3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha az oroszok ultimátumát elfogadta volna a Nyugat, akkor a NATO erőit a bővítés előtti határok mögé kellett volna visszavonni. És nem ez az egyetlen ferdítés, pontatlanság abban, amivel Orbán Balázs szavait mentegetni próbálják.

Rácz András Oroszország-szakértő Facebook-bejegyzésben vesézte ki mindazt, amit Kohán Mátyás, a Mandiner munkatársa mondott az általa Orbán Balázzsal készített, hatalmas botrányt kavart interjú kapcsán.

Rácz azt a kijelentést vette górcső alá, amely szerint Zelenszkij ukrán elnök a 2021 végén kapott orosz ultimátum teljesítésével elkerülhette volna az orosz támadást.

"Nos, ezzel egyetlen, aprócska probléma volt: azt az ultimátumot NEM Ukrajna kapta. Moszkva az ukránokat meg sem kérdezte.

Mint ismeretes, 2021 decemberében az oroszok valójában nem is egy, hanem két ultimátumot (hivatalosan: megállapodás-tervezetet) küldtek, mindkettőt az európai biztonsági rendszer alapjainak átalakításáról. Az egyik ultimátumot az amerikai kormány kapta, a másikat a NATO.

Sem Európát, sem Ukrajnát nem kérdezték meg - másképp fogalmazva tehát, Moszkva az európaiak nélkül, Európa feje felett akart volna megegyezni az európai biztonságról az amerikaiakkal. Elég meredek követelések voltak a két szövegben: a NATO vállalnia kellett volna, hogy leállítja az együttműködést Ukrajnával, sőt, visszavonul a szövetség 1997-es határai mögé (tehát Magyarországról is ki kellett volna vonni bármiféle NATO erőt) Bár a követelések Ukrajnát is igen erősen érintették volna, Ukrajnát az oroszok nem tekintették tárgyalópartnernek, nem velük akartak egyezkedni"

- írja a szakértő, hozzátéve, hogy egyébként minden jel arra mutat, hogy ezek a lépések is csak elterelésként történtek, Oroszország ekkor már egyértelműen a háborúra készült.

Mindebből Rácz András szerint érdekes következtetéseket vonhatunk le.

"Ennél lényegesebb, hogy Kohán a nyilatkozatában tartalmilag ugyanazt az orbán balázsi álláspontot ismétli meg, amitől péntek óta teljes gőzzel igyekszik elhatárolódni Orbán Viktor és a teljes kormányzati propaganda-apparátus is.
 
Konkrétan azt, hogy Ukrajnának - és a nyugatnak - harc nélkül fel kellett volna adnia a saját biztonságának legfontosabb sarokkövei közül többet is, önként engedve az agresszióval való fenyegetésnek - mindezt úgy, hogy az orosz ultimátumok alapnak tekintése gyökeresen érintené Magyarország biztonságát is. Másképp fogalmazva, Kohán lényegében visszatér ahhoz, hogy Zelenszkij ott rontotta el, hogy kiállt és harcol a saját hazájáért, és nem hódolt be önként, még bőven az első puskalövés előtt. (Az mellékszál, hogy Zelenszkijt nem kérdezték meg, mert ezt Kohán láthatóan nem tudja.)

Sőt, Kohán szerint elfogadható tárgyalási alap (bár szerinte is voltak bennne vállalhatatlan elemek) lett volna az az orosz ultimátum, ami a NATO számára előírta volna, hogy vonja ki az erőit egész Közép-Európából, így Magyarországról is.

Őszintén bízom benne, hogy erre a nyilatkozatra az a magyarázat, hogy Kohánnak egyszerűen fogalma sem volt róla, hogy miről beszélt - nem pedig az, hogy szerinte Magyarország biztonsága tárgyalási alap lehetett volna."

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!