Tudósításunk véget ért.
11:20
Arról is beszélt a miniszterelnök, hogy akkor tudják kiterjeszteni a családtámogatási intézkedéseket a határon túlra, ha otthon is jól mennek a dolgok, és nincs meteoreső. Orbán szerint pedig a nemzeti közösségekben „kellenek olyan emberek, akik értik, mi történik, elmagyarázzák az embereknek, mi történik, és segítenek felkészülni a jövőre. Akinek adott talentumot a Jóisten, annak ez a sorsa, és én örülök, hogy nem vagyok sorstalan”.
11:15
A fékek és egyensúlyok elvének csak olyan politkai rendszerekben van értelme Orbán Viktor szerint, ahol a nép közvetlenül választja meg az elnököt és a parlamentet is. Ha mindkettőnek azonos felhatalmazása van, nincs értelme az egésznek.
Magyarországon nem elnöki rendszer van, hanem alkotmányos rendszer, a fékek és egyensúlyok így Orbán szerint az EU blablája, „nálunk feladatok és hatáskörök vannak” - válaszolta egy kérdésre a kormányfő.
11:00
Az új korszak gazdasági alapjai jól hangzanak, de van egy bökkenő: 3 év alatt két meteorral is összeütköztünk. Először jött a COVID, valahogy kivédtünk, gyorsan visszatértünk a kijelölt útra. 2022-ben jött a háború, ez már keményebb dió. Ez a meteor letérített bennünket a pályáról. Szerinte a legnehezebb időszakon már túl vagyunk, az inflációt letörjük, egy százalékos lesz év végére. Az első félév nagyon nehéz volt: az infláció gyorsabban nőtt, mint a bérek, a második félévre viszont kiegyenesedést vár, azt, hogy sikerül elhárítaniuk a bérek értékének csökkenését.
Ha mindent jól csinálunk, akkor a 2024-es választásokra már újra a kijelölt pályán lehetünk és akkor a 2024-es táborban már beszélhet a 2030 és a 2040 közötti tervekről - zárta a beszédét Orbán Viktor.
10:55
Az volt a tervünk, hogy 2030-ig kárpát-medencei magyarságot teremtsen a gazdaságunk, időarányosan jól állunk, 160 ezer milliárdos GDP-t kell addig elérni, most 80-nál tartunk, 24-ről indultunk".
Az energiaimport-függőséget 0-ra csökkentené, 11,5 ezer milliárd forintot fordít erre a kormány, ennek alapja Paks 2 és a napenergia lesz.
10:50
Orbán szerint azt kell mondani, hogy Európában létrejött egy saját politikai osztály, aminek nem kell elszámolnia, nincs demokratikus, se keresztény meggyőződése, így nincs más választásunk, hiába szeretjük Európát, hiába a miénk, mégiscsak harcolnunk kell.
„Mi nem kívánjuk, hogy mindenkinek ugyanaz legyen a hite, ugyanolyan családi életet éljen, de ahhoz ragaszkodunk, hogy van közös otthonunk, nyelvünk, kultúránk, és ez az alapja a magyarok biztonságának és jólétének, ezt mindenáron meg kell védeni. Nem engedünk sem politikai, sem pénzügyi zsarolásnak”, mondta Orbán.
10:45
Az EU és Magyarország között ez a nagy vita: lakosságcsere migrációval, LMBTQ-lobbi. Litvániát eltiporták szerinte: gyermekvédelmi törvényük volt, amit a nyomás alatt visszavontak és megsemmisítették. Ide vezet az amerikai barátság szerinte.
10:40
Szellemi alapként az Alaptörvényre mutatott, amelynek nem az "én" az alapja, hanem a "mi". "Nem lehet egyedül megszerezni a családot, a békét, a barátságot és a szabadságot sem. Az összes jó dolog az életben a másokkal való együttműködésen alapul, ezt kell védelmeznie a jogrendszernek" - részletezte. A magyar alkotmány szerinte a kötődés alkotmánya, ezért a megerősítés talaján áll. Ezzel szemben a liberalizmus az eloldás pártján áll, az LMBTQ és gender ideológia viszont csak zűrzavart hoz a világba - vélekedett.
Szerinte azzal, hogy Európa elveti a keresztény értékeket, pogánnyá válik, ezért is jelképes, hogy húsvétkor hirdette ki Magyarország az új alkotmányát.
Emellett az EU "lakosságcserét hajt végre".
10:35
Szorongás gyötri az Európai Uniót, és bekerítve érzi magát – folytatta Orbán Viktor. Erre jó oka van szerinte, hiszen az unió 400 millió lakosa körül 7 milliárd ember van. Az Európai Unió jól látja magát: egy gazdag és gyenge unió - mondta.
A bekerítettség félelme az Európai Uniót az elzárkózottság felé tereli Orbán szerint, és az unió ma „olyan mint egy kiöregedett boxbajnok. Mutogatja az öveit, de többet már nem akar bemenni a boxringbe”.
