4p

Krediteket gyűjthetnek a fogvatartottak, ez alapján sorolhatják majd kellemesebb körülményeket biztosító kategóriákba. Már ha éppen nem ágylábbal bontják ki a börtön falát.

Márciustól innovatív, kreditalapú kategóriarendszer határozza meg a szabadságvesztés büntetések végrehajtási rendjét, így a rabok együttműködő magatartásukkal enyhébb besorolást érhetnek el - közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) az MTI-vel.

Makula György ezredes, a kommunikációs főosztály vezetője felidézte: korábban a három végrehajtási fokozathoz (fegyház, börtön, fogház) három-három úgynevezett végrehajtási rezsim (szigorúbb, általános, enyhébb) kapcsolódott. Módosult azonban a büntetés-végrehajtási kódex, így március 1-jétől ezt ötfokozatú besorolási rendszer váltotta fel, amely a fogvatartás során változhat.

Hozzátette: az I. kategória a legenyhébb, az V. kategória a legszigorúbb. Az egyes kategóriákban eltérő az elítélt elkülönítése, őrzése, felügyelete és ellenőrzése, intézeten belüli mozgása, életrendje, a kapcsolattartási formák gyakorisága és mértéke, a személyes szükségleteire fordítható összeg, valamint a szabad levegőn tartózkodásának helyszíne és rendje, továbbá a magánál tartható tárgyak köre is.

Lesznek, akiknek nem kell ilyen szigorú őrizet a magyar börtönökben.
Lesznek, akiknek nem kell ilyen szigorú őrizet a magyar börtönökben.
Fotó: MTI

Felhívta a figyelmet: a most bevezetett kreditrendszer lényege, hogy a fogvatartott kreditpontokat tud szerezni a többi között azzal, ha részt vesz az intézetek által szervezett oktatásban, reintegrációs - például mentálhigiénés, képességfejlesztő, művészetterápiás - programokban, vagy munkát vállal.

Ha a fogvatartott magatartása és együttműködési készsége az elvártaknak megfelel, akkor alacsonyabb kategóriába kerülhet, és több kedvezményben részesülhet - mondta.

A büntetés-végrehajtási intézetekben lehetőség van az általános, a közép- és a felsőfokú oktatásban, vagy a szakképzésben való részvételre, de szerveznek készség- és képességfejlesztő, ismeretterjesztő, mentálhigiénés, önismereti, a szabadulásra felkészítő, tudatos életvezetést támogató programokat is. Vannak a társas együttélést segítő, a pénzügyi tudatosságot támogató programok, biblioterápiás, konfliktus- és agressziókezelő képzések is.

Ezeken a reintegrációs programokon a fogvatartottnak a büntetés-végrehajtási szerv által meghatározott rendszerességgel, önkéntesen részt kell vennie, és a magatartásával hozzá kell járulnia a cél megvalósulásához, hogy megszerezze a kreditpontokat - tette hozzá Makula György.

Elmondta, az új rendszerben a büntető ítélet részeként megmaradnak az eddigi végrehajtási fokozatok, de azok csak az elítéltek kezdeti besorolásának kereteit határozzák meg. A büntetés-végrehajtási szervezet a saját besorolási és elkülönítési szempontrendszerét érvényesíti, amely figyelembe veszi az elítélt kriminológiai jellemzőit, visszaesési és fogvatartási kockázatát, az elkövetett bűncselekmény társadalomra való veszélyességét, az elkövető magatartását, együttműködési készségét, reintegrációs hajlandóságát - ismertette.

Megjegyezte: ha a fogvatartott magatartása a büntetés-végrehajtási intézet biztonságát vagy a biztonságos fogvatartást veszélyezteti, akkor kreditpontokat veszíthet, és szigorúbb kategóriába sorolható.

Az új rendszertől azt remélik, hogy az eddig kevésbé motivált fogvatartottak együttműködőbbek és aktívabbak lesznek a reintegrációs, közös célok elérése érdekében - tette hozzá.

Ágylétrával bontottak volna falat

Természetesen csak a sors iróniája, hogy a fenti közlemény után nem sokkal egy újabb hírt adott ki az MTI, amelyben pont olyan fogvatartottakról van szó, akik valószínűleg egy jó darabig nem kerülnek enyhített kategóriába.

Egy letört ágylétra darabjával akarták kibontani zárkájuk falát fogvatartottak Győrben - közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) vasárnap az MTI-vel.

Makula György ezredes, a kommunikációs főosztály vezetője elmondta: vasárnap hajnalban észlelte a felügyelet, hogy a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet egyik zárkájában a fogvatartottak megrongálták a zárka falát egy letört ágylétra darabjával, hogy így szökjenek meg a börtönből.

Hozzátette: a zárka az épület második emeletén volt. Valószínűleg arra már nem gondoltak az elkövetőek, hogy ha esetleg átjutnak a falon, miként jutnak le a közel 10 méteres magasságú, biztonsági elemekkel ellátott épületen - tette hozzá.

Makula György elmondta: a börtön az ilyenkor alkalmazott szakmai protokoll alapján a szükséges intézkedéseket megtette, a parancsnok pedig feljelentést tett a rendőrségen.

Emlékeztetett: győri fogvatartott legutóbb 2017 szeptemberében, kihallgatása után szökött meg a Győri Járásbíróság udvaráról. Őt ezért jogerősen két év két hónap fegyházbüntetésre ítélte a másodfokon eljáró Győri Törvényszék.

(via MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!