3p

A kormánypárti és az ellenzéki szavazók között viszonylagos egyetértés van a Rogán-ügy megítélésében – derül ki az Euronews megbízásából az Europion által végzett közvélemény-kutatásból.

A 16 évnél idősebb lakosság közel háromnegyede (74 százalék) hallott már Rogán Antal szankciós botrányáról, de csak a lakosság alig több mint harmada (35 százalék) állítja, hogy a részletekkel is tisztában van (39 százalék csak szalagcímek szinten van tisztában a történtekkel) – derül ki az eredményekből, amelyekhez az adatokat január 10-12. között vette fel az Europion mobilapplikációs és kiegészító webes adatfelvétel segítségével az Euronews

A számokból kiderül az is, hogy a kormánypártiak táborában alacsonyabb az ügy iránti érdeklődés az országos átlaghoz képest: 31 százalék nem hallott a történtekről és csak 27 százalék van tisztában az ügy részleteivel. Ehhez képest a Tisza-párti szavazók sokkal jobban tájékozottak: 69 százalék tisztában van a részletekkel és csak 8 százalékuk nem hallott az ügyről.

Rogán Antal szakncionálásáról kérdezték az embereket
Rogán Antal szakncionálásáról kérdezték az embereket
Fotó: MTI

A friss közvélemény-kutatás érdekessége, hogy az ügy megítélésében viszonylagos egyetértés van arról: árt Magyarország megítélésének (51 százalék) és csak 21 százalék gondolja, hogy nem árt, mert csak „egy amúgy is leköszönő kormány politikai húzása ez” az USA részéről – írja az Europion összefoglalója.

Még a kormánypárti táboron belül is az előbbi vélemény van tehát relatív többségben (41 százalék) az utóbbival szemben (37 százalék).

Természetesen teljesen másképp ítélik már meg a kormánypárti és az ellenzéki válaszadók a döntés vélhető okait. A relatív többség szerint (43 százalék) „egy jogállami normáknak megfelelő intézkedésként” írható le a történet az amerikai hatóságok részéről, de egy jelentős kisebbség (30 százalék) inkább politikai bosszút lát a történtek mögött.

Hasonló arányban tudják be a történteket a Rogánhoz kapcsolódó korrupciós kockázatoknak (34 százalék), mint ahányan geopolitikai tényezőket (pl. a magyar kormány túlzott oroszbarátsága) látnak a döntés mögött (31 százalék) – derül ki a felmérésből. A kormánypárti táboron belül sokkal nagyobb hangsúllyal jelenik meg a politikai bosszú magyarázata (60 százalék), és az ő táboruk a geopolitikai magyarázatot tartja valószínűbbnek (37 százalék) a korrupciós tényezőkhöz képest (15 százalék).

Érdekes, hogy még a kormánypártiak közül is csak a kisebbség (41 százalék) várja Rogán azonnali levételét az amerikai szankciós listáról. Összességében csak minden ötödik válaszadó várja Trump beiktatását követően a miniszter azonnali eltávolítását a listáról. A relatív többség szerint semmi nem fog történni, és szép lassan feledésbe merül a történet (45 százalék), míg 34 százalék elhúzódó jogi procedúrára számít.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!