5p

Felbolygatta a nemzetközi diplomáciát Oroszországnak az a lépése, hogy a gabonaszállítmányokat kísérő orosz hadihajókat ért dróntámadás után kilépnek a nyáron megkötött gabonaszállítási megállapodásból. Ez történt az éjszaka az ukrán–orosz háborúban.

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombat esti videóüzenetében kijelentette: az orosz döntésre erős nemzetközi választ kell adni az ENSZ és a húsz legfejlettebb országot tömörítő G20 országcsoport részéről. „Ez teljesen egyértelműen Oroszország arra tett kísérlete, hogy visszatérjen a nagyszabású afrikai és ázsiai éhínséggel való fenyegetésre” – mondta az elnök. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter az orosz közleményre reagálva Twitter-üzenetében hangsúlyozta, hogy Moszkva „hamis ürügyekkel” függeszti fel a fekete-tengeri gabonafolyosókról megkötött megállapodásban való részvételét. „Felszólítok minden országot, hogy követelje Moszkvától: vessen véget az éhínséggel való játszadozásának, és ismét vállalja, hogy teljesíti a kötelezettségeit” – írta Kuleba.
  • Vaszilij Nyebenzja, Oroszország állandó ENSZ-képviselője hivatalosan is tájékoztatta António Guterres ENSZ-főtitkárt a megállapodás felfüggesztéséről. A nagykövet a döntést azzal indokolta, hogy a fekete-tengeri védett folyosók irányából dróntámadás ért orosz hajókat, így Oroszország nem tudja garantálni a fekete-tengeri kezdeményezés keretében átadó kereskedelmi hajók biztonságát, így „meghatározatlan időre” felfüggeszti a júliusi megállapodást. Az ENSZ továbbra is kapcsolatban áll Moszkvával a gabonaszállítási szerződés felfüggesztésével kapcsolatos döntése miatt – közölte szombaton Stéphane Dujarric, az ENSZ-főtitkár szóvivője. „Az ENSZ fontosnak tartja, hogy minden fél tartózkodjon az olyan lépésektől, amelyek veszélyeztethetik a fekete-tengeri gabonakezdeményezést, amely létfontosságú humanitárius kezdeményezés, és egyértelműen kedvező hatása van emberek millióinak élelmiszerhez jutásához világszerte” – hangsúlyozta Dujarric.
  • Török vezetők azt közölték szombaton, hogy egyelőre nem kaptak hivatalos értesítést a szerződés felfüggesztéséről.
  • „Oroszország fegyverként használja az élelmezést” – bírálta a szombati moszkvai döntést közleményében Adrienne Watson, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának a szóvivője. „Oroszország ismét ürügyként próbálja felhasználni az általa kezdeményezett háborút arra, hogy fegyverként használja az élelmezést, ami közvetlenül a szükséget szenvedő országokat és az élelmiszerárakat érinti világszerte, tovább súlyosbítva a már meglévő humanitárius válságokat és az élelmezés bizonytalanságát” – olvasható a közleményben.
  • James Cleverly brit külügyminiszter felszólította Oroszországot, biztosítsa a gabonaszállításokat a világ éhínség határán tengődő országaiba. „Az ENSZ fekete-tengeri gabonaszállítási kezdeményezése kulcsfontosságú jelentőséggel bír a globális élelmiszerbiztonság szempontjából. Oroszországnak lehetővé kell tennie, hogy a gabona az egész világba eljusson” – áll a miniszter Twitter-üzenetében.
  • Zelenszkij szerint az ukrán villamosenergia-ellátás helyreállt az áramfejlesztő erőművek elleni összehangolt orosz támadások után, de szükség lehet a vészhelyzeti áramszünetekre. „Ma már lényegesen kevesebb stabilizációs intézkedés és vészhelyzeti áramszünet van, de egyes városokban és körzetekben még mindig lehetséges a korlátozás” – mondta az ukrán elnök.
  • A hírek szerint több mint 100 hadifoglyot cserélt ki Oroszország és Ukrajna. Az orosz védelmi minisztérium szombaton este azt közölte, hogy Ukrajna tárgyalások után 50 hadifoglyot adott át, míg az ukrán fegyveres erők beszámolója a Telegramon azt tette közzé, hogy „52 ukrán tért haza” egy újabb „fogolycsere” során.
  • Az oroszok erők szerint befejezték a civilek kimenekítését a kulcsfontosságú dél-ukrajnai Herszonból. A város lakossága a háború előtt körülbelül 288 ezer fő volt. Egy orosz tisztségviselő Herszonban azt mondta, hogy egy hét leforgása alatt legalább 70 ezren hagyták el otthonukat.

A stratégiai fontosságú antonivkai híd Herszonnál (Fotó: Wikipedia)
A stratégiai fontosságú antonivkai híd Herszonnál (Fotó: Wikipedia)

  • Ukrán önkéntesek egy mobilappot fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi a civilek számára, hogy jelentsék a beérkező orosz drónokat és rakétákat. Azt remélik, ezzel növelik a lelőtt légifegyverek arányát, mielőtt azok földet érnének. Az alkalmazás, az ePPO, a telefon GPS-ére és iránytűjére támaszkodik, a felhasználónak pedig a bejövő objektum irányába kell mutatnia eszközét, és meg kell nyomnia egy gombot, hogy a támadó objektum helyzetét jelentse a katonaságnak.

(MTI / The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!