2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába keresnek igen szép összegeket, az Európai Parlamentben (EP) ülő képviselők jelentős hányadának van mellékállása. A dobogóra felkerült egy magyar is.

A hvg360 cikke szerint bár egy európai parlamenti képviselő alapfizetése 8757 euró (3,3 millió forint), mégis, hetven százalékuknak van valamilyen mellékállása, ezekért 180-an pénzt is kapnak – a Transparency International ezek pontos mibenlétét vizsgálta meg.

Azzal, hogy a 705 képviselőnek összesen 1751 mellékállása van, átlagban fejenként több mint két pluszmunka jut rájuk, amelyekből összesen 8,7 millió euró folyik be évente.

A cikk szerint a lista első helyén egy litván politikus, Viktor Uspaskich áll, aki egymaga 3 millió eurót kap. A jelentős bevétel forrása ismert, ugyanis Uspaskich egy ingatlanfejlesztő cég tulajdonosa. A hvg360 érdekességként emelte ki, hogy a politikus befektetett egy olyan ásványvíz előállításába, amely állítólag megvéd a koronavírustól, és pénzzel támogatott egy orosz álhíreket terjesztő weboldalt Litvániában. A lista második helyét egy francia szélsőjobboldali, populista politikus, Jérôme Rivière szerezte meg 220 ezer eurós éves mellékjövedelmével.

Trócsányi László a dobogón végzett
Trócsányi László a dobogón végzett
Fotó: MTI/Mohai Balázs

Bár a kormánykommunikáció előszeretettel emlegeti az állítólagosan vagyonokat kereső ellenzéki EP-képviselőket, ezen lista harmadik helyén mégis egy kormánypárti politikus végzett. Trócsányi László ugyan a következő EP-ciklusban nem lesz képviselő, a jelenlegiben 171 ezer euróval (több mint 66 millió forint) egészítette ki ilyen jövedelmét. A portál cikke szerint Trócsányi a Károli Gáspár Református Egyetem oktatójaként és rektoraként havi 4,124 millió forintot, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány Kuratóriumának tagjaként pedig másfél millió forintot vehet fel.

A dobogó utáni top 10-es listában egyébként akadt még egy érdekesség, Románia EP-képviselője, a szilágysági születésű Buda Dániel 138 ezer eurós pluszfizetésével a hatodik helyet szerezte meg.

A portál cikke szerint a 21 magyar EP-képviselő közül összesen hatnak van mellékjövedelme, ezek a következőképpen alakultak:

  • Deutsch Tamás (Fidesz) – 45 778 euró/év  - ezzel 44. a listán;
  • Ujhelyi István (pártnélküli)– 36 000 euró/év – ezzel 56. a listán;
  • Schaller-Baross Ernő (Fidesz) – 30 518 euró/év
  • Győri Enikő (Fidesz) – 9292 euró/év
  • Kósa Ádám (Fidesz) – 1831 euró/év

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!