- Megszabta a béke feltételeit Volodomir Zelenszkij ukrán elnök, aki virtuálisan felszólalt a G20-as csúcson is, aztán Telegram-csatornáján pontokba szedve fejtette ki, milyen feltételek mellett hajlandó a békéről tárgyalni.
- Az ukrán elnök a G20-as vezetőkhöz intézett beszédében leszögezte, hogy Oroszországnak vissza kell vonnia csapatait Ukrajna területéről, szavatolnia kell Ukrajna területi integritását, valamint kártérítést kell fizetnie az okozott pusztításért. Az ukrán elnök arról is beszélt, hogy a nemzetközi közösségnek egy konferencián kellen „bebetonoznia a háború utáni biztonsági rendszer kulcselemeit”, hogy megakadályozzák az „orosz agresszió megismétlődését”.
Zelenszkij, aki végig gondosan – Oroszországot kivonva – G19-ként hivatkozott a csúcstalálkozóra, azt is elmondta, hogy e háborúellenes intézkedések elfogadása után lehetne szó egy a háború végéről szóló dokumentum aláírásáról a hadviselő felek között.
Az ukrán elnök azt is leszögezte, hogy Ukrajna nem fogja megengedni, hogy Oroszország „kivárjon és újjáépítse erőit”, és hogy meg van győződve arról, hogy „most van itt az idő, hogy Oroszország háborújának véget lehet és véget kell vetni”. Vlagyimir Putyin orosz elnök nem hallgatta Zelenszkij felszólalását, de Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelen volt az ülésteremben. - Később az ukrán elnök saját Telegram-csatornáján szedte pontokba javaslatait, amelyek szerinte tartós békét hozhatnának.
1. Sugárzási és nukleáris biztonság.
2. Élelmiszerbiztonság.
3. Energiabiztonság.
4. Minden hadifogoly és deportált szabadon engedése.
5. Az ENSZ vonatkozó határozatának implementálása, és Ukrajna területi egységének visszazállítása.
6. Az orosz csapatok visszavonása és a harcok beszüntetése.
7. Az igazságszolgáltatás helyreállítása.
8. A környezetpusztítás leállítása.
9. Az eszkaláció megelőzése.
10. A háború lezárásának megoldása. - A G20-as találkozón várhatóan egy olyan határozatot fogadhatnak el, amelyben a résztvevők „többsége” erőteljesen elítéli az orosz agressziót, mondta el egy vezető amerikai diplomata.
- Gianni Infantino, a FIFA elnöke a „futballközösség nevében” egyhónapos tűzszünet megkötésére kérte az Ukrajnában harcoló feleket.
- Amerikai szakértők szerint az oroszok „viszonylag rendezett” visszavonulást tudtak végrehajtani Herszon megye feladott területeiről, ez a hadművelet nem fulladt végül olyan káoszba, mint az oroszok korábbi visszavonulásai.
- Orosz források is megerősítették, hogy ukrán csapatok vannak a Kinburn-félszigeten. A hírek szerint az ukránok egy partraszálló hadműveletben jutottak át a Dnyipro délkeleti partján fekvő, Mikolajiv kikötőjét is ellenőrző földdarabra, ahol már Heroiszke városába is bejutottak. Ha itt megvetik a lábukat az ukránok, akkor veszélyt jelenthetnek a frissen stabilizált orosz vonalakra a Dnyipro bal partján.
- Joe Biden és Hszi Csin-ping találkozójukon megerősítették, hogy egyetértenek abban: nukleáris háborút semmilyen körülmények között sem szabad vívni. Ugyan a kínai elnök nem mondta ki, hogy elítéli Oroszország nukleáris fegyverekkel történő fenyegetőzését, ez a megfogalmazás azt jelezheti, hogy Kína sem támogatja Oroszország agresszív nukleáris retorikáját.