"Az intézkedés, ha végrehajtják, egyértelműen megsérti az uniós jogot, a tagállamok közötti őszinte és lojális együttműködés elvét, a kölcsönös bizalmat és aláássa a schengeni térség biztonságát is" – mondta Anitta Hipper hétfőn újságíróknak, köztük a Népszava tudósítójának.
Hipper rámutatott, hogy az uniós partnerek kétféleképpen reagálhatnak a magyar lépésre:
- a Magyarországgal szomszédos államok ideiglenesen bevezethetik a határellenőrzést,
- vagy az EB javaslatot tehet uniós szinten követendő lépésekre.
A lap emlékeztet arra, hogy az elmúlt hetekben több kormánytag is bejelentette, hogy a Szerbia felől Magyarországra belépni szándékozó illegális migránsokat önkéntes alapon és ingyen Brüsszelbe fogják szállítani. Ez lenne a budapesti válasz arra, hogy az Európai Unió Bírósága (EUB) június 13-án több százmillió eurós bírságot szabott ki az országra a közösség menekültügyi szabályozásának semmibevétele miatt. Belga miniszterek és a brüsszeli polgármester erélyesen bírálták és provokációnak nevezték az ötletet.
A kormány azt állítja, hogy azért büntetik Magyarországot, mert nem engedi be a határon eddig feltartóztatott migránsokat. A valódi ok, hogy az illetékes hatóságok nem tartották tiszteletben a nemzetközi védelemért folyamodók jogait és nem alkalmazták a jogellenesen az ország területén tartózkodó állampolgárok visszaküldésére vonatkozó eljárást. Az EUB olyan horderejűnek ítélte a jogsértést,
hogy 200 millió eurós átalány és a határozat megszületésétől a szabályszegés megszüntetéséig tartó időszakra napi egymillió euró bírság megfizetésére kötelezte őket.
Az átalány befizetésének határideje szeptember 17-e, míg a napi bírsággal kapcsolatban péntekig kell a kormánynak válaszolnia: kiküszöbölte-e a jogsértéseket. Az Európai Bizottság ennek alapján fog dönteni a továbbiakról, ami lehet egy újabb fizetési felszólítás kiküldése.
Az Orbán-kormány legfrissebb tervének megvalósíthatóságával nem csak az a probléma, hogy a buszok nem jutnának tovább Hegyeshalomnál. A hatályos nemzetközi jog alapján „illegális migránsokat” akkor sem lehet elszállítani egy másik tagállamba, ha ezt kérik.