Marcin Romanowski, Lengyelország egykori igazságügyminiszter-helyