4p

Egy többmilliárdos korrupciós ügyet tárgyalnak a Budapest Környéki Törvényszéken, amelyben a vád szerint minisztériumi tisztviselők kenőpénzért segítettek uniós támogatások elnyerésében és ellenőrzések manipulálásában. Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést és vagyonelkobzást kér a vádlottakra, köztük vezető beosztású hivatalnokokra és volt államtitkárokra.

Csütörtökön a Budapest Környéki Törvényszéken folytatódott a korrupciós bűnügy tárgyalása, amelyben az ügyészség Varga Mihály pénzügyminiszter korábbi beosztottjaira – köztük osztályvezetőkre, főosztályvezető-helyettesekre, egy főosztályvezetőre és egy volt helyettes államtitkárra – letöltendő börtönbüntetést kért, erről a 24.hu írt.

Az ügy 2022 áprilisában robbant ki, amikor 150 ügyész és rendőr több helyszínen csapott le főként minisztériumi tisztviselőkre. A vádirat szerint a tisztviselők kenőpénzért cserébe segítettek vissza nem térítendő európai uniós támogatások elnyerésében, az ellenőrzések cégek számára kedvező lezárásában és más pályázati eljárások befolyásolásában.

A polip csápjai

A 24.hu által ismertetett vádirat szerint az elsőrendű vádlott, K. Tamás, egy pénzügyminisztériumi referens, jól szervezett korrupciós hálózatot épített ki. Ebbe több munkatársát is bevonta, hogy milliós összegek fejében pályázatok nyertességét biztosítsák. A hálózat tagjai olyan titkos tolvajnyelvet használtak, amelynek célja az volt, hogy elkerüljék az azonosítást a hatóságok által. A vizsgálatok során azonban a nyomozók mégis azonosítani tudták a szereplőket.

Az ügyészség szerint összesen 108 uniós és nyolc hazai forrású pályázat érintett az ügyben, amelyekkel összesen több mint 25 milliárd forint támogatást igényeltek. A tisztviselők a pályázatok helyszíni ellenőrzéseit is manipulálták: gondoskodtak arról, hogy az ellenőrzéseket úgy folytassák le, hogy ne tárjanak fel hibát, és rövid időn belül lezárják azokat.

A csütörtöki tárgyaláson több vádlottat is meghallgattak. K. László másodrendű vádlott, akit „az Öreg” néven emlegettek, tagadta bűnösségét. Védője szerint a vádirat több téves megállapítást tartalmaz, és állította, hogy K. Lászlónak nem volt lehetősége pályázatokat manipulálni, valamint nem vett át kenőpénzt. Az ügyészség hét év börtönbüntetést, 50 milliós vagyonelkobzást és a közszolgálati tisztségek betöltésétől való eltiltást kért vele szemben.

Volt, aki beismerést tett
Volt, aki beismerést tett
Fotó: Depositphotos


Cs. Károly Péter harmadrendű vádlott, akit „a Kedves” néven emlegettek, elismerte bűnösségét. Beismerte, hogy részt vett a vesztegetési rendszerben, és fenntartotta a nyomozás során tett vallomását. A bíróság elfogadta a beismerését, míg az ügyészség öt év szabadságvesztés, 52 millió forintos vagyonelkobzás és a közszolgálati tisztségek gyakorlásától való végleges eltiltás kiszabását javasolta.

M. Péter negyedrendű vádlott – „a másik Peti” – szintén beismerte bűnösségét. Jelezte, hogy hajlandó megtéríteni az okozott kárt. Az ügyészség ötéves börtönbüntetést és 37 millió forintos vagyonelkobzást kért, amit a bíróság elfogadott. R. László ötödrendű vádlott is beismerő vallomást tett. Az ügyészség négy és fél éves börtönbüntetés kiszabását, valamint hatmillió forintos vagyonelkobzást kért rá. A bíróság az ő beismerését is elfogadta.

A vádlottak közül K. Tamás, az elsőrendű vádlott, akár tízéves börtönbüntetést is kaphat. Az ügyészség nála és családjánál jelentős vagyont – köztük BMW-t és Rolex karórát – foglalt le.

A vádlottak között szerepel Karsai Tamás volt helyettes államtitkár, akire négyéves börtönbüntetést kértek, valamint Barta-Eke Gyula volt állami cégvezető, akit öt év börtönnel és vagyonelkobzással sújthatnak. Ítélethirdetés később lesz. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!