1p

Tusnádfürdőn beszélt a hosszú távú stratégiáról és a világról alkotott elképzeléseiről Orbán Viktor szombat délelőtt.

Élőben tudósítottunk a beszédről, ami hetekig szokott beszédtémát szolgáltatni a magyar közéletben.

Orbán Viktor miniszterelnök előadást tart a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban az erdélyi Tusnádfürdőn 2024. július 27-én. Mellette Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke (b) és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke (j).
Orbán Viktor miniszterelnök előadást tart a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban az erdélyi Tusnádfürdőn 2024. július 27-én. Mellette Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke (b) és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke (j).
Fotó: MTI/Veres Nándor

2040-ig tervez majd Orbán Viktor?

Idén "Jobb pályán" mottóval zajlik majd a székely Woodstock-nak is nevezett esemény július 23. és 28. között az erdélyi Tusnádfürdőn. A Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor záró napján ezúttal is beszédet tart Orbán Viktor. Az Mfor.hu hasábjain élőben tudósítunk a rendezvényről.

A miniszterelnök hagyományosan nagyobb ívűre hangszerelt beszédet tart ilyenkor, tavaly például 2030-ig vázolta fel terveit, idénre pedig azt jósolta, hogy szónoklatában a 2030 és a 2040 közötti tervekről is beszélhet majd.

Tavalyi tudósításunkat itt idézheti fel:

Ki adott erre pénzt?

Az biztos, hogy a magyar adófizetők ismét bőkezűen finanszírozták a dzsemborit, de a szponzorok nem igazán szeretnék elárulni, mennyivel támogatták a rendezvényt. Összeállításunk a pénzügyi háttérről:

Csak röviden, lényegre törően - kezdődik a kézilabda!

A köztudottan sportrajongó miniszterelnök beszéde "rászerveződött" az olimpiára, ami hivatalosan péntek este vette kezdetét egy grandiózus megnyitóval (bár már pár napja rendeznek eseményeket néhány sportágban). Szombaton számos magyar sportoló megkezdi a vetélkedést egyéniben és csapatban is, egyebek mellett asztalitenisz, evezés, kerékpár, torna, úszás, vívás és vízilabda sportágakban is érdekeltek lesznek versenyzőink a nap során.

11 órától kezd például a férfi kézilabda-válogatott Egyiptom ellen, ezt nem biztos hogy tudják az elejétől követni azok, akik Orbán Viktort nézik a tévében, ha nagyon elhúzódik a beszéd.

Magyar-román kapcsolatok: haladunk

Orbán Viktor beszédének elején felidézte tegnapi találkozóját Románia miniszterelnökével. A két ország kereskedelmi kapcsolataiban rekordok születnek, Románia már harmadik legfontosabb kereskedelmi partnerünk. Egy gyorsvasút és Románia schengeni övezeti tagsága is szóba került, amit Magyarország támogatni fog.

2 perc után: békemisszió

Mindössze két perc után kanyarodott rá a "békemissziónak" nevezett akciójára a miniszterelnök, amelyet Brüsszel szerinte sérelmez. Brüsszel ugyanis azt állítja szerinte, hogy az EU a béke érdekében támogatja a háborút. Lehet hogy mégis Orwellnek van igaza, aki azt mondta: a béke háború, a háború béke az új nyelven. 

Az erjedés azonban szerint megkezdődött, fontos emberek találkoznak egymással, lassan elmozdul a világ a béke irányába a háború irányából.

És most valami egészen más: háború

Orbán Viktor váratlanul megígértre, a beszéd nem a békemisszióról fog szólni - ez csak kitérő volt. Három nagy téma van az asztalon azoknak, akik a világ és azon belül a magyarok jövőjéről gonolkodnak. Az első a háború, pontosabban a háborúnak egy nem várt mellékkövetkezménye: felfedi azt a valóságot, amiben élünk. A második nagy téma: mi lesz a háború után? Új világ jön, vagy a régi folytatódik? A harmadik pedig: ha új világ jön, hogyan kell Magyarországnak felkészülnie rá?

Olyasmiről beszél, amit látott

Összmagyar megközelítésre van szükség mindhárom témában Orbán Viktor szerint. Orbán Viktor emlékeztet: ő a legrégebb óta hivatalban lévő európai vezető, és egyébként a leghosszabb időt ellenzékben töltő vezető is ő - olyasmiről beszél, amit látott, amit átélt. Hogy meg is értette-e, az majd kiderül - mondta.

