A Federal Reserve szabályozási konferenciájának hétfői megnyitóján tartott beszédében Bessent elmondta, hogy a túlzott tőkekövetelmények felesleges terhet rónak a pénzügyi intézményekre, csökkentik a hitelezést, károsítják a növekedést és torzítják a piacokat azáltal, hogy a hitelezést a nem banki szektor felé terelik. „Mélyrehatóbb reformokra van szükségünk, amelyek hosszú távú tervben gyökereznek az innováció, a pénzügyi stabilitás és a rugalmas növekedés érdekében” – mondta Bessent.
A szabályozó hatóságok szerinte túl sokáig követtek egy „reakciós megközelítést”, amely gyengítette a versenyképességet és bonyolult szabályozáshoz vezetett. A pénzügyminiszter egy X-en korábban közzétett bejegyzésében működésének felülvizsgálatára szólította fel a Fedet, a monetáris politika függetlenségének biztosítása érdekében. Kijelentette: a pénzügyminisztérium határozottabb szerepet fog vállalni a szabályozó hatóságok, köztük a Fed reformtörekvéseinek előmozdításában.
A pénzügyminiszter szerint a Federal Reserve monetáris politikai függetlenségét veszélyezteti, hogy hatásköre úgynevezett „mandate creep” keretében egyre több olyan területekre (például klímakockázat, társadalmi kérdések) terjed ki, amelyek nem tartoznak a fő feladatkörébe.
A Fed autonómiáját „fenyegeti a mandátumának folyamatos kiterjesztése a központi feladatain túlmutató területekre, ami indokolt kritikát vált ki, és szükségtelenül beárnyékolja a Fed monetáris politikában meglévő értékes függetlenségét” – írta Bessent.
A banki szabályozó hatóságoknak fontolóra kellene venniük Bessent szerint a 2023 júliusában javasolt, de soha el nem fogadott kettős struktúra elvetését, amely szerint a bankoknak a két különböző kockázati tőkekövetelmény-módszer közül a szigorúbbat kellett volna alkalmazniuk. A javaslat, amely a Silicon Valley Bank és más intézmények 2023-as nagy port kavaró csődje után született, jelentősen megnövelte volna a bankok által potenciális veszteségekre elkülönítendő tőke összegét. Ez heves ellenállást váltott ki az ágazatban.
(MTI)