„Meg kell emelni a gyermekek után járó családi pótlékot” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió reggeli műsorában. Ez a kijelentés valószínűleg tévedés, hiszen a következő mondatban viszont a kormányfő már a családi adókedvezmény emeléséről, megduplázásáról beszélt, amiről már korábban is volt szó. Ezügyben írtunk Havasi Bertalannak, a miniszterelnök sajtósának, válaszával bővítjük cikkünket.
Ugyanis ha a péntek reggeli kijelentése nem tévedés, az nagyon komoly szemléletváltást jelent a kormány politikájában: a családi pótlékot 2009 óta nem emelték, az teljesen elértéktelenedett (jelenleg egy gyermek után 12 200 forint).
A kormányzati szereplők, köztük a miniszterelnök is kategorikusan elutasították, hogy az alanyi jogon járó családi pótlékot emeljék, a családtámogatást kizárólag a gyermekek után járó adókedvezmény formájában tartották helyesnek.
Orbán arról is beszélt, hogy jövőre 3 százalék feletti növekedést vár a magyar gazdaságban, ami lehetővé teszi, hogy az állami szektorban is lesz béremelés legyen. A kormány szeretne év végéig tető alá hozni egy hosszú távú bérmegállapodást a munkaadókkal, aminek eredményeképp két-három éven belül legyen egymillió forint lehetne az átlagbér.
A kormányfő elismerte, hogy az állami alkalmazottak bére nem tart lépést a versenyszférával, de szerinte ezen csak akkor lehet változtatni, ha ha van adóbevétel, ha 3-6 százalék lesz a gazdasági növekedés. Orbán szerint az orvosok és a pedagógusok esetében már „elfogadható állapotok vannak”, a következő nagyobb bérrendezés pedig a vízügyeseknél lesz.