A háború a mi piros bogyónk - az első téma

A háború a mi piros bogyónk - mondja a Mátrix című filmre utalva a miniszterelnök. Ha ezt választjuk, akkor megnézhetjük a valóságot. A háború a politika folytatása más eszközökkel - és más perspektívából. A háború elvisz minket egy új megfigyelőállásra, egy magaslesre - egy új közegben, letisztult erőtérben találjuk magunkat, kanyarodott rá az első nagy témára Orbán Viktor. Pontokba szedte mindazt, amit szerinte a háború kitörése óta látunk.

  • A háborúban brutális veszteségeket szenvednek el a felek, mégsem akarnak kiegyezni. Egyrészt mert mindkét fél azt hiszi, hogy győzhet, másrész mindkét felet fűti a saját maga vélt vagy valós igazsága. Az ukránok azt gondolják, önvédelmi háborút folytatnak. Az oroszok pedig nem akarnak NATO-csapatokat és fegyvereket az orosz-ukrán határon, és kiprovokált háborúnak tartják a mostanit. Ha a két félen múlik, nem lesz béke - mondja Orbán Viktor.
  • Az elmúlt időkben Kínát tartotta legnagyobb ellenfelének az USA, most viszont Oroszországgal vív proxiháborút, és Kínát vádolja Oroszország támogatásával. Mi értelme van összeterelni két ilyen nagy országot egy ellenséges táborba összeterelni? Erre nem kaptunk még választ Orbán Viktor szerint.
  • Ukrajna ellenállóképessége minden előzetes várakozást felülmúl, egy erős ország - kérdés, hogy mitől. Ukrajna hivatást talált magának, létezésének új értelmét fedezte fel: már nem ütközőzóna, hanem felvillant a Nyugathoz tartozás perspektívája, a Nyugat keleti határőrvidékévé válás lehetősége. Létezésének jelentősége az egész világ számára megnőtt. Amit agresszív követelőzésnek látunk, az az Ukránok vágya arra, hogy ismerjék el nemzetközileg a hivatásukat.
  • Oroszország más, mint aminek láttuk, és más, mint aminek láttatták velünk. Gazdasági életképessége kiemelkedő, a szankciók nem működnek. Mike Tysont idézi: mindenkinek van egy terve, amíg szájon nem vágják. Az oroszok felkészültek a szankciókra és alkalmazkodtak hozzá: a pénzügyi rendszer, a gazdaság nem omlik össze. Technikai, gazdasági, társadalmi rugalmasságot is mutatnak.

Összeomlott az európai politika - keményen odavágott a lengyeleknek Orbán Viktor

Az első téma ötödik pontjával folytatódik a felsorolás.

  • Az európai politika Orbán Viktor szerint összeomlott, Európa feladta saját érdekeinek védelmét, nem tesz mást, mint az USA demokrata párti külpolitikáját követi. Szerinte nyilvánvalóan az amerikaiak irányításával végrehajtott terrorcselekmény volt az Északi Áramlat felrobbantása, Angela Merkelt pedig Dánia segítségével hajtották végre az amerikaiak, de Európa ezekben az ügyekben nem tett semmit. A Párizs-Berlin tengely volt az európai politika hatalmi tengelye - a háború óta ez lényegtelenné és megkerülhetővé vált. Az új tengely London-Varsó-Kijev-baltiak-skandinávok vonalon húzódik Orbán Viktor szerint, ami egy régi lengyel terv, de megvalósítását a háború tette lehetővé. Lengyelország tulajdonképpen behívja az amerikaiakat a németek és az oroszok közé. A lengyel ma a második legnagyobb európai hadsereg, a gazdasági fejlődési dinamika alapján pedig Lengyelország akár meg is előzheti Németországot. Ezért hátráltak ki a lengyelek a Visegrádi Négyekből Orbán Viktor szerint. A lengyelek a legszemforgatóbb és legálságosabb politikát folytatják egész Európában: morálisan kioktatnak bennünket, közben önfeledten üzletelnek az oroszokkal, vásárolják az olajukat és működtetik vele a gazdaságukat. Ennél még a franciák is jobbak - mondta Orbán Viktor.

Orbán Viktor szerint lassan mindenki Oroszországot támogatja

Az első téma hatodik pontjához ért a beszéd ("piros bogyó, hatodik pont").

