Bár a pártok erősorrendje a fővárosban sok helyen megegyezik az országos eredményekkel, a Fidesz előnye jóval kisebb az ellenzéki pártokkal szemben - áll a Republikon Intézet kutatásában.
Szélsőjobboldali pártként nem meglepő módon a Mi Hazánk számottevően gyengébb Budapesten mint azon kívül, míg a Párbeszéd helyzete éppen fordított: az országos eredményéhez képest látványosan jobban szerepelhet a párt a fővárosban.
A felmérés szerint ugyan a Fidesz-KDNP küldhetné a legtöbb képviselőt a Fővárosi Közgyűlésbe, még a Mi Hazánkkal együtt sem lenne meg a többsége; ezzel szemben az ellenzéknek inkább a Kétfarkú Kutya Párttal való együttműködés okozhatna gondot, amire pedig szüksége volna, hiszen az MKKP-é lehet a harmadik legnépesebb frakció a Közgyűlésben.
A felmérés pontosságát erősen torzíthatja ugyan, hogy még nem tudjuk, ki lesz a kormánypártok főpolgármester-jelöltje, sem azt, hogy Vitézy Dávid indul-e akár az LMP, akár más jelöltjeként a fővárosban, mégis elmondható, hogy Karácsony Gergely magabiztosan vezet Budapesten.
Vitézy számottevően rosszabbul szerepelne, ha fideszes jelölt is indulna a versenyben, mintha nem, ami arra enged következtetni, hogy Vitézy potenciális szavazóinak egy jelentős része a kormánypártok támogatói közül kerülne ki még akkor is, ha az LMP jelöltjeként szerepelne a szavazólapon.
A budapestiek jelenleg az LMP-t közelebb érzik a kormányhoz, mint az ellenzékhez, amiben közrejátszik, hogy a fideszes kötődésű Vitézyt indítanák főpolgármesterjelöltként, és az is, hogy a párt az utóbbi hónapokban többször is hevesen bírálta korábbi szövetségeseit.
A kutatás eredményei alapján, ha most vasárnap tartanák az önkormányzati választásokat, és minden párt külön listát indítana, hat párt alakíthatna frakciót a Fővárosi Közgyűlésben: a Fidesz-KDNP, a DK, az MKKP, a Momentum, a már említett Párbeszéd és a Mi Hazánk.
Bár a legtöbb képviselőt a kormánypártok delegálnák, messze volnának attól, hogy többségek szerezzenek Budapesten, és ami talán még fontosabb: a Mi Hazánk képviselőivel együtt is kisebbségben volnának a közgyűlésben, ami megfosztaná a Mi Hazánkat attól a lehetőségtől, hogy a „mérleg nyelveként” valós súlyánál nagyobb befolyásra tegyen szert.
A felmérés szerint afenti helyzetben sokkal inkább az MKKP okozhatna fejtörést a 2022-es ellenzéki együttműködés három bejutó pártja számára: a Kutyapárt a harmadik legnagyobb frakcióval rendelkezne a fővárosban, így számos esetben szükség volna a képviselőik szavazataira. Az MKKP azonban nem része a „hagyományos” fővárosi ellenzéknek, hiányoznak az elmúlt évek közös tapasztalatai, ráadásul az MKKP kiszámíthatatlansága igencsak megnehezítheti bevonásukat a döntéshozatalba.