5p

Ahogy az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány gyermeküdültetési szolgáltatásokra kiírt közbeszerzését januárban nem más, mint saját cége, az Erzsébet Gyermek- és Ifjúsági Táborok Kft. nyerte meg, úgy az Erdélyben kiírt hasonló pályázatot az alapítvány erdélyi érdekeltsége.

A Balog Zoltán nevével fémjelzett Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány a magyarországi Erzsébet-táborok gyermeküdültetési szolgáltatásai után most az erdélyi Erzsébet-tábor üzemeltetésére írt ki közbeszerzést.

A megbízást az egyetlenegy pályázó, az alapítvány tulajdonában álló, Romániában bejegyzett Erdélyi Erzsébet-tábor Kft. nyerte el. A két évre aláírt szerződés értéke 720 millió forint.

A 2013-ban bejegyzett erdélyi cég a Madarasi Hargita lábánál található festői szépségű településen, Ivón található, az alapítvány itt üzemelteti a több mint 20 szobás, 166 fős teljes kapacitással működő határon túli Erzsébet Tábort, amely több mint 2,5 hektár területen fekszik a 900 méter körüli tengerszint feletti magasságon. A szálláshely saját udvarral, ingyenes parkolási lehetőséggel, wifi-vel és számtalan szabadtéri lehetőséggel rendelkezik.

Gyönyörű helyen, a madarasi Hargita lábánál fekszik az erdélyi tábor
Gyönyörű helyen, a madarasi Hargita lábánál fekszik az erdélyi tábor
Fotó: visitharghita.com

Az Erdélyi Erzsébet-tábor Kft. 2023-ban 717 milliós forgalmat bonyolított – ez fennállása óta a harmadik legnagyobb nettó árbevétele. Igaz, ebből csak 1,1 millió nyereséget produkált – ami az elmúlt évek legkisebb profitja –, de legalább nem lett veszteséges, ahogy fennállása óta már négyszer is előfordult. 

A magyarországi Erzsébet-táborok gyermeküdültetésére kiírt, közel 800 milliós közbeszerzése egyébként hasonló módon zárult, mint az erdélyi. Akkor is az alapítvány kizárólagos, saját tulajdonában álló cég nyert. 

Az, hogy az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyerekekért Alapítvány – mely kuratóriumának tagja Balog Zoltán –, voltaképpen a saját tulajdonában álló cégeinek ír ki közbeszerzést, feltűnt Vadai Ágnesnek, a DK országgyűlési képviselőjének is. Cikkünk nyomán kezdeményezésére Polt Péter – akkor még legfőbb ügyész – feljelentést tett az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány közbeszerzése ügyében, és nyomozás indult az alapítványnál. A nyomozás végén azonban „nem találtak szabálytalanságot” az alapítványnál.

Arról pedig a napokban a Népszava írt, hogy megszűnhet a napközis Erzsébet-tábor. A döntés mögött az állhat, hogy a kormány már nem finanszírozza a napközis táborokat, így a továbbiakban csak az ottalvós táborok szervezésére lesz lehetőség. A lap szerint szerint ezt a zánkai táborhelyen tartott márciusi szakmai nyílt napon jelentették be a táborokat szervező Erzsébet Alapítvány képviselői. Ezeket a napközis táborokat a gyermekek lakóhelyén szervezték meg az iskolák, az  önkormányzatok, a családsegítő szolgálatok és a tanodák pályázatai nyomán. Egy korábbi leírás szerint a napközis Erzsébet-táborok a nyári szünet összes hetében, vagyis tíz héten át, hétfőtől péntekig biztosítottak napi négyszeri étkezést és különböző programokat, kirándulásokat a gyerekeknek, amelyekért csak egy jelképes – napi 100 forintos – részvételi díjat kellett fizetni gyermekenként. 

Magyarságtudat erősítése

Az Erdélyi Erzsébet-táborok honlapján egyébként azt írják, hogy a nyári, ottalvós turnusaiban a programok kiemelten célozzák a magyarságtudat erősítését, az erdélyi természeti környezet megismerését és az anyaországból, valamint az Erdélyből érkező táborozók közötti kapcsolat erősítését és elmélyítését. 

Céljuk, hogy a táborba érkező gyerekek egy turnus ideje alatt a lehető legtöbb élménnyel gazdagodjanak, minél több kikapcsolódási lehetőséggel találkozzanak, megismerjék az erdélyi magyarság szokásait, történelmét.

A nyári ottalvós élménytáborokba Magyarországról és Erdélyből egyaránt érkeznek gyermekek, megteremtve a lehetőségét annak, hogy életre szóló magyar-székely barátságok köttessenek. (Épp nemrégiben írtak ki közbeszerzést gyermekek szállítására). 

A turnusokban teljes körű ellátás (szállás és napi ötszöri, speciális étrendet is kiszolgáló étkezés), továbbá számos programlehetőség biztosított. A Magyarországról érkező táborozók az Erzsébet Alapítvány szervezésében vonattal utaznak Erdélybe, és oda-vissza egy-egy éjszakát hálókocsikban töltenek a gyermekek és kísérőik.

A nyári időszakon kívül háromnapos osztálykirándulásoknak ad otthont a táborhely, amelyen erdélyi magyar gyermekek vesznek részt (magyarországi gyermekek a turnus rövidsége okán nem tudnak osztálykirándulásra jelentkezni az erdélyi táborba, mert a turnus jelentős részét az utazás tenné ki).

A nagyrészt állami finanszírozásból megvalósuló Erzsébet-táborokban több mint 1,4 millióan vettek részt a 2012-es indulás óta. Az Erzsébet Alapítvány legutóbbi beszámolója szerint 2023-ban 11,5 milliárd forint állami támogatást kaptak a táborok megszervezésére, 2024-ben pedig – Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter közlése szerint – 9 milliárd forinttal támogatta az állam az Erzsébet-táborokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!