  • A nyugat szellemi magánya - az elmúlt két év során 180 fokos fordulat történt, a Nyugat utasítást adott, hogy a világ foglaljon állást Oroszország ellen morális alapon. A valóság az lett, hogy lassan mindenki Oroszországot támogatja. Kína, Észak-Korea részéről ez nem meglepetés, Irán részéről valamelyest meglepő, India oroszpártisága mellbevágó. Törökország Oroszország mellé állása is meglepő, és a muszlim világ hozzáállása is.

7-8.: szétesik a Nyugat, ami nem hisz a nemzetállamokban

  • Hetedik pont: a világ lenagyobb problémája a Nyugat szétesése. A nyugati média szerint Oroszország a legnagyobb veszély, de ez nem igaz: abban, amit csinál, nincs semmi rejtélyes, logikusan következik az érdekeiből, ezért érhető és kiszámítható. A Nyugat viselkedése ennek épp az ellentéte Orbán Viktor szerint. 
  • Nyolcadik pont: az igazi feladat, hogy megpróbáljuk újra megérteni a Nyugatot. Orbán Viktor megfejtése az, hogy a közép-európaiak világképe nemzetállamokból áll, miközben a Nyugat szerint ezek már nem léteznek többé. Szerintük nincs közös kultúra, nincs közerkölcs - ami Orbán szerint a tegnapi olimpiai megnyitón is látszott. Nem gondolják veszélynek a migráció kérdését sem - nem látják abszurdnak, hogy Európa keleti felén keresztények százezrei ölik egymást, a nyugati felébe pedig százezerszám engednek be más kultúrájúakat. Ha nem a nemzetállamok felől nézzük a világot, egészen más világ rajzolódik ki előttünk - ezért nem értik egymást az Európa nyugati és keleti felén élő államok.

Donald Trump üdvözöl mindenkit

Egy közbevetés: tegnap beszélt Donald Trumppal Orbán Viktor, az amerikai exelnök álítólag személyes, szívből jövő üdvözletét küldte a táborlakóknak.

Megjelent az agresszív törpe, mint új embertípus

Nyugaton bekövetkezett az a helyzet, amit ürességnek nevezhetünk - a feleslegesség érzése, ami ezzel együtt jár, agresszivitást szül. Megjelent az agresszív törpe, mint új embertípus - mondta Orbán Viktor.

Orbán Viktor szembeállítja a felsőfokú végzettségűeket és a kevésbé iskolázottakat

A valóság kilencedik eleme az, hogy a nyugaton látható poszt-nemzeti állapotnak van egy drámai politikai következménye.

  • A társadalmakban egyre erősebb az ellánállás a migrációval a genderrel, a háborúval és a globalizmussal szemben Orbán szerint - ez létrehozza az elit és a nép, az elitizmus és a populizmus politikai problémáját. A nép érzéseit, gondolatait idegengyűlöletnek, homofóbiának, nacionalizmusnak minősítik - a nép pedig azzal gyanúsítja az elitet, hogy nem azzal foglalkozik, ami neki fontos, hanem valami esztelen globalizmusba süllyed. Ha az emberek és az elit nem tudnak megállapodni, akkor hogy lesz abból képviseleti demokrácia? - tette fel a kérdést Orbán Viktor. A felsőfokú végzettségűek nem tisztelik a kevésbé iskolázottakat, aki Orbán szerint "tipikusan dolgozó emberek, munkából élő emberek". Brüsszel egy liberális oligarchia megszállása alatt van, kirekesztették a Patriótákat a vezető pozíciókból - míg hazai politikai ellenfeleiket támogatják, utalt a Magyar Péter vezette Tisza Pártra.

Putyinban az a legvonzóbb, hogy nem tolja az LMBTQ szekerét?

A tizedik pont az első témán belül arról szól, hogyan váltak a nyugati értékek bumeránggá.

  • A modernitás, a modern fejlettség nem kizárólag nyugati, ez derült ki Orbán Viktor szerint. A nyugati értékterjesztés kulcsa az LMBTQ, aki ezt nem fogadja el, azt a nyugati világ az elmaradottak közé sorolja; Orbán nem érti, hogy fogadhatnak el LMBTQ-párti törvényeket. Szerinte ugyanis ezzel a világ nem ért egyet - Putyin legerősebb taktikai fegyvere, nemzetközi vonzereje az LMBTQ-val szembeni ellenállás Orbán Viktor szerint.

