2p

Kína különféle gazdasági ösztönzőkkel egyre több olyan kínai tudóst és szakembert csalogat vissza az Egyesült Államokból, akik a tengerentúlon sikeres karriert futottak be.

Vissza nem térítendő juttatásokkal, adókedvezményekkel, a szigorú szabályok lazításával és vonzó kutatói környezettel várja vissza Kína egykor elvándorolt tudósait, akik közül sokan hazatérnek - írta a szerdai The Washington Post.

Miközben vezető amerikai kutatóintézetek a szűkülő költségvetési lehetőségekre panaszkodnak, a kommunista Kína bejelentette, hogy 2010-ig megkétszerezi a kutatás-fejlesztési kiadásokat, a cél évi 69 milliárd dollár.

Megfordulni látszik az a folyamat, amely 1978-ban kezdődött, amikor Peking először engedélyezte kínai diákoknak a külföldi tanulmányokat. Sokan nem tértek haza, az Egyesült Államokban maradtak. Az utóbbi években viszont 275 ezer tudós költözött haza.

Az Amerikában tudományos vagy mérnöki doktorátust szerzett szakemberek egy részét - köztük biokémikusokat, fizikusokat és orvoskutatókat - a kínai akadémia intézetei szippantották fel, másik részük saját vállalkozásba kezdett.

A hazatérő tudósok szerint Kína most ugyanúgy a lehetőségek hazája, mint egykor Amerika volt. Kínában sok területen már nemcsak nagyobb pénzösszegek, hanem több kutató és lehetőség áll a tudomány rendelkezésére - írta a The Washington Post egy sor hazatérő kínai szakember véleményét idézve.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!