Orbán Viktor strasbourgi sajtótájékoztatóján egy újságíró 2011-es, szintén az Európai Parlamentben elhangzott beszédével szembesítette a magyar miniszterelnököt, aki akkor arról beszélt, hogy az 1956-os forradalmárok nyomdokain jár, illetve hogy az európai egységért dolgozik..
Orbán Viktor szerint az egység a sokszínűség egységét jelenti, kompromisszumok kötését, nem azt, hogy neki, magyar miniszterelnökként be kéne fognia a száját az egység érdekében.
Hogyan lehetne lefordítani konkrét lépésekre az ukrajnai tűzszünet követelését? - szólt egy következő kérdés.
Orbán Viktor elmondta, hogy jókora port felvert "békemissziója" után kiszivárgott, milyen javaslatokat tett, de „sajnálatos módon senkit sem érdekeltek ezek”, pedig szerinte „jó javaslatok” voltak.
Mindkét háborús vezető azt gondolja, hogy az idő nekik dolgozik, ez volt a benyomása Orbánnak, nem akarnak tűzszünetet, nem akarnak békét. És ez nem jó Európának. Szerinte nemzetközi lépéseket kell tenni, hogy a tárgyalások, a tűzszünet felé "toljuk őket".
De addig, amíg ez nem vezet eredményre, és zajlik a háború, kell katonailag is segélyezni Ukrajnát? - jött a következő kérdés. Orbán Viktor azzal válaszolt, hogy aki akarja, támogassa Ukrajnát, de aki nem akarja, az hadd ne tegye, ne legyen kötelező.
Engedné, hogy elvegye az ország egy jelentős részét Oroszország, ha Magyarország nem lenne a NATO tagja? - kapta meg a kérdést.
"A mi pártunk a szabadságharcosok pártja, ott lennénk az első sorban"
- jött a válasz. "De ismerjük Oroszországot, van tapasztalatunk, nem könnyű egy ilyen helyzetben eredményeket elérni" - tette még hozzá, majd azt is elmondta, ezért is van nehéz dolga az ukránoknak.