A 2024 végére kialakult hazai politikai helyzet egyik társadalmi sajátossága, hogy a gazdaságilag aktív középosztály mára már igen kis arányban támogatja a jelenlegi kormányt — írja a demográfus a Telexen.
A gyakorlatban azonban ez a középosztály megtakarítási és fogyasztási szokásai miatt nem tudatosan, de lényeges mértékben hozzájárul a rendszer fenntartásához. Jelentős részben – pénzügyi tudatosság híján – saját maga finanszíroz egy olyan folyamatot, amellyel nem ért egyet: az autokrácia kiépítését, nyugati, liberális, demokratikus berendezkedés egyre látványosabb felszámolását.
Az Orbán-rendszer gazdaságpolitikájának egyes speciális, egyedi elemei, az EU-ban megfigyelhető Magyarországgal kapcsolatos egyre erősödő fenntartások, a 2024 év végére kialakult kifeszített költségvetési környezet miatt 2025-ben egyedi helyzet alakul majd ki.
A rendszerrel szemben kritikus hazai középosztálynak most lennének olyan – teljesen legálisan használható – eszközök a kezében, amelyekkel tudatosan élve megakadályozhatná az Orbán kormány 2026-os választási győzelmét: ehhez pusztán változtatnia kellene eddigi pénzügyi gyakorlatain — érvel Kapitány Balázs.
Lakossági megtakarítások
Magyarországon nem volt egyszerű a lakossági megtakarítások átirányítása a közvetlen adósságfinanszírozásba. Az apparátus nagy buzgalmában, hogy a politika által kitűzött célokat elérje, minden eszközt bevetett: magas kamatok, kamatadómentesség, ingyenes számlavezetés, stb. És eközben elkövetett egy kapitális hibát. A lakossági állampapírok ugyanis nálunk – szemben a legtöbb ország lejárati idő előtt visszaválthatatlan papírjaival – funkciójukban inkább látra szóló kamatozó betétek.
A középosztályi kézben lévő állampapír állománynak pedig már 76 százaléka olyan tulajdonosok kezében van, akik 2026-ban inkább leváltanák a kormányt. Ez a csoport erős alsó becsléssel számolva is jelenleg több mint 6000 milliárd forint azonnal visszaváltható lakossági államkötvényt birtokol.
A szavazópolgárok mintegy egyötödét kitevő középosztály a választásokon leadott szavazataival nem tudja megbuktatni az Orbán-rendszert, amíg a társadalmi periférián lévő, alapvetően apolitikus csoportok szavazatait tudja szállítani a hatalom. A középosztály ugyanakkor fogyasztása és megtakarításai révén jelentős mértékben pénzeli a magyar államot, és a jelenlegi helyzetben (még) nincs más lehetősége a rendszernek, mint hogy a középosztály finanszírozására támaszkodjék.
Egy 2025-ben fennálló, kifeszített költségvetési helyzetben a fogyasztási típusú adóknak való magas kitettség, és még inkább a magas középosztályi kézben lévő államadósság-arány két olyan politikai adu lehet e csoport kezében, amely hazai specialitás, így együtt egyetlen más társadalomban sem adott. Már amennyiben a középosztály hajlandó politikai akaratát, a rendszerrel való elégedetlenségét nem hagyományos, ámde hatásos módokon kifejezésre juttatni. Ehhez csak annyi kell, hogy fogyasztási, befektetési döntéseinél figyelembe vegye azt is, közvetve mit támogat ezekkel.
Megvonás
Az országért és saját gyermekei jövőjéért felelősséget érző társadalmi csoportok a magyar történelemben már többször éltek azzal az eszközzel, hogy gazdasági erőforrásaik államtól való megvonásával idézzenek elő politikai változást — zárja elemzését Kapitány Balázs.