2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jogállamiság csorbulása európai jelenség, de nagyságrendi különbségek vannak abban, hogy az egyes uniós tagországokban milyen mértékben roncsolódnak az emberek szabadságjogai.

A jogállamiság hanyatlására az erős demokratikus hagyományokkal rendelkező országok sem immunisak – állapítja meg a Civil Liberties Union for Europe (Liberties) jogállamisági jelentése, amelyet az Rtl.hu szemlézett. A jelentés készítői 19 EU-tagállamban, köztük Magyarországon vizsgálták, hogy a kormányok tiszteletben tartják-e a jogállam intézményeit, köztük a független médiát, a független igazságszolgáltatást és a civil szervezeteket.

A jelentést a Liberties 19 tagszervezetével és másokkal közösen készítette, Magyarországról a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) vett részt a munkában. Egyik megállapításuk, hogy tavaly erőteljesen megnőtt a békés tiltakozásokat sújtó korlátozások száma. Ez fokozottan érintette a palesztinbarát és klímavédelmi tüntetéseket. Bulgáriában, Görögországban, Svédországban, Szlovákiában nagyrészt a társadalmi csoportok észrevételeinek megkerülésével, gyorsított eljárásban fogadtak el törvényeket, ami rosszabb minőségű jogszabályokat eredményezett. Bulgáriában, Magyarországon, Írországban és Horvátországban a társadalmi egyeztetés csupán jelképes volt, Németországban, Szlovákiában és Szlovéniában pedig túl rövidek voltak a határidők. A jelentésben vizsgált országok szinte mindegyikében zajlottak úgynevezett SLAPP-perek. Ezekben befolyásos emberek, cégek, intézmények drága és időrabló jogi eljárásokkal igyekeznek elhallgattatni kritikusaikat.

Gondot jelent a médiatulajdon koncentrálódása, a közszolgálati média függetlenségének veszélyeztetése és az állami hirdetések átláthatatlan elosztása. Ez Magyarország mellett Görögországban is súlyos probléma. Minden országban vannak jogállami félresiklások, a kérdés az, hogy egy állam vagy egy kormányzat ki akarja-e küszöbölni ezt – mondta az rtl.hu-nak Dénes Balázs, a Liberties igazgatója.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!