„Nehéz dolguk volt, hiszen az országgyűlés által adott törvényi felhatalmazás egyértelmű: az önkormányzatok határozhatják meg, hogy helyben hány napra engedélyezik a rövid távú szálláshelykiadást. Mi pontosan ezt tettük. A terézvárosiak döntésétől számítva közel egy évig tartott, mire össze tudtak tákolni egy jogi szempontból nevetséges, politikailag viszont annál árulkodóbb indoklást” – érvel Soproni Tamás a Facebookon.
Fotó: Facebook/Soproni Tamás
„A kormányhivatal – valójában a NER gazdasági hátországának szolgálatában – most nyíltan kimondja: a saját Airbnb-jeik előrébb valók, mint a budapestiek otthonhoz, nyugalomhoz és magánélethez való joga. Szerintük a »vállalkozás szabadsága« azt is jelenti, hogy egy társasházban élőknek nem lehet beleszólásuk abba, hogy otthonuk, környezetük szállodává válik-e vagy sem.
Az érvelés természetesen nonszensz, hiszen a vállalkozás szabadsága az ő értelmezésük szerint ma is súlyosan korlátozva van törvények és rendeletek által: sem bordélyházat, sem kocsmát, sem aprócska akkumulátorgyárat nem lehet üzemeltetni a társasházak második emeletén. Lehet, hogy épp ez a bajuk” – teszi hozzá a polgármester.
Nagytőke a helyben élőkkel szemben
„Ez nem jogértelmezés. Ez politikai beavatkozás a fideszes nagytőke oldalán, a helyben élő emberekkel szemben” – összegzi Soproni.
„A Fidesz újra világossá tette: nem a budapestiek, nem a kisemberek, hanem a spekulánsok, a saját jól bejáratott gazdasági köreik érdekei mellett állnak, és nem tartják tiszteletben a demokratikus döntéshozatal eszközeit. A kormányhivatal a spekulánskörök ügyvédje lett – nem a magyar embereké.
Mi viszont meg fogjuk védeni a kerületiek döntését és érdekét, mert nekünk előrébb való a lakhatáshoz, az otthonhoz való jog, mint az anyagi érdek. A rendeletünket nem módosítjuk, és ha szükséges, a Kúriáig visszük az ügyet. Budapest nem a lakásokon nyerészkedők játszótere, hanem a közös otthonunk” – jelentette ki a polgármester.