3p

Sokáig húzódott a székesfehérvári Alba Aréna ügye, végül idén áprilisban adták át a multifunkciós épületet, amelyre a kormány 45,86 milliárd forintos támogatást adott. Az építkezés végefelé jöttek rá, hogy nincs elég VIP-box, így még négyet rendeltek, ezúttal is az Orbán Viktor repülőztetéséről is ismert Garancsi István cégétől. Cser-Palkovics András városvezető az Mfor kérdésére azt írta: meglehetősen biztosak a megtérülésben.

Garancsi István cége 2021-ben nyerte el a székesfehérvári Alba Aréna kivitelezésére kiírt megbízást, a szerződést az év novemberében alá is írták. Tavaly év végén azonban újabb igény merült fel: négy új VIP-boxot – a szerződés szerint VIP-páholyt – rendeltek meg Garancsi cégétől egy új eljárásban, nettó 266,5 millió forintért. A munkára a Market három hónapot kapott, így a boxok még az Alba Aréna átadására elkészülhettek. 

Dr. Cser-Palkovics András polgármester az Mfor megkeresésére azt írta, hogy a négy, egyénként 14 fős box kialakítására azért volt szükség, mert igen intenzív kereslet mutatkozott a VIP-boxok értékesítésekor. A fideszes városvezető úgy látja, hogy mivel a beruházás meglévő keresletre adott válasz,

meglehetősen biztosak lehetünk azok megtérülésében is.

Hozzátette: az értékesíthető VIP-helyek mellett minden mérkőzésnél számolniuk kell a klubok, ligák, sportszövetségek által igényelt helyekkel is, ez sportáganként, sőt, meccsenként változó számú lehet. „Ez is egy igény, mellyel számolnunk kell. Szintén fontos szempont, hogy a Hydro Fehérvár AV19 jégkorongcsapata az egyik legerősebb európai ligában (ICE Hockey League) játszik és bejutott a BL-be, így ezen mérkőzések iránt is nagy az érdeklődés” – írta. A sportcsarnok honlapja szerint így már 14 ilyen helyiség várja a szurkolókat. 

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere
Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere
Fotó: Bánkuti András / Mfor.hu

Sokáig húzódott, leállították, nagyon drága lett

A székesfehérvári Alba Arénát idén áprilisban adták át, az első sportesemény az új csarnokban egy Magyarország–Norvégia jégkorong-mérkőzés volt. A jégcsarnok – amely egyike Magyarország legmodernebb, többfunkciós sportlétesítményeinek – összesen mintegy 46 milliárd forintba került.

A sportcsarnokként hatezer, egyéb rendezvényeken akár tízezer főt is befogadni képes aréna története több mint egy évtizedre nyúlik vissza, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök még 2013-ban ígérte meg, hogy egy többfunkciós jégcsarnok épül Székesfehérváron.  

Az építkezés 2018 végén indulhatott volna, amikor az önkormányzat nyertest hirdetett a meghívásos közbeszerzési eljárásban: a Garancsi István nevével fémjelzett Market Zrt. nettó 25,75 milliárd forintért vállalta a munkát. 

Garancsi István az építőipari vállalkozás mellett leginkább arról vált ismerté, hogy korábban ő volt a Videoton (ma Fehérvár FC) tulajdonosa, 2018 júliusában pedig ő biztosította Orbánnak azt a magánrepülőgépet, amellyel a kormányfő Bulgáriába, a Videoton-Ludogorec BL-meccsre repült. 

A kormány végül – az elszabadult építőipari árakra hivatkozva – 2019 elején, más beruházások mellett leállította a fehérvári jégcsarnok projektet is. A beruházás 2021-ben indulhatott újra, akkor ismét a Market nyert, de immár 35 milliárdos ajánlattal. Ez a pénz sem bizonyult elégnek, 2022 májusában az MTI egyik híréből kiderült: a székesfehérvári beruházáshoz 45,86 milliárd forint támogatást biztosított a kormány. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!