A magyar társadalom egy szűk rétege jelentősen meggazdagodott, míg a lakosság 40 százaléka döbbenetes mértékben elszegényedett az elmúlt években – mondta Raskó György agrárközgazdász a Szeretlek Magyarországnak. Az elszálló élelmiszerárak drasztikus hatását számszerűsítve kiemelte:
egy négytagú családnak 2020-ban még 1,2 millió forintból kijött az éves élelmiszerfogyasztása, 2024-re azonban ez az összeg 2,35 millió forintra nőtt. „Ez évente 1,1 millió forintos többletköltséget jelent” – hangsúlyozta a szakértő.
Raskó szerint az élelmiszerárak növekedése különösen a kisjövedelmű családokat érinti érzékenyen: „Azok a termékek drágultak legnagyobb mértékben, amelyeket a szegényebb rétegek fogyasztanak, mint a zsír, szalonna vagy éppen a burgonya.”
Az agrárközgazdász szerint az ársapkák bevezetése is súlyosbította a helyzetet. Mint mondta: „A kereskedők az árbefagyasztás veszteségeit 100 százalékban ráterhelték a fogyasztókra.” A különböző adóterhek, például a 27 százalékos áfa, valamint a kiskereskedelmi különadó és a népegészségügyi termékadó további drágulást idéztek elő.
A megoldást illetően Raskó az élelmiszerek áfájának csökkentését és a felesleges állami költekezés leállítását szorgalmazza.
„Az állam a magyar családok pénzéből évente több milliárd forintot költ külföldi focicsapatok támogatására” – emelte ki példaként.
Végezetül Raskó György arra figyelmeztetett, hogy a gyenge forint miatt az élelmiszerárak emelkedése várhatóan 2025-ben is folytatódni fog, és szerinte a jelenlegi gazdasági helyzetből való kilábaláshoz akár két évtizedre is szükség lehet.