Idén "Jobb pályán" mottóval zajlik majd a székely Woodstock-nak is nevezett esemény július 23. és 28. között az erdélyi Tusnádfürdőn - közölték a szervezők múlt héten, a július 11-i sajtótájékoztatón Csíkszeredában.
Tusványoson idén is ott lesz Orbán Viktor, aki szinte menetrendszerűen mindig ott rukkol elő meghökkentő beszédeivel. Most július 27-én, szombaton tart majd előadást, amelyen a részvétel regisztrációhoz kötött.
Az 1989 óta minden nyáron megrendezett, Bálványosról Tusnádfürdőre áthelyezett, ezért csak Tusványosnak becézett bulit a magyarországi Kisebbségekért-Pro Minoritete Alapítvány, illetve az erdélyi Magyar Ifjúsági Tanács rendezi. Bár a fesztiválnak mindig van piaci támogatója is, a rendezvény létezését mégiscsak a magyar államon keresztül az adófizetők szavatolják.
A 2023-as beszámoló még hiányzik
Sajnos a Kisebbségekért-Pro Minoritate Alapítvány honlapján a 2023-as év beszámolóját még nem tették nyilvánossá, így csak a korábbi évek, illetve a legfrisebb, 2022-es költségvetésbe lehet belepillantani.
Az alapítvány ugyan beszámolóiban nem részletezi, hogy Tusványosra pontosan mennyit költött, erre csak az állami és egyéb támogatások nagyságából lehet következtetni. (Igaz, a rendkívüli kormánytámogatásokból nemcsak erre költenek évente, hanem például saját folyóiratuk és könyveik megjelentetésére, nyári szabadegyetemre, Csángó Bálra és egyebekre is).
A beszámolók szerint az alapítvány ennyi pénzt kapott az elmúlt években a központi költségvetésből:
- 2019-ben: 115,2 millió forintot, amihez hozzájött még a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 120 millió forintja, amit működési költségekre adott a gördülékeny mindennapokhoz a 2019-2020-as évekre. Ez összesen 235,2 millió forint. (Plusz az akkor még létező EMMI 15 milliót, az MVM 11 milliót, az MFB és a Szerencsejáték Zrt. egyaránt 10 -10 millió forintot egyenesen Tusnádfürdőre szánt)
- 2020-ban: bár a Covid miatt elmaradt Tusványos, 61 426 millió forintot utalt az állam az alapítvány számlájára, a BGA-tól 2020-2021-es évekre működési támogatásként 15 millió forint érkezett. Összesen 76 426 millió forint.
- 2021-ben: 196 926 milliót kaptak, amihez a BGA-tól csak 2,9 millió jött, ám a Nemzeti Együttműködési Alaptól 183,9 millió. Összesen 383,7 millió forint. Ettől az évtől kezdve azonban nem sorolják fel a szponzorok támogatási összegét.
- 2022-ben: ebben az évben kicsit kevesebb jutott az alapítványnak a központi büdzséből, összesen 307,2 millió forintot kaptak. (Ugyanakkor az összes támogatás összege 474,2 millió forint volt, amiből könnyen kiszámolható, hogy a szponzorok és támogatók 167 millió forinttal járultak hozzá Tusványos megtartásához).
A legfrissebbnek számító 2022-es beszámolóból az is kiderül, hogy az alapítvány 2021-es 10,4 milliós nyeresége 2022-ben 62,4 millióra hízott. Valamint igen elégedettek lehetnek Tárnok Máriával, az alapítvány kuratóriumi elnökével, ugyanis éves juttatása a korábbi 3 millió forintról 15 millió forintra ugrott fel.
Csak Bicske támogatta Tusványost
Az önkormányzati támogatások az évek alatt viszont teljesen elfogytak, vagy elakadtak. Míg korábban akár 11 millió forint támogatás is beérkezett az ország számtalan önkormányzatától, addig 2020-ban és 2021-ben már csak 1,9-1,9 millió,
2022-ben pedig már csak elenyésző, 200 ezer forint érkezett be, az is – milyen érdekes -, hogy épp a Bicskei Önkormányzattól. Bicskétől, ahol az egykor ott dolgozó K. Endre kegyelmi ügye miatt távozott köztársasági elnöki posztjáról Novák Katalin.
Bár a másik szervező, a kolozsvári székhelyű Magyar Ifjúsági Tanács is a magyar kormány támogatásával működik, honlapján azért kerestük a transzparens éves beszámolókat, de nem találhatóak.
Már nem transzparens a kiemelt támogatók és partnerek listája
A Bálványosi Nyári Szabadegyetemet és Diáktábort a kormány (és korábban az önkormányzatok mellett) mindig szponzorálják állami, vagy részben állami cégek is. Bár az előző évekkel ellentében Tusványos honlapján még nem töltötték fel a kiemelt támogatók listáját, 2022-ben még ott szerepelt az MVM, a Mol, az E.On, a Pepsi, a Toyota, a Szerencsejáték Zrt. és a Segafredo is, amelyek pénzzel (is) hozzájárultak az eseményhez. Sőt, idén még a partnereket sem tették nyilvánossá a honlapon – egyelőre legalábbis. Az biztos, hogy két éve még büszkén ott állt a Századvég Alapítvány, a Nézőpont Intézet, az Óbudai Egyetem, az akkor még létező Takarékbank, és a Hungarocontrol neve is.
A Mol évek óta üzleti titokként kezeli, mennyivel támogatja Tusványost, de küldtünk kérdést a Szerencsejáték Zrt.-nek, az MVM-nek, az E.On-nak és az MBH-nak is, hogy idén is számíthat-e az erdélyi dzsembori a támogatásukra, vagy sem.
A Magyar Bankholding válaszában kiemelte:
„Bankunk idén is részt vesz a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor nevű rendezvényen, ahol a Széll Kálmán pénzügyi sátorban más pénzintézetekkel közösen tartunk szakmai programokat. A mi programunk az élelmiszer-gazdaságról, a borászattal kapcsolatos átfogó stratégia építéséről szól, valamint egy gazdasági kerekasztal-beszélgetésen veszünk részt”.
Ám az összeget nem számszerűsítették, arra hivatkozva, hogy együttműködési megállapodásaik pénzügyi részleteit nem szokták nyilvánosságra hozni.
Az E.ON Hungária Csoport lapunk kérdésére, hogy támogatja-e és ha igen, mennyivel, arról tájékoztatta az Mfor.hu-t, hogy idén többedszerre nyújtanak támogatást a Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítványnak a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor megszervezéséhez. De a támogatás összegéről tájékoztatást nem áll módjukban megosztani.
Cikkünk leadásáig a Szerencsejáték Zrt. és az MVM nem válaszolt kérdésünkre. Természetesen amint kapunk visszajelzést, frissítjük anyagunkat.