A német baloldali aktivista, Maja T. állapota annyira leromlott, hogy egy kórházbörtönbe szállítják – közölték támogatói és hozzátartozói a Spiegel szerint. A 24 éves, nem bináris aktivista június eleje óta éhségsztrájkol, tiltakozásul a magyarországi fogvatartás körülményei ellen. A tervek szerint július 1-jén egy, Budapesttől mintegy 200 kilométerre, a román határ közelében található büntetés-végrehajtási kórházba viszik. A cikkben nem írják le, de vélhetően a Büntetás-Végrehajtás Központi Kórházásáról lehet szó, Berettyóújfaluban.
Maja T.-t azzal gyanúsítják, hogy 2023 februárjában Budapesten erőszakos támadásokban vett részt tényleges vagy feltételezett szélsőjobboldali személyek ellen, és súlyos testi sértésben való részvétellel is vádolják. Az ügy tárgyalása Budapesten zajlik.
A német állampolgárságú aktivistát 2023 decemberében tartóztatták le Berlinben, majd 2024 júniusában adták ki Magyarországnak annak ellenére, hogy a német Szövetségi Alkotmánybíróság ezt megtiltotta – a döntés ugyanis néhány perccel a kiadatás után érkezett meg. Egy magyar bíróság nemrég elutasította Maja T. házi őrizetbe helyezésére vonatkozó kérelmét, azzal az indokkal, hogy fennáll a szökés veszélye. Az ügyészség 24 év börtönbüntetést kér.
Az aktivista édesapja, Wolfram Jarosch szerint a fogva tartási körülmények életveszélyesek. Úgy fogalmazott:
„Felháborító, hogy Majának ilyen drasztikus eszközökhöz kell nyúlnia. Ezek a fogva tartási körülmények nemcsak embertelenek, hanem életveszélyesek is.”
Hozzátette: a német politikának felelősséget kellene vállalnia az ügyben, Maja T.-t házi őrizetbe kellene helyezni, és később Németországban kellene lefolytatni az eljárást.
Hétvégén a Zöldek politikusa, Katrin Göring-Eckardt is meglátogatta Maja T.-t a börtönben. A Spiegelnek azt mondta: Maja T. tisztában van azzal, amit csinál, ugyanakkor gyenge benyomást keltett. T. megtorlást tapasztal, ha magánbeszélgetésekben politikai dolgokról beszél, a hozzátartozókkal való kapcsolattartását pedig szigorúan ellenőrzik.
Frissítünk!
Kérdéseinkre a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága azt válaszolta, hogy minden, fogvatartottakkal kapcsolatos adat bűnügyi személyes adatnak minősül, ezért konkrét személyre vonatkozó kérdésekben nem adhatnak tájékoztatást. A BVOP egy korábbi közleményüket küldte el, ebben arról írtak, hogy visszautasítják a külföldi állampolgárságú fogvatartott bíróságon előadott vádjait. Azt hangsúlyozzák, hogy a hazai börtönökben a bánásmód a jogszabályoknak megfelelően történik, az emberi méltóság tiszteletben tartásával. A fogvatartott által kifogásolt intézkedések – például a teljes testátvizsgálás vagy a hideg vizes csap a zárkában – szerintük törvényesek és a nemzetközi gyakorlattal is összhangban állnak. Azt is írták, hogy a rovarirtás rendszeres, minden fogvatartottnak van reintegrációs tisztje, panaszaikat pedig hivatalos úton jelezhetik. Megerősítették, hogy az érintett elutasította az intézeti ételt, de saját élelmiszert fogyasztott, egészségügyi állapotát pedig folyamatosan figyelemmel kísérik.