3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Érezhető nyomot hatott a Fidesz népszerűségén a kegyelmi botrány, ám a kormánypárt továbbra is egyeduralkodó a magyar pártrendszerben. Az ellenzék nem erősödött egy friss felmérés szerint. 

Egy hónap alatt 6 százalékpontot zuhant a Fidesz népszerűsége a pártválasztók körében, azaz több mint 325 ezer szavazó hagyta ott a kormánypártokat – idézte a Telex a Republikon Intézet felmérését. Januárban még 43 százalékra mérték a a Fidesz-KDNP támogatottságát a pártválasztók körében, ami a kegyelmi botrány kitörése után 37 százaléka esett. Ez kétéves mélypont. 

A kegyelmezési ügy visszafogta a kormánypárt népszerűségét. Fotó: Izsó Márton Artúr
A kegyelmezési ügy visszafogta a kormánypárt népszerűségét. Fotó: Izsó Márton Artúr

A teljes népesség körében hibahatáron belül, 2 százalékponttal csökkent a kormánypárt népszerűsége januárhoz képest. Az ellenzék nem tudott profitálni a Fidesz-KDNP visszaeséséből. A felmérés szerint összességében hibahatáron belüli változások mérhetők az ellenzéki pártoknál. A legerősebb ellenzéki párt, a DK támogatottsága a teljes népesség körében változatlanul 12 százalék. A pártválasztók körében csökkent a népszerűségük, 2 százalékponttal (19-ről 17 százalékra). A Momentum a teljes népesség körében hibahatáron belül 1 százalékpontot javított (6 százalékra mérték), a pártválasztóknál 2 százalékponttal (9 százalékra) erősödött.

A Momentum és a Mi Hazánk Mozgalom egyaránt 6 és 9 százalékos támogatottsággal bír a teljes népességben, illetve a pártválasztók körében. A teljes népesség körében 6 százalékon áll a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is, amely 1 százalékpontot tudott erősödni januárhoz képest. A pártválasztók között változatlanul 8 százalék a párt támogatottsága. Az MSZP a Republikon felmérése szerint változatlanul 3, illetve 5 százalékon áll a teljes népesség
és a pártválasztók körében. A többi párt nem éri el az európai parlamenti képviselő küldéséhez szükséges 5 százalékos bejutási küszöböt. Tavaly augusztusban volt utoljára olyan alacsony a bizonytalanok aránya, mint az utóbbi hetekben. A Republikon elemzése szerint a kegyelmi botrány mozgósíthatott eddig passzív választókat, valamint az először mért pártok is felszívtak bizonytalan szavazókat.

A Fidesz-KDNP európai parlamenti választási győzelmét továbbra sem veszélyezteti egyetlen párt sem, ám a jelenlegi számok alapján több EP-mandátumot is veszthetnek 2019-es eredményükhöz képest. Akkor 13 EP-mandátumot szereztek Magyarország 21 helyéből. Emellett az önkormányzati választáson is rosszul szerepelhetnek a tőlük megszokotthoz képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!