Világrendszerváltás jön Orbán Viktor szerint - Ukrajna nem lesz se EU-tag, se NATO-tag

Mi következik mindebből? Olyan változás jön, amire 500 éve nem volt példa - kezdi előadása második részét Orbán Viktor. Egy világrendszerváltás történik, ami Ázsia irányából indul ki. Kína, India, Pakisztán, Indonézia, és még sorolhatnánk - ez a terület lesz a világ új központja. Ázsia oldalán van a demográfiai előny, a technológiai előny, a tőkeerőny, kiegyenlítődik a katonai előny, ott lesz a legtöbb pénz, a legnagyobb vállalatok, a legjobb egyetemek és kutatóintézetek, a legnagyobb tőzsdék - és még az oroszokat is betereltük ebbe a most formálódó egységbe. Orbán szerint ez a folyamat 2001-ben kezdődött, amikor a Nyugat meghívta a WTO-ba, a Világkereskedelmi Szervezet tagjai közé.

Donald Trump kísérlete Orbán Viktor szerint az USA utolsó esélye, hogy az amerikai világelsőséget megőrizze. 4 év erre kevés, de az általa kiválasztott alelnök (James David Vance) fiatal, ő Trump után kaphat még 8 évet minderre - az már összesen 12 év. Vége az amerikai demokráciaexportnak - véli Orbán Viktor.

Európának két lehetősége van, az elsőt úgy hívják: skanzen, efelé tartunk. Az USA alá betagozódva marad Európa, aminek csodájára jár a világ, de már nincs benne fejlődés. A második, amit Macron elnök hirdet: a stratégia autonómia. Benevezünk a világrendszerváltás versenyébe, saját logika szerint - mégiscsak 400 millió emberről beszélünk. Tőkevonzóképességünket megújítjuk, európai katonai szövetséget alkotunk, európai önellátó energiaellátást alakítunk ki, a háború után kiegyezünk Oroszországgal. Az uniónak mint védelmi projektnek kell újra létrehoznia önmagát.

Bármelyik is valósul meg, Ukrajna nem lesz se EU-tag, se NATO-tag - nekünk európaiaknak ehhez nincs elég pénzünk. Ukrajna visszatér az ütközőállam-szerephez, a lengyel kísérlet el fog bukni - várjuk vissza a lengyel testvéreket a V4-ek közé.

 

Az EU tudomásul veszi, hogy bent maradunk, de saját külpolitikát fogunk folytatni

Ha a világrendszerváltás veszély Magyarország számára, akkor együtt kell úsznunk az USA-val és az EU-val. Ha viszont lehetőség, akkor nemzeti politikát kell folytatnunk - Orbán Viktor természetesen ez utóbbiban hisz. Kérdés, hogy megvan-e a saját utas politika minden feltétele. Orbán Viktor szerint Amerika viszonylatában jól állunk, jól alakulnak az ottani fejlemények. Nem hiszi, hogy az USA-tól kapunk olyan gazdasági és politikai ajánlatot, ami jobb lehetőséget teremt számunkra, mint az EU-s tagság.

Ha mégis kapunk, akkor az meg kell fontolnunk

- mondta.

Ázsia és Kína viszonylatában is adottak a peremfeltételek. Kínától megkaptuk a lehető legjobb ajánlatot. Kína számára Magyarország EU-s tagsága érték, még akkor is, ha kereskedelempolitikában ez számunkra korlátozást jelent. A májusi kínai látogatáskor meghirdetett kínai ajánlat, hogy vegyünk részt egymás modernizációjában, sokat jelent Orbán Viktor szerint.

Európai viszonylatban Orbán Viktor úgy látja, hogy Nyugat-Európa már nem tér vissza a nemzetállami formához, számunkra így ismeretlen terepeken hajóznak majd. Az EU keleti része megvédheti nemzetállami formáját. Az EU elvesztette a most folyó háborút, az USA magára fogja hagyni, nincs pénze Ukrajna finanszírozására, meg kell fizetni a háborús kaland árát. Ebből az következik számunkra, hogy az EU tudomásul veszi, hogy közép-európai országok bent maradnak az EU-ban, de saját külpolitikát fognak folytatni.

Összességében Orbán szerint az önálló nemzetpolitikához szükséges peremfeltételek adottak, ez a tér tágas, tágasabb mint az elmúlt 500 évben bármikor volt.

Megvan Magyarország nagystratégiája, csak még nem közérthető

Hogy állunk a magyar nagystratégiával? Megvagyunk - mondta Orbán Viktor. A háború felgyorsította a folyamatokat.

