3p

A magyar kormány visszatartja az Európai Bizottság által javasolt 35 milliárd eurós ukrán gazdasági segélyhitelt, a jóváhagyással megvárná az amerikai elnökválasztás eredményét.

Az Európai Bizottság Ukrajna háború sújtotta gazdaságának támogatására javasolta hitel nyújtását, amit az orosz központi bank lekötött eszközeinek nyereségét használja Kijev támogatására, az EU kasszáját kímélve. A G7-ek többi országa várhatóan addig egészíti ki e hitelt, amíg a teljes összeg el nem éri a 45 milliárd eurót – számol be róla az euronews.

Az Egyesült Államok aggódik a hitel hosszú távú stabilitása miatt, tekintettel arra, hogy a befagyasztott eszközökre vonatkozó uniós szankciókat félévente egyhangúlag kell megújítani. Ez azt jelenti, hogy egy tagállam bármikor megakadályozhatja a megújítást, ezzel feloldhatja a vagyonok befagyasztását, és az egész projektet felboríthatja. Különösen Magyarország szerzett magának kétes hírnevet azzal, hogy addig blokkolja az EU-s szankciókat, amíg az EU nem biztosít számára engedményeket vitatott kérdésekben, amelyek közül néhány a Kreml érdekeinek kedvez. Washington aggodalmainak eloszlatása érdekében Brüsszel azt javasolta, hogy a befagyasztott eszközök megújítási időszakát hatról 36 hónapra hosszabbítsák meg.

Varga Mihály pénzügyminiszter nyilatkozata: egyenes beszéd
Varga Mihály pénzügyminiszter nyilatkozata: egyenes beszéd
Fotó: Európai Bizottság

A magyar kormány Trumpra vár

Miközben a legtöbb tagállam egyetért abban, hogy Ukrajna pénzügyi nehézségeire tekintettel gyorsan kell lépni a többmilliárdos hitel ügyében, Magyarország a jelek szerint nem siet. A hitel jóváhagyásához csak minősített többség szükséges, a szankciók módosításához azonban egyhangúságra van szükség.

Úgy gondoljuk, hogy ebben a kérdésben - az orosz szankciók meghosszabbításáról - az amerikai választások után kell dönteni. Ez a magyar álláspont - mondta Varga Mihály magyar pénzügyminiszter kedden a luxemburgi miniszteri találkozó után.

Varga úgy érvelt, hogy a két elnökjelölt - Kamala Harris és Donald Trump - két ellentétes megközelítést képvisel az orosz agressziós háborúval kapcsolatban, és az EU-nak a következő lépéseket attól függően kell megállapítania, hogy kit választanak az amerikaiak. Orbán Viktor nem titkolta, hogy Trump jelöltségét részesíti előnyben.

A hitel körüli vita szerdán az uniós nagykövetek brüsszeli találkozóján folytatódik. Magyarország jelenleg az EU Tanácsának soros elnökségét tölti be, és így az ülés moderálása Magyarországra hárul.

A Pénzügyminisztérium reakciója

A cikk megjelenése után a Pénzügyminisztériumtól az alábbi álláspontot kaptuk, amelyet változtatás nélkül közlünk:

"Az Euronews-ra hivatkozva valótlanul közölték, hogy Magyarország az uniós pénzügyminiszterek mai tanácskozásán blokkolta az Ukrajna támogatását célzó 35 milliárd eurós hitelt. A valóság ezzel szemben az, hogy az uniós pénzügyminiszterek tanácsa csupán tájékoztatást kapott a hitel folyósításával kapcsolatos tárgyalások előrehaladásáról, az ezzel kapcsolatos jogszabályt az Állandó Képviselők Bizottságában (Coreper) és az Európai Parlamentben lefolytatott vitákat követően várhatóan még októberben elfogadják. A hivatkozott sajtótájékoztatón a szankciók időtartamának növelése kapcsán hangzott el a novemberi amerikai elnökválasztás, nem pedig az Ukrajnának nyújtott hitelről. A szankciók időtartamának növeléséről az amerikai elnökválasztás után tárgyalnak."

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!