7p

Néhány hónapja jelentették be, hogy a középiskolások számára ingyenessé, sőt, a tananyag részévé teszik a KRESZ- és elsősegélynyújtási ismereteket. Sokáig semmit sem lehetett hallani a részletekről, most azonban kiderült, hogy mindkét tananyagot online sajátíthatják el a fiatalok. A kassza pedig egy egykori miniszter barátjánál cseng. Egy olyan üzletembernél, aki az az állami, köznevelési megbízásokból már eddig is hatalmasat kaszált. 

Márciusban Tuzson Bence igazságügyi miniszter a Facebookon jelentette be, hogy idén szeptembertől ingyenesen biztosítják a középiskolásoknak a jogosítványt, beleértve az elméleti és a gyakorlati oktatást is. Később azonban jelentősen árnyalta a képet, így világossá vált, hogy egyelőre szó sincs teljesen ingyenes jogosítványról: szeptembertől a középiskolai oktatás részévé válik a KRESZ és az egészségügyi oktatás is, pilot jelleggel pedig elkezdik az ingyenes gyakorlati oktatás megszervezését is.

Sejthető volt, hogy az ingyenes KRESZ-oktatás valamilyen online megoldás lehet, az autós oktatásban résztvevők többsége az elméleti részt már nem egy tanteremben ülve, hanem távoktatásban, egy e-learning felületen sajátítja el, a középiskolások esetében is ez tűnt a járható útnak. A Telex korábban arról írt, hogy az e-learning módszerrel történő elméleti oktatásért az autósiskolák átlagosan 30-80 ezer forintot kérnek a tanulóktól attól függően, hogy biztosítanak-e valamilyen kiegészítő szolgáltatást. Az autósiskolák pedig 10-15 ezer forintot fizetnek az E-Titan nevű e-learning rendszert működtető E-Edukáció Zrt.-nek, hogy használhassák a felületüket. 

Nem csak a tudásra szomjazó fiatalok gyarapodnak
Nem csak a tudásra szomjazó fiatalok gyarapodnak
Fotó: Depositphotos

A Klebelsberg Központ közbeszerzését még épp a tanév előtt, augusztus végén bírálták el: ez megerősítette, hogy a KRESZ-t és az elsősegélynyújtási elméleti anyagot a fiatalok távoktatásban sajátíthatják el, az ehhez szükséges tananyagot és elérést pedig az E-Educatio Zrt. adja, ahogyan a digitális vizsgalebonyolítási környezetet is ők biztosítják a középiskoláknak. A dokumentáció alapján az elsősegélynyújtásnál lesz demonstrációs alkalom is, ahogyan a jelenlegi rendszerben is.

Az ingyenes képzésben a középiskolák és állami szakképző intézmények végzős hallgatói vehetnek részt, közülük is azok, akik legkésőbb 2025. december 31-ig megkezdik az autós tanulmányaikat. A jogosítvány megszerzésének folyamatát legkorábban 16 és fél éves korban lehet elkezdeni az elméleti tanfolyammal, vizsgára leghamarabb 3 hónappal a 17. életév betöltése előtt lehet jelentkezni. A gyakorlati vizsga életkori feltétele a már betöltött 17. életév. Így abban van logika, hogy csak a végzősöknek kínáljanak ilyen lehetőséget. Kérdéseinket elküldtük a Belügyminisztériumnak és a Klebelsberg Központnak, válaszukkal bővítjük cikkünket.

Részlet a dokumentációból
Részlet a dokumentációból
Fotó: EKR

A 2024/2025-ös és a 2025/2026-os tanévre évfolyamonként „mintegy 100 ezer fővel” számoltak a Klebelsberg Központnál, a cég ezért nettó 4,6 milliárd forintot kap (a felnőttképzési szolgáltatások után nem kell áfát fizetni), így nagyságrendileg tanulónként 23 ezer forintba kerül majd a jogosítvány első etapja az adófizetőknek tanulónként. Ez durva becslés, hiszen nem lehet tudni, hogy hány fiatal él a lehetőséggel.

Érdekesség, hogy az ajánlattételi hirdetmény augusztus 7-én jelent meg, az ajánlattételi határidő viszont augusztus 16-a volt: bár egy komplex, sokmilliárdos munkáról van szó, nagyvonalúan számolva is csak 9 nap maradt a pályázati anyag összeállítására. A megbízás tervezett kezdete 2024. szeptember 1-je volt, de azt az eljárásban is kikötötték, hogy ez változhat. A befejezés dátumaként 2026. december 31-ét jelölték meg. A tanfolyamokat, illetve azok elérését vélhetően a KRÉTA-ba integrálják, mivel a dokumentáció szerint a tanfolyamot a „tanulmányi rendszereken keresztül” kell biztosítani. Mindez nagy problémát nem jelenthet, a KRÉTA-t fejlesztő cég és az E-Educatio Zrt. tulajdonosi szinten kapcsolódik.