  • Bekapcsolódtunk Donald Trump csapatának programíró rendszerébe.
  • Az MNB kutatói bekapcsolódtak az ázsiai stratégiaalkotó műhelyek munkájába.
  • A kényszerű miniszterváltás után külön EU-minisztériumot csináltak Bóka Jánossal.
  • Van a kormány körül jónéhány soft power építésére alkalmas kutatóintézmény.

A stratégia nyelvezete azonban túlságosan értelmiségi Orbán Viktor szerint, nem emészthető, nem közérthető, kell egy jó fél év, mire azzá teszik. 

A stratégia veleje a konnektivitás - nem engedjü magunkat bezárni a nyugati vagy a keleti világgazdaság egyikébe sem. Nem veszünk részt a Kelet elleni háborúba, a Kelet elleni technikai blokkosodásba és a kereskedelmi blokkosodásba sem. Barátokat és partnereket gyűjtünk, önálló utat járunk.

Szellemi alap a szuverentiás védelme. Ennek a gazdasági alapjait is leírják a stratégiában - csúcsán a nemzeti bajnokok vannak, amelyek a bankszektorban, energiaszektorban, élelmiszeriparban, mezőgazdaságban, informatikában, távközlésben, médiában, építőiparban, ingatlanfejlesztésben, gyógyszeriparban, hadiiparban, logisztikában, az egyetemek révén a tudásiparban is megvannak már.

Alattuk a középvállalatok találhatóak, ezekből ma 15 ezerről tud a kormány. Az alapot a kisvállalkozások és az egyéni vállalkozások adják - őket szeretnék támogatni a következő költségvetéssel.

Nem adhatjuk át a termelőmunkát vendégmunkásoknak

A stratégia szerint termelőközpontnak kell maradnunk Orbán Viktor szerint, nem állhatunk át szolgáltatásközpontú gazdaságra - a hazai munkaerő csak így találhat 100 százalékos foglalkoztatást, nem követhetjük el a Nyugat hibáját abban, hogy bizonyos termelőmunkákat vendégmunkásokkal végeztet el - ez ugyanis társadalmi bomláshoz vezetne.

Megduplázná a kormány a családi adókedvezményt

A demográfiai hanyatlást meg kell állítani - jól indultunk, de most elakadtunk. 2035-re a magyar társadalomnak demográfiailag önfenntartóvá kell válnia, nem lehet szó migrációból pótolt népességről.

2025-től a gyermekek után járó adókedvezményt - valószínűleg két lépésben, de egy év alatt - meg kell duplázni, mondta Orbán Viktor.

A teljes foglalkoztatást meg kell tartani, ennek kulcsa a munka és a cigányság mai viszonyának fenntartása - van munka, de munka nélkül nem tudsz megélni, ez az üzenet, mondta. A magyar falurendszert meg kell tartani, ebben a városoknak anyagi szerepet kell vállalniuk. 

A szuverenitás döntő eleme a nemzeti különbözőség megóvása: nem asszimilálódni, hanem saját nemzeti karakterünket fenn kell tartani. Nyelvőrzés, a zéró vallási állapot elkerülése (amely kizárja az azonos neműek házasságát is) tartozik ide. 

Az Orbán-kormány kiterjeszti a családtámogatási rendszert a határon túliakra is

A magyar nagystratégiának nemzeti alapokon kell állnia, minden magyarlakta területre vonatkozva. Belátható időn belül az összes olyan támogatást, amely a magyar társadalom stabilitását és rugalmasságát szolgálja, például

a családtámogatási rendszert, ki kell terjeszteni az országhatárokon kívülre is.

A határokon túli területekre éves átlagban százmilliárd forintot költöttek az Orbán-kormányok 2010 óta - a Gyurcsány-kormány egy év alatt 9 milliárdot fordított csak erre a célra.

Slimfit-szerkós, latte-avokádós liberálisok VS bátor, fiatal, nemzeti érzelmű harcosok

Orbán Viktor szerint az ellenfelek folyamatosan támadni fogják a nagystratégiát, ezt a küzdelmet vállalni kell - de az időtáv itt probléma, 20-25 év múlva biztosan nem a mostani politikai vezetők fogják azt befejezni. Ami a jövő politikusait illeti:

a liberális, slimfit-szerkós, latte-avokádós, mindenmentes, öntetszelgő politikusok lesznek az egyik oldalon, és velük szemben a két lábbal a valóságban álló, nemzeti érzelmű, vagány fiatalok állnak majd. 

Ezért a toborzást el kell kezdeni még ma. Nemzeti érzelmű, bátor, fiatal harcosok kerestetnek - zárta beszédét Orbán Viktor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!