Mintegy öt perces tanácskozás után a kéttagú Fővárosi Választási Bizottság mindkét tagja úgy szavazott péntek reggel, hogy ne legyen helyi népszavazás ebben a kérdésben:
Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?
A bizottság szerint a kérdés nem egyértelmű, nem elég világos, mert az olimpiai rendezésre nem egyedül Budapest pályázik, ahhoz kell a parlament és a Magyar Olimpiai Bizottság is. Mint elsőfokú választási szerv pedig figyelembe kell venni a témában hozott korábbi kúriai döntéseket, amelyek az ehhez hasonló népszavazási kérdéseket mind elmeszelték nem egyértelmű hatásköri következmények miatt.
Az olimpiai kérdést Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő és csapata nyújtotta be, az ülésen rajta kívül megjelent még Jámbor András országgyűlési képviselő, Soproni Tamás (Momentum) és Baranyi Krisztina kerületi polgármeseterek is.
Nem számítottam arra, hogy a főpolgármester által kinevezett választási bizottság fideszes érveléssel fogja elutasítan az amúgy teljesen egyértelmű kérdést. Természetesen fellebbezünk és megpróbálunk egy újabb kérdést kitalálni
– válaszolta lapunk kérdésére Hadházy Ákos. A képviselő egy Facebook-bejegyzésben még hozzátette: szerinte a budapestieknek kell meghozniuk azt a döntést, akarnak-e olimpiát, ezt nem lehet rájuk erőltetni. Jelenleg azonban úgy látja: fennáll a veszélye annak, hogy Orbán Viktor kormánya megzsarolja a főváros minden tekintetben sarokba szorított vezetését, és kicsikar tőlük egy támogató nyilatkozatot. A képviselő biztos benne, hogy ez nagyon sokba fog kerülni az adófizetőknek, de a politikai ára még nagyobb lesz.
Egymást érik mostanában megint az olimpiával kapcsolatos népszavazási kezdeményezések. Szeptember 25-én adott be népszavazási kérdést Tompos Márton, a Momentum elnöke arról, hogy az emberek megkérdezése nélkül ne lehessen olimpiát rendezni Magyarországon.
Szeretnénk egyszer és mindenkorra pontot tenni az olimpiarendezés kérdésének a végére. Azt szeretnénk, ha bármilyen olimpiai pályázatot szeretne ez az ország beadni, akkor előtte népszavazást kelljen kiírni. Ez egy olyan szintű döntés, amelyet együtt kell meghoznunk
– mondta a politikus a Facebook-oldalára feltöltött videóban. Hozzátette: amíg nincs az országban megfelelő számú orvos és tanár, nincs megfelelő ivóvíz mindenhol, amíg kínai hitelből kell fenntartani a hétköznapokat, addig teljes tévút olimpia rendezésről álmodozni. A liberális párt eleve a 2024-es budapesti olimpia megrendezésével kapcsolatos népszavazási kezdeményezésével lett ismert. A referendum kiírásához minimálisan szükséges 138 ezer aláírásnál jóval többet, 266 ezret gyűjtöttek össze, de a politikai következményektől tartva a kormány még az aláírások megszámolása előtt visszavonta az olimpiai pályázatot.
Amióta vége a párizsi olimpiának, nagyjából azóta téma újra, hogy Budapest rendezzen-e valamikor olimpiát. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke augusztus közepén az ATV-ben arról beszélt, hogy hallott olyat, hogy suttyomban már beadták a 2036-os olimpia pályázatát, de ezt még nem erősítette meg senki, ezért a kormánynak a politikus szerint színt kellene vallania a kérdésben. Erre jött ez a kormányzati válasz:
A kormánynak nincs joga olimpiai pályázatot beadni. Az olimpiára városok pályáznak.
Ez alapján pedig úgy tűnik, hogy a Fővárosi Választási Bizottság péntek reggel érdekes döntést hozott, hiszen szerintük nem egyedül Budapest pályázik.
Karácsony Gergely főpolgármester a témában korábban elmondta: a kormányon múlik, hogy rendezi-e a viszonyát a fővárossal. Ha igen, ő nem áll a magyar olimpia útjába. A 2036-os olimpia rendezéséről három év múlva határoznak, a pályázatnak 2025-ig kell elkészülnie. Eddig Lengyelország, Dánia, Mexikó és Indonézia jelezte szándékát, de vélhetően India is versenybe száll.