Az elzárkózást Orbán szerint kockázatcsökkentésnek és leválasztásnak hívják, ez mutatkozik meg az oroszokkal szemben folytatott szankciós politikában is.
10:32
A mi életünkre nézve Orbán szerint az következik, hogy az összeütközés valószínűbb, mint ahogy azt ma Tusnádfürdőről látjuk. A háború az nem elkerülhetetlen - bakizott bele a beszédébe a miniszterelnök.
Ez viszont a nagyfiúk dolga, ebben nekünk nem osztottak lapot, ne essünk szereptévesztésbe. A nagyoknak el kellene fogadniuk, hogy két nap van az égen - véli Orbán.
Nekik egyenlő feleknek kellene egymást elismerniük. Sok amerikai jár Pekingben, ez azt jelenti, hogy az USÁ-ban is látják a bajt. Sőt: a japánok megkétszerezik hadi kiadásaikat, a világ egyik legerősebb hadseregét akarják felépíteni.
10:30
2030-ra szerinte a top 10 gazdaságból Nagy-Britannia és Olaszország is ki fog esni, Németország pedig a 10. helyre esik vissza.
Ma szerinte úgy működik a verseny, hogy Európában az energiáért kétszer annyit kell fizetni, mint a kontinensen kívül, ez viszont felveti azt a kérdést, hogy leválni kell-e a versenyből vagy a kockázatokat kell-e csökkenteni.
Ezt követően felhívta a figyelmet, hogy Európa gazdaságának jelentős része a szankciós retorika ellenére ott maradt Oroszországban, 3 milliárd euró értékben, tehát mindaz, ami most Magyarország ellen zajlik, egyszerű hungarofóbia.
10:20
Kína másként emelkedik fel, mint az USA. Az USA szerinte lett, Kína pedig van. Ez egy 5000 éves kultúra visszatérése. Egy olyan probléma, amit meg kell oldani, mert magától nem oldódik meg. Megelőzi az USÁ-t - véli Orbán. A nyugati ipari forradalom 300 éves útját 30 éve tették meg. Százmilliókat emeltek ki a szegénységből, nőtt az emberiség tudása.
Ez azért veszélyes, mert az aranyéremnek már van gazdája: az USA saját polgárháborúja után első számú ország lett, a gazdasági elsőséget magának akarta, ez nekik hittétel. Amikor pedig ezt kihívás érte, azt visszaverte: a szovjeteket, sőt, az EU-t is. Az EU-nak néhány évtizede az volt a terve, hogy a dollár mellé zárja az eurót. Megnézhetjük, hol van ma az euró - mondta.
10:15
A világ erőegyensúlya elmozdult, ennek a következményeit nyögjük most - mondta. A II. világháború után 80 évig volt erőegyensúly. Ez az időszak a magyaroknak két részből állt: az angolszászok eleinte odaadtak minket a kommunistáknak, akkor még nem voltak olyan finnyásak az oroszokra, mint manapság. A második 45 év, amikor megszállás és kommunisták nélkül élhettünk.
Ekkor a világ egyensúlya nem bomlott meg, mert a Szovjetuniót háború nélkül kivezették a történelemből. Most viszont Kína mozdította el a világ egyensúlyát. Szerinte erre már Napóleon is tett figyelmeztetést.
Politikai döntésnél három idősíkot kell látnia, az eldöntendő kérdést be kell sorolnia az egyikbe, csak ezután lehet dönteni. Ez a három idősík: stratégiai, taktikai, történelmi. Ha rossz a besorolás, akkor a döntés nem várt következményhez vezet.
10:07
Minden évben okoz némi fejtörést, hogy miről kéne igazából beszélni – mondta Orbán Viktor. Idén kapott segédanyagot, a román külügy küldött hivalatos levelet, hogy miről nem szabad beszélni, miről beszélhet a magyar kormányfő, de hogyan. „Ez egy hivatalos állami irat” – tette hozzá.
Ne beszéljünk arról, ami román érzékenységet sérthet, ilyen a nemzeti szimbólumok. Üdvözölte a székely zászlóval érkezőket. Nem szabad beszélni a kollektív kisebbségi jogokról sem. „Jó, csak megállapítom, hogy ezek léteznek, és megilletik az itt élő magyarokat” – fogalmazott Orbán.
10:04:
Jó napot, kedves táborlakók, román hadakon átvágva érkeztünk meg ide, szeretnénk őket fogadóbizottságnak látni, amire jó okunk van, mert a kereszténységért folytatott küzdelmünkben szükségünk lesz a román ortodoxiára is” – így kezdte beszédét Orbán Viktor, aki ezzel azokra a román nacionalistákra gondolt, akik ellene tüntetnek a tábor területén kívül, és akik között át kellett jönnie az autójával.