Kamala Harris akár a megszámlált szavazatok, akár az előrejelzések alapján cikkünk írásáig 52 elektori helyet szerzett meg, köztük olyan államokban, mint Vermont, Massachussets, Maryland, Rhode Island, és a Washingtont is magába foglaló Columbia körzet.
Donald Trump 101 elektornál jár, ezek közül az egyik legnagyobb skalp Florida, amely önmagában 30 helyet hozott a volt elnöknek. Behúzta a republikánusok számára kötelező Indianát, Kentuckyt, Oklahomát, Dél-Karolinát és Tennessee-t is például.
Mi a helyzet a csatatérállamokban?
Az Egyesült Államok alapvetően kétpárti rendszerében a legtöbb állam valamelyik nagypárt érdekeltsége, azonban akad hét olyan állam, ahol nem lehetett előre tudni, hogy melyik jelölteknek szavaznak bizalmat a választók. Mi az állás ezekben cikkünk írásakor?
- Georgiában közel 50 százalékos feldolgozottság mellett Donald Trump vezet a szavazatok 55,3 százalékával Harris 44,1 százaléka előtt;
- Michiganben rendkívül alacsony, 5 százalékos feldolgozottság mellett Kamala Harris áll az élen 57,1 százalékával, szemben a Trump által elért 41 százalékkal;
- Észak-Karolinában 14 százalékos feldolgozottság mellett szoros az állás, mindkét jelölt 49,5 százalékon áll.
- Pennsylvania 8 százalékos feldolgozottság mellett egyértelműen Kamala Harris felé hajlik, jelenleg a szavazatok 71,9 százalékával vezet.
A további csatatérállamokban magyar idő szerint hajnali 3-kor, illetve hajnali 4-kor zárnak az urnák.