A Népszava szerint az Európai Bizottság eddig a Magyarországnak járó kohéziós támogatásokból vonta le azokat a bírságokat, amelyeket a migrációs szabályokkal kapcsolatos uniós bírósági ítélet végre nem hajtása miatt szabtak ki. Ez azt jelenti, hogy a magyar költségvetés hivatalosan több pénzt kap, mint amennyi ténylegesen beérkezik.
A lap úgy tudja, hogy a 2021–2027-es uniós költségvetési ciklusban Magyarországnak 21,7 milliárd euró jutna kohéziós forrásként, de ebből 2023 végéig csak 1,8 milliárd eurót fizettek ki, amelyből a ténylegesen beérkező összeg 1,6 milliárd lehetett. A különbséget a büntetések levonása magyarázza. Az Európai Unió Bírósága 200 millió eurós alapbírságot szabott ki, amely minden nappal 1 millió euróval nő. A Népszava szerint ebből az alapösszeget már levonták, és az idei évben eddig három részletben 93 millió eurót vontak le a napi bírságból. Március közepéig a teljes büntetés összege 477 millió euróra nőtt.
Bár az Európai Bizottság hivatalosan nem közölte, hogy pontosan mely forrásokból történnek a levonások, a lap forrása szerint eddig mindig a kohéziós támogatásokból utaltak kevesebbet a tervezettnél.
Ez már csaknem 7 százalékát jelenti a teljes magyar keretnek.
A Népszava hozzáteszi, hogy a 21,7 milliárd eurós keretből 6,3 milliárd továbbra is fel van függesztve jogállamisági és korrupciós aggályok miatt, ebből tavaly év végén 1 milliárd eurót végleg elveszített az ország.
A helyreállítási alap esetében Magyarországnak 6,5 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás és 3,9 milliárd euró hitel járna, de a kifizetések előfeltétele 27 szupermérföldkő teljesítése.
A lap szerint ezek hiányában a már kifizetett 919 millió eurón túl egyelőre nem várható újabb forrás, és év végéig akár újabb 1 milliárd eurót is elveszíthet Magyarország.