4p

Csatlakozzon az év egyik legfontosabb egészségügyi szakmai eseményéhez,
ahol a finanszírozási kihívásoktól kezdve a menedzserbetegségek kezelésén át egészen a legújabb digitális egészségügyi megoldásokig minden fontos témát érintünk!

Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én
Merkely Bélával, Kóka Jánossal, Kulja Andrással, Zacher Gáborral
és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 3-ig kedvezményes áron!

Részletek és jelentkezés itt!

Ezernél is többen indultak el a Kossuth térről a Igazságügyi Minisztérium elé, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségéért demonstráljanak.

A tüntetés kezdetére, 13 órára meg is telt a Nádor utca, ahol a minisztérium épülete található. A demonstrációt a Magyar Bírói Egyesület (MABIE), a bírók és igazságügyi dolgozók érdekképviseletével foglalkozó civil szervezet szervezte.

A minisztérium előtt beszédet mond többek között Matusik Tamás, a Budai Központi Kerületi Bíróság csoportvezető bírája és az Országos Bírói Tanács (OBT) előző elnöke, Boros Katalin, a MABIE elnöke, Baka András, Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, illetve több vidéki bíróságon dolgozó bíró is.

Most nem az asztal mögött ülnek, hanem tüntetnek
Most nem az asztal mögött ülnek, hanem tüntetnek
Fotó: Depositphotos

A MABIE azt írta felhívásábam, hogy a demonstráció pártpolitika-mentes, de mindenkit várnak rá, „aki a társadalom számára fontosnak tartja a bírói függetlenség értékének megőrzését” – írja a Telex tudósítója. 

Erre a demonstrációra mondta azt korábban Bayer Zsolt fideszes publicista, hogy listázni kéne a résztvevő bírókat, mert ha a tüntetésen felvonuló bírák valamelyikét kormánypárti szereplő peréhez osztják be, elfogultság miatt panaszt kell tenniük. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a február 6-i Kormányinfón pedig azt mondta a február 22-i demonstrációról, hogy nehéz a bírói szabadság részeként értelmezni, ha egy bíró tüntet.

Nem csak Budapesten mozdultak meg az igazságszolgáltatás függetlensége miatt. Szegeden szombat délelőtt tüntetők virágot helyeztek el a Szegedi Törvényszék épületénél. 

Frissítés: 

A hvg.hu tudósítója arról számol be, hogy Boros Katalin, a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) elnöke kijelentette: „Ha nem merem kimondani azt, amiben hiszek, nincs is jogom, hogy higgyek benne. Sokakaban kétségeket ébresztettek az elmúlt hónapok eseményei, hogy jogaink csorbulnak-e – folytatta. A bírósági szervezetrendszerben dolgozók anyagilag kiszolgáltatottá válnak a bérrendezés nélkül, a fejük felett hoznak róluk szóló törvényeket, miközben olyanokat véleményeket hallgatnak, mely szerint nem mondhatják el a véleményüket, ami nem igaz. Ezért vannak itt, „akkor tudjuk a társadalom érdekét szolgálni, ha a bírósági függetlenség teljes”.

A lap munkatársa szerint ez a demonstráció a legjólneveltebb tüntetés, amin valaha ott volt. Mindenki nagy csendben hallgatja a beszédeket, csak néha szakítják meg tapssal. Bár egy kis ellentüntetés volt a tér sarkán, ezt devizahitelesek szervezték.

Sokan szolidaritásból jöttek, nem az igazságszolgáltatásban dolgoznak – mondták el a résztvevők közül többen is. A menetben több pedagógus is van, akik a pedagóguskirúgások óta úgy érzik, ki kell állniuk a jogállamiság mellett, amikor csak lehet.

Bár a szervezők politikamentes, pársemleges rendezvényt akartak, a DK élőben jelentkezett be a Kossuth térről. Pedig a demonstráció hivatalos menetrendjében a szervezők külön hangsúlyozták: „Minden résztvevőnek a politikai megnyilvánulástól és annak látszatától is tartózkodnia kell.”

A lap szerint Mikael Sjoeberg, az Európai Bírói Egyesület elnöke kiemelte: nem mindennapi, hogy a bírók az utcára vonulnak, és ez nem is kell, hogy így legyen, de teljes mértékben egyetért azzal, hogy a magyar bírók most így döntöttek. Meg kell mutatni a társadalomnak, hogy Magyarországon a jogállamiság mekkora kihívásoknak van kitéve. 

Duro Sessa, a Nemzetközi Bírói Egyesület elnöke kapta a legnagyobb tapsot, amikor arról beszélt: a bírók nem a saját jólétükért demonstrálnak, hanem az ország összes polgárának javát szolgálják a kéréseik. 

A hvg.hu tudósítója arról számolt be, hogy Baka András, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke elsőként beszélt arról: volt, aki felvetette a tüntető bírók listázását (nem nevesítette, de Bayer Zsoltról volt szó), a tömeg ekkor fütyült először. „Zavar van a fejekben a bírói véleménynyilvánítást illetően – mondta. A bíróknak pártpolitikát folytatniuk nem szabad, de a véleményüket a saját munkájukról igenis elmondhatják. Sőt, amikor az igazságszolgáltatás függetlensége vagy a jogállamiság veszélyben van, akkor a bíróknak nem csak joga, hanem kötelessége is felszólalni ez ellen. Szerinte az 1970-es évek eleje köszön most vissza: a bírák egyénileg függetlenek, de a teljes rendszer olyan, hogy a bíróságok nem tudják betölteni a fékek és ellensúlyok szerepét” – fejtette ki véleményét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!