6p

Nem meglepő, hogy egy több tíz milliárdos munkánál ott tolonganak a NER kedvelt építőipari cégei. Az talán annál inkább, hogy a nem túl fényes gazdasági mutatók mellett valahonnan lesz 60-70 milliárd forint egy újabb presztízsberuházásra – amely épp nemrégiben kapott éles szakmai kritikát. 

Ahogyan várható volt, a NER legnagyobb építőipari cégei is rárepültek a Városligetbe álmodott Új Nemzeti Galéria kivitelezési megbízására.

Az egykori Petőfi Csarnok helyén épülő galéria kivitelezési közbeszerzését a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. tavaly októberben írta ki. Majd nem sokkal később Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón azt mondta: az eljárás után tudják megmondani, hogy pontosan mennyibe kerül az épület befejezése. Nos, ahogyan azt korábbi cikkünkben bemutattuk, a miniszter ezzel gyakorlatilag nem mondott semmit – hiszen egy közbeszerzés lényege éppen az, hogy a legjobb ajánlat, egyebek mellett a legkedvezőbb ár a döntő, azt pedig előre nem lehet tudni. Pedig, ha nagyságrendet akart volna mondani, könnyűszerrel megtehette volna:

De nem akart. Ebben vélhetően az is közrejátszott, amire a közbeszerzési dokumentumok, így az ajánlattevők pénzügyi alkalmassági feltételeinek elemzése mi is jutottunk, nevezetesen, hogy a Városliget Zrt. legalább nettó 66,67 milliárd forintos értékkel számolhatott. Márpedig ez az összeg akkor, amikor még Nagy Márton szerint is rendbe kell szedni a magyar gazdaságot, sokak zsebében kinyithatja a bicskát. (Érdekesség, hogy megkeresésünkre a Városliget Zrt. sem volt közlékeny, konkrét kérdéseinkre szinte csak általános jogszabályhelyekkel válaszoltak, majd később egyszerűen válaszra sem méltattak minket.)

Az Új Nemzeti Galéria látványterve
Az Új Nemzeti Galéria látványterve
Fotó: Liget Budapest

A mi kalkulációnk nagyságrendileg egybevág a G7 korábbi információival: a Városliget Zrt. 2017-ben még 26 milliárd forintot szánt az Új Nemzeti Galériára, ez később a tervezésnél 48 milliárdra kúszott fel, egy 2020-as szerződésmódosítás alapján viszont már 73 milliárd forinttal számoltak. Korábbi cikkünkben azt is bemutattuk, hogy önmagában a tervezés hatalmas összegeket emésztett fel. A kivitelezésben nincsen benne a csatlakozó út- és területfejlesztés, ez „külön projektben készül a befejezési határidőig.”

Őket kérik fel ajánlattételre

A közbeszerzést úgynevezett hirdetménnyel induló tárgyalásos eljárásban bonyolítják. Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy az ajánlatok és az alkalmasságot igazoló dokumentumok beérkezése után, a tárgyalási szakaszban tárgyalnak azokkal, akik megfelelnek a követelményeknek.

Most az is kiderült, hogy kik kerültek be ebbe a körbe, azaz, kik azok, akik jelentkeztek, átmentek a rostán és ajánlattételre kérik fel őket:

  • A  Talentis Group Zrt.-n keresztül Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő ZÁÉV Építőipari Zrt., amely korábban a Puskás Arénán, illetve a Városligetnél található Néprajzi Múzeum épületén is munkálkodott közpénzért.
  • A kormány egyik nagy kedvence, a milliárdos Paár Attila résztulajdonában álló Magyar Építő Zrt., amelyről korábban a G7 írta meg, hogy lényegében állami megrendelésekből él. Közpénzhez jutottak például az atlétikai stadion és a Városligetben felhúzott Magyar Zene Háza kivitelezésén is. 
  • A Raw Development Kft. tulajdonosa Somlai Bálint, a jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a barátja. Ez a cég végzi a jegybank épületének felújítását. Eredetileg 54 milliárd forintért vállalták el a munkát, a költségek azonban 50 százalékkal megemelkedtek, így a felújítás több mint 80 milliárd forintba fog kerülni. 
  • A STRABAG Építő Kft., amely az osztrák Strabag AG magyar leánya. A STRABAG újította fel az M3 metróvonal déli szakaszát, illetve bejelentkeztek a hírhedt autópálya-koncesszióra is, amit végül a Mészáros-Szíjj érdekkör vitt el.

A dokumentációban érvényes ajánlatot benyújtó és ajánlattételre felhívott szereplőként említik az Orbán Viktor kötélbarátjaként emlegetett Garancsi István Market Zrt.-jét és az ugyancsak Paár Attila érdekeltségébe tartozó West Hungária Bau Kft.-t is. Mivel azonban különösebb magyarázatot nem fűztek az eltéréshez, tisztázó kérdéseket küldtünk a Városliget Zrt.-nek. 

Fontos kiemelni, hogy a tárgyalási szakaszban finomodhatnak a feltételek, változhatnak az árak, csak ezután nyújtják be a végleges ajánlatokat a cégek, amelyeket elbírálnak. De az azért látszik, hogy nagyjából kik közül kerülhet ki a nyertes. 

Ilyen gazdagok vagyunk?

Ezzel a címmel írt az Építészfórum oldalára novemberben erős kritikát a japán SANAA építésziroda tervei alapján készülő épületről Tasnádi György. 

Az építész szerint szerint az Új Nemzeti Galéria „dekonstruktív japán pagodaszerűség”, amely a magyar nemzeti identitást kevéssé tükrözi, és inkább japán kulturális jegyeket hordoz. „Ezt a magyar identitásformáló intézményt kívánjuk most egy japán identitást hordozó, de a kulturális hagyományok rendjét szimbolikusan lebontó épületben elhelyezni” – írja, hozzátéve, hogy a beruházás újragondolása indokolt lenne.

Kritikájában Tasnádi a tervezett épület méreteit és funkcionális kialakítását is megkérdőjelezi. A tervek szerint az épület bruttó szintterülete 53 961 négyzetméter lesz, amelyből 48 665 négyzetméter a hasznos alapterület. Az állandó és ideiglenes kiállítóterek együtt mintegy 13 040 négyzetmétert tesznek majd ki, míg a közlekedő- és közösségi terek aránya rendkívül nagy, ami Tasnádi szerint pazarló szemléletre utal.

Magyarázata szerint a tervezett méretek és a bőséges közlekedő- és közösségi terek fenntartása hosszú távon hatalmas terheket róhat az üzemeltetőre. Az ilyen óriási terek fűtése, hűtése, világítása és karbantartása jelentős energiaköltségeket emészt fel, miközben a kulturális intézmények jellemzően nem rendelkeznek önfenntartásra elegendő bevétellel.

„Ez a teátrális bőkezűség elgondolkodtató most, különösen, amikor a gazdasági realitások praktikusabb szemléletre késztetnek” – írja.

Tasnádi szerint egy ilyen monumentális épület könnyen „pénzszivattyúvá” válhat, amelynek költségeit nem képes kitermelni az intézmény. Példaként említi a Néprajzi Múzeum új épületét, amelynél szintén a túlméretezett, alulhasznosított terek okoznak fenntartási nehézségeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!