Palkovics László üzlettársánál cseng a kassza

A nyertes E-Educatio Zrt.-nek három részvényese van a cég 2023-ra vonatkozó beszámolója alapján:

  • a Nexius Zrt., amelynek végső tulajdonosa Fauszt Zoltán. Az üzletember a Nexiuson keresztül érdekelt a KRÉTA-t fejlesztő SDA Informatikai Zrt.-ben is és a közoktatásban kötelezővé tett rendszert jelenleg is üzemeltető Educational Development Informatikai Vagyonkezelő Zrt.-ben is.
  • Az RC Invest Zrt., amelyet a Modern Oktatásért és Biztonságos Közlekedésért Alapítvány birtokol, a szervezet kuratóriumi tagja egy bizonyos Fauszt András. Az RC Investben korábban tulajdonos volt Farkas Zoltán: a zongoraművész 2015-ben eltűnt, majd 2016-ban a holtteste a Dunából került elő. A hvg mutatta be, hogy a férfi bár papíron a több száz milliós köz- és felsőoktatási informatikai megrendeléseket elnyerő SDA-csoportot tulajdonló RC Invest többségi részvényese volt, valójában napi, filléres gondokkal küzdött. Halála után a cégcsoport nem az örököseié lett: Fauszt Zoltán 2016 májusában levélben értesítette a cégbíróságot, hogy minősített befolyást szerzett az RC Investben. 
  • A harmadik részvényes pedig az ePalatábla Vagyonkezelő Zrt., amely 2022-ig Fauszt Zoltáné volt, majd átkerült az e-Palatábla Alapítványhoz, amelynek elnöke egy bizonyos Fauszt András.

Fauszt Zoltán 14 éven át, 2000-től 2014-ig volt Palkovics László üzlettársa az Informin’ Informatikai Tanácsadó Kft.-ben. Palkovics László azelőtt szállt ki, hogy felsőoktatási államtitkárnak nevezték ki. 2016-ban lett miniszter és egészen 2022 novemberéig az is maradt, de Fauszt sem maradt poszt nélkül: 2019 márciusában a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács egyik tagja lett és egészen 2020 végéig az is maradt. Neve hol tulajdonosként, hol ügyvezetőként bukkant fel az SDA-cégcsoport cégeiben. 

Palkovics László még technológiai és ipari miniszterként mutatja egy konténerkazán prototípusát 2022 októberében
Palkovics László még technológiai és ipari miniszterként mutatja egy konténerkazán prototípusát 2022 októberében
Fotó: Facebook

Az SDA-cégbirodalom egyik legismertebb terméke a KRÉTA: a szoftvert 2015-ben a Neptunt is megalkotó SDA Informatika Zrt. fejlesztette le az államnak, a 2018/2019-es tanév óta pedig minden közoktatási intézményben kötelező használni. Ebből a cégből vált ki 2016 májusában az eKRÉTA Informatikai Zrt., tavaly óta Educational Development Informatikai Vagyonkezelő Zrt. néven működik és továbbra is öntik bele az állami milliárdokat. 2017-ben Palkovics László az RTL Híradónak elismerte, hogy Fauszt Zoltán a barátja, de szerinte ennek semmilyen szerepe nem volt a közbeszerzéseknél. Az eKRÉTA Zrt. 2023-as árbevétele 5,18 milliárd, 2022-es bevétele pedig 5,1 millliárd forint volt, a kötelezővé tett rendszer tehát jól jövedelmez.

Hasonló mintázat látszik a Poszeidon iratkezelő rendszernél, amelyet több száz költségvetési szervnél, kötelező jelleggel vezettek be. A Poszeidon fejlesztője SDA DMS Zrt., amelynek tulajdonosa a már említett Nexius Zrt.-n keresztül Fauszt Zoltán. Az Átlátszó szerint a a rendszer bevezetése az állami szférában akár 82 milliárd forintba is kerülhet. Júliusban a Magyar Hang mutatta be, hogy egy másik Fauszt-érdekeltség is hatalmasat nyert egy állami, oktatási-informatikai pályázaton: az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ a szakképzés területén keresett pályázókat, akik „zárt rendszerű elektronikus távoktatásban” legalább 75 különböző tananyag megírását, tesztelését vállalják, beleértve a gyakorlati alkalmazás nyomon követését és támogatását is, mintegy 31 hónapos időtartamon belül. A nyertes az ELMS Informatikai Zrt. lett nettó 9,55 milliárd forintos ajánlatával. A cégben ugyancsak a Nexius Zrt.-n keresztül érdekelt Fauszt Zoltán.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!