4p

Hiába döntött a német bíróság, Maja T. maradt.

A Szövetségi Alkotmánybíróság döntése sem segített Maja T. antifasiszta aktivistán. A 24 éves, nem-bináris thüringiai személy a Frankfurter Rundschau birtokába jutott, börtönből írt levelében számolt be helyzetéről.

„Nem merek most győzelemről beszélni, hiszen már akkor kezeimen és lábaimon bilincs volt, amikor ügyvédeim benyújtották (a beadványt), már rég egy olyan Mostba és Ittbe lettem kiszakítva, amely hét hónapja fojtogat, és türelmetlenül hajszol előre, mint egy házak közé szorult, elszakított csordaállatot” – írta Maja T.

Jelenleg összesen 13 német állampolgár ellen folytatnak eljárást Németországban és Magyarországon. A személyeket – köztük Maja T.-t – azzal vádolják, hogy 2023 februárjában csoportosan megtámadták és megvertek több olyan embert, akikről leginkább a ruházatuk alapján azt gondolták, szélsőjobboldaliak, és a Kitörés Emléktúrára vagy a „becsület napjára” mennek. Eljárások zajlanak Olaszországban és Franciaországban is. Maja T.-t Magyarországon magánzárkában tartják fogva. A német lap kiemeli, hogy Maja T.-t februárban olyan szoros bilincsben vezették a tárgyalásra, hogy a tárgyalótermet csak apró lépésekkel tudta megközelíteni.

A berlini fellebbviteli bíróság, amely a kiadatásáról döntött, korábban nem vizsgálta kellő alapossággal a magyarországi fogva tartási körülményeket – állapította meg a Szövetségi Alkotmánybíróság 2024 júniusában. Az ítélet azonban későn született: ekkor Maja T. már egy órája Magyarországon volt, azonban a jogellenes kiadatás ellenére nem vitték vissza Németországba. Édesapja hiába fordult Annalena Baerbock külügyminiszterhez azzal a kéréssel, hogy gyerekét vigyék Németországba. 

Maja T. levelében a bírósági döntést így kommentálta:

„Most ez a győzelem számomra csak egy darab papírnak tűnik, egy igazolásnak egy teljesített részvételről. Félelmet és nyugtalanságot érzek, ha arra a pillanatra gondolok, amikor mondatról mondatra küzdöttem magam előre, megláttam az első lapot, az első mondatot: »a nép nevében«, láttam, ahogy elhagy az erőm, és félretettem, hiszen ismerem már ezeket a szavakat, tudom már a megalapozott tényeket, hiszen minden érzékemmel megtapasztaltam és magamba szívtam őket, a keserű ízük ellenére is, nem volt más választásom, még mindig itt vagyok.” Hozzátette: „Érzem azoknak a napoknak a fáradtságát, amikor a düh a tehetetlenséggel küzd.”

Maja T. ügyvédje, Sven Richwin szerint a budapesti bíróság azt tervezi, hogy a pert gyorsított eljárásban, szeptemberig lezárja. A vádak alapján akár 24 év börtönbüntetés is kiszabható. Richwin a Frankfurter Rundschau-nak úgy nyilatkozott:

„A hatása túlmutat az egyedi eseten. Ez a demokrácia problémája is.”

Bár a Szövetségi Alkotmánybíróság döntése Maja T.-nek nem segített, ügyvédje szerint más, hasonló helyzetben lévő személyeket megvédhet a magyarországi kiadatástól. 

Németországban egy másik érintett, Zaid A. kiadatási őrizetben van. Ő szíriai állampolgár, német állampolgársági kérelmének elbírálása éppen folyamatban volt, amikor januárban önként jelentkezett a hatóságoknál. Ellene Magyarország kérésére európai elfogatóparancs van érvényben. Egy szolidaritási csoport közleményében ez áll:

„Követeljük, hogy szüntessék meg Zaid hátrányos megkülönböztetését állampolgársága miatt. Ne adják ki Magyarországnak!”

Az olasz Ilaria Salis szintén a vádlottak között van, ő azonban időközben az Európai Parlament képviselője lett, így jelenleg képviselői mentelmi joga védi a büntetőeljárással szemben, Magyarország azonban kérte Salis mentelmi jogának felfüggesztését.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!