4p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Somlai Bálint még csak 34 éves, de máris sokmilliárdos cégbirodalmat irányít. A fiatal üzletember Matolcsy Ádám, a jegybankelnök Matolcsy György fiának barátja, cégei pedig nagyértékű megbízásokat kaptak a Magyar Nemzeti Bank környékéről. A legtöbben valószínűleg mégis akkor ismerték meg, amikor kiderült, hogy 179 millió forintért árulta kétéves Ferrariját, amiben korábban lefényképezték. Valamit tavaly is jól csinált.

2023-ban 41 milliárdos nettó értékesítés mellett 5,5 milliárd forint adózott eredményt termelt a Matolcsy Ádám barátjaként is ismert Somlai Bálint építőipari cége, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 54 milliárdos felújításával megbízott Raw Development Kft. A cég 2022-ben mintha megdöccent volna, bevétele a 2021-es 59,8 milliárd forintról 30,4 milliárd forintra zuhant, innen korrigált tavaly 40 milliárd fölé.

A még mindig csak 34 éves Somlai ezen cégén keresztül tulajdonosa a 2019-ben alapított, ingatlanüzemeltetéssel foglalkozó Raw Facility Management Kft.-nek, amely négy év alatt megtizenegyszerezte bevételét: a 2020-as, első teljes üzleti év 903,9 milliójáról 2023-ra 10 milliárd 342 millióra ugorott. A nyereség még ennél is nagyobb ütemben nőtt: 2020-ban 83,1 millió forint volt, tavaly pedig már 1 milliárd 773 millió forint szerepelt ezen a soron. A saját tőke egyetlen év alatt több mint a duplájára hízott, tavaly már meghaladta a 3,2 milliárd forintot. Osztalékot a szép számok ellenére sem vett ki a tavalyi eredmények után.

A fiatal üzletember Matolcsy Ádám barátjaként szerepel a sajtóban, sokan azonban akkor figyelhettek fel rá, amikor a 444 tavaly kiderítette, hogy az akkor 33 éves Somlai nagyjából 179 millió forintért árulta kétéves Ferrari sportkocsiját.

Cégei körül rendre felbukkannak az MNB-vel kapcsolatos megbízások úgy, hogy a jegybankot éppen barátja édesapja, Matolcsy György vezeti:

  • cége, a Raw Development közbeszerzési eljárás nélkül szerezte meg az MNB székház felújítására vonatkozó munkát. Érdekesség, hogy Raw-t alapító cégben korábban tulajdonos volt Szemerey Tamás, Matolcsy György unokatestvére.
  • Ugyanez a cég több mint 32 milliárd forintért kötött szerződést a jegybank leányvállalatával a Széll Kálmán téri Postapalota felújítására. Később az is kiderült, hogy az épületet éppen Matolcsy Ádám cége bútorozhatta be.
  • A Raw tulajdonában lévő, tavaly nagyot kaszáló Raw Facility Management Kft. nyerte el a jegybank ingatlanállományának műszaki üzemeltetésére és gondnoksági feladatainak ellátására kiírt közbeszerzést 16 milliárd forintért. Nagy verseny nem volt, mivel más pályázó nem akadt.
  • 436,4 millió forintos ajánlatával a Row Development futott be a Magyar Nemzeti Bank napelemes közbeszerzésén 2022-ben.
  • Korábban a Válasz Online mutatta be, hogy az MNB régiós multicége, a varsói tőzsdén jegyzett GTC Group 42 milliárd forintnyi eurót fizetett a Matolcsy Ádám és másik barátja, Száraz István köre által kezelt kezelt tíz ingatlanért, köztük olyanokért, amelyeket korábban épp az MNB portfoliójából „szakítottak” ki. Az egyik ilyen épület az Andrássy út 40-42-es szám alatti palota, amelyet az MNB Pallas Athéné Alapítványai vásároltak meg, majd a Quartz Alapkezelő különböző magántőkealapjain keresztül végül 2021-re visszakerült a GTC-hez. A lap összegzése szerint a palota 10,8 millió euróért tért vissza a tágan értelmezett MNB-portfolióba. A GTC a palotát a Raw Development Kft.-vel újíttatta fel. 

A Magyar Nemzeti Bank épületének felújítása tavaly
A Magyar Nemzeti Bank épületének felújítása tavaly
Fotó: Klasszis Média/Mester Nándor

Somlai Bálint nem szereti, ha a üzleti érdekeltségeit összefüggésbe hozzák barátjával, illetve annak édesapjával: a Telexet magánszemélyként és cégén keresztül beperelte azért, mert a lap úgy írta meg a napelemes közbeszerzés eredményét, hogy bemutatták ezen kapcsolatait. A pereket a Telex megnyerte.

Az MNB-nek nem sikerült 2023

Bár Somlai cégeinek jó éve volt, az árstabilitás megőrzéséért tevékenykedő és a pénzügyi rendszer tisztasága feletti őrködésre hivatott MNB ugyanezt már nem mondhatja el magáról: a 2022-es 401 milliárd forintos veszteség után a 2023-as év mínusza 1763 milliárd forint lett. A hatalmas veszteség híre után Bod Péter Ákos, az MNB korábbi elnöke az Mfor-on írta meg, hogyan jöhetett össze ez a brutális mérleg:

A veszteség mértékét jól mutatja, hogy az MNB saját tőkéje mínuszba fordult. A korábbi szabályozás szerint ilyenkor a költségvetésnek kellett volna kipótolnia a különbözetet a jegybank 10 milliárdos jegyzett tőkéjéig. Tavaly azonban - számítva a brutális eredményre - úgy módosították a jegybanktörvényt, hogy az államnak már nem kell állnia a különbözetet. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!