Több kollégánk is jelezte, de szerkesztőségünk központi e-mail címére is érkezett egy több millió forintos „adóbónuszról” szóló levél. A mail tárgya minden esetben maga az „adóbónusz” szó volt, amit kétszer két számjegyből álló kód követett. A feladó neve „Nav-gov hu”, a levélben pedig
megtévesztő módon a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján levő Ügyféliránytű elérhetőségi útja („https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/nav-online”) szerepel.
Fotó: Klasszis Média
A kurzort a linkre állítva azonban láthatóvá válik, hogy a karaktersorozat mögött nem a NAV honlapjának linkje bújik meg, hanem egy szemmel láthatóan klónozott oldalé, ahol több hazai bank logójára kattinthatunk – ha elég bátrak vagy figyelmetlenek vagyunk. Árulkodó azonban az egyébként teljesen magyar nyelvű oldalon a NAV logója melletti „NTCA” felirat, ami az adóhivatal angol nevének rövidítése.
Fotó: Klasszis Média
A pénzintézetünk logójára kattinva annak ugyancsak klónozott oldala jön be, ahol felhasználónevet és jelszót kér tőlünk az oldal.
Fotó: Klasszis Média
Aki pedig itt több millió forint reményében gyanútlanul megadja ezeket az adatokat, az valóban milliós meglepetésben részesülhet – a saját kárára!
Ugyanis ez szemmel láthatóan egy adathalász oldal, ahol banki adataink megadása után a kiberbűnözők szabadon garázdálkodhatnak bankszámlánkon.
Csak ismételni tudjuk magunkat: mindig nézzük meg a böngészőnk címsorában, milyen oldalon járunk, és ha az nem a bankunk saját weblapja, akkor soha semmilyen belépési kódot, számlaszámot, kártyaszámot stb. ne adjunk meg!
Megkerestük a NAV-ot, arról érdeklődtünk, van-e tudomásuk erről az adathalászatról, tudnak-e, kívánnak-e tenni lépéseket az ilyen oldalak üzemeltetői ellen, illetve a hatóság részéről milyen segítségre, edukációra számíthat a lakosság. Válaszában a hivatal a szinte már unalomig, de soha nem elégszer ismételt mankókat írta:
- A hivatal soha nem kér sem sms-ben, sem más módon bankszámlára vagy bankkártyára vonatkozó bizalmas adatokat.
- A NAV honlapja a www.nav.gov.hu címen található. Az internetes cím ellenőrzésével nagy bizonyossággal kiszűrhetőek a hamis – vélhetően csalók által üzemeltetett, adathalász – honlapok.
A közelmúltban lapunk egy, a rendőrségi bírságok befizetésére szolgáló oldalra is felhívta Olvasóink figyelmét.