7p

A miniszterelnök péntek reggel ismét az állami médiában beszélt. 

Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel ismét az állami médiának adott interjút. A Kossuth Rádióban a kormányfő az új pápa megválasztásáról azt mondta:  „Szerintem a pápa nem észak-amerikai, de ezt majd az elemzők kimutatják. Chicagóban született, de ha jól értem, akkor ő Perúból jött. És ilyen értelemben valószínűleg folytatója lesz annak, amit Ferenc pápa elkezdett. Tehát ha gyorsan kell valamit mondanom, akkor azt mondanám, hogy nagy változásokra nem számítok.”

„Nem is annyira a személye – az is nagyon fontos –, hanem, hogy legyen a világnak egy Szentatyája. Egyfelől vannak a katolikusok és a reformátusok. Magyarország egy ilyen ország. Azt gondolom, hogy mindannyiunknak a saját egyházán belül szüksége van valamilyen lelki vezetőre. A modern világ ezt próbálja pótolni pszichológusokkal, de valójában amire igazán szükségünk van, az nem az, hogy kezeljen bennünket valaki, hanem arra, hogy legyen lelki vezetőnk” – fogalmazott Orbán Viktor. 

Hozzátette: a katolikusok biztosan mindig is tekintettek a Szentatyára, de a reformátusoknak sem mindegy, hogy ki a pápa, mit mond a pápa, mit üzen, milyen hitelveket erősít meg, mert „nekünk szükségünk van erkölcsi és hitbéli biztos támpontokra a világban.”

Ukrajna uniós csatlakozásáról azt mondta: „A politikai döntés megszületett. Magyarország ellenében született meg ez a döntés, mert mi nem támogatjuk Ukrajna csatlakozását, a gyorsított csatlakozás pedig végképp nem.” Ukrajna felvétele az EU-ba gazdasági öngyilkosság, fogalmazott Orbán Viktor.  Szerinte ezt nem csak Magyarország látja így, hanem most már más európai vezetők is.

Még Gyurcsány Ferencék válására is reagált
Még Gyurcsány Ferencék válására is reagált
Fotó: MTI / Fischer Zoltán

„Most az európai vezetők úgy döntöttek – a néppárt elsősorban, mert az itt a vezetőerő –, hogy akkor folytatni kell a háborút, szankciókat föl kell tartani, az orosz energiát teljesen ki kell szorítani, ki kell szorítani Európából, aztán az európai gazdasággal lesz, ami lesz. A mi reményünk az ellenkező irányba mutatott. Mi abban reménykedünk, azért is dolgozunk, nem csak reménykedünk, hanem dolgozunk is érte, hogy legyen béke. Ha béke van, ki lehet dobni végre a szankciókat. Ha kidobtuk a szankciókat, akkor olcsóbb lesz az energia, és ha olcsóbb lesz az energia, akkor lendületet kap a gazdaság, és könnyebb lesz a családoknak is. Sajnos az unió úgy döntött, és most megerősítették, az ellenkező irányba haladnak majd” – magyarázta. 

Együttérez Gyurcsány Ferencékkel

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke csütörtökön közölte: nem támogatja, hogy Ukrajna gyorsított eljárással csatlakozzon az EU-hoz. Orbán Viktor azt mondta, nem hisz neki: „Leginkább azért, mert azt is mondta ugyanez a pártvezető, hogy ő sosem megy Brüsszelbe képviselőnek. Meg azt is mondta, hogy ő majd felszámolja a mentelmi jog intézményét. Ehhez képest Brüsszelben ül, és a Magyarországon elkövetett bűncselekmények okán beadott mentelmi jog felfüggesztés ellen szavazva, a mentelmi jogot használva, mögé bújva folytatja a politikát. Tehát nehéz komolyan venni bárkinek a véleményét, hogy előzőleg eljátszotta a szava hihetőségét. Ezért én az ilyesmit színjátéknak tartom.”

A Demokratikus Koalíció elnöke, Gyurcsány Ferenc visszavonulásával kapcsolatban Orbán azt mondta: „Más dolgával nem érdemes foglalkozni, ha az ember a saját háza táján söpröget, de két megjegyzést talán megengedhetek magamnak. Az első, hogy élet-halál harcolt vív a DK a Tiszával. A kormánnyal vívott DK-kormány meccset, azt eldöntötték, azt a választópolgárok négy-öt alkalommal már eldöntötték.”

„Itt a küzdelem az valójában az ellenzéki vezető szerepért és túlélésért zajlik. Egy Tisza-DK meccset látunk, és hát nyilván a DK-sok úgy gondolták, hogy így jobb esélyek vannak az ő pártjuknak, és ők – lelkük rajta – nem is akarom ezt én minősíteni....De a dolog összekeveredett azzal a magánéleti melódiával, hogy ráadásul Gyurcsány Ferenc el is vált Dobrev Klárától, aki az új vezetője a DK-nak.”

„Erre meg csak azt tudom mondani, hogy együtt érzek velük. Nem lehet könnyű sok év házasság után úgy dönteni, hogy külön folytatja az ember az életét a korábbi feleségétől vagy férjétől. Ez magánügy, ezt a politikába semmiképpen nem szabad beemelni. Itt csak annyit tudunk mondani, hogy együtt érzünk velük.”


Reagált a hangfelvételre

A Tisza Párt csütörtökön a Fidesz őszödi beszédeként emlegetett hangfelvételt hozott nyilvánosságra. 

Orbán Viktor azt mondta:

„Azon a felvételen, ha az úgy van, ahogy írott formában én olvastam, akkor a kormány hivatalos álláspontja olvasható. Tehát a kormánynak az az álláspontja, hogy a békéhez erő kell. A békéhez hadsereg kell. Tehát nem szabad összekeverni a magyar honvédséget az úgynevezett EU-hadsereggel. Az EU-hadsereg, az egy civil, békés hadtest, ami béketevékenységet folytat.”

Hozzátette: a magyar honvédség arra való, hogy baj esetén, támadás esetén megvédje a hazát, ahova harcosok kellenek. „Tehát nekünk nem egyenruhás munkavállalók, hanem harcosok kellenek. Még egyszer mondom, a békéhez erő kell. És ezt mi vállaljuk, tehát ez nekünk a hivatalos álláspontunk. Ezt nem kell leleplezni, mert minden kormányzati dokumentumban szerepel.”

A volt vezérkari főnök, az időközben a Tisza Párt mellé álló Ruszin-Szendi személyéről és nyilvánosság elé lépéséről azt mondta: „Ráadásul mondjuk egy személyes dolog is, ezért bánom, hogy a volt vezérkari főnök politikai színpadra lépett, mert én azt hittem, hogy majd elbújdosik szégyenében. Mert hogyha egy tábornokról kiderül, hogy a Honvédkórházban, közpénzen szívatja le a zsírját, hogy jobban nézzen ki, és ez kiderül, akkor az ember eltűnik, mert ez egyszerűen vállalhatatlan dolog.”

„Most ehhez képest beáll a politikai élet közepébe, és megtámadja a magyar politikai vezetést, nemzeti érdeket védő politikáját, katonapolitikáját. Szerintem ez nem helyes, szomorú történet” – mondta Orbán Viktor.

Ilyen lesz a 2026-os költségvetés

A 2026-os költségvetés abból indul ki, hogy nemzeti kormánya lesz Magyarországnak – mondta Orbán Viktor. „Olyan kormánya, amely nem küld pénzt Ukrajnába, nem küld fegyvert Ukrajnába, és az Európai Unióból Ukrajnába küldött pénzek ügyében is megvédi a magyar érdekeket. Ez a kiindulópontja a költségvetésnek.” 

Orbán szerint a büdzsé „nagyon sokat vállal” családtámogatás ügyben. „Családpolitikai célra fordítunk 4800 milliárd forintot. Rezsicsökkentésre elköltünk majd 800 milliárd forintot.” Nyugdíjasokra, nyugállátásokra pedig 7700 milliárd forint megy a kormányfő szerint. A fegyveres dolgozóknak járó „fegyverpénz” összege 4450 milliárd forint lesz, azdaságfejlesztésre 5050 milliárd forintot szánnak, „száz gyár helyett 150-et fogunk megindítani”. Oktatásra és egészségügyre összesen 4000 milliárd forintot szánnak.

Orbán szerint „nagyon is optimista, háború ellenes és ambíciós célokat” tűz ki a költségvetés, azonban az infláció letörése továbbra is kulcskérdés, ezért kiterjesztik az árrésstopot. „A kormány azért van, hogy megvédje az embereket. A védelem teljes egészében indokolt, és itt indokolt.” A háztartási cikkekre bevezetett 15 százalékos árrésplafontól „nagy ármozgásokat és árcsökkentést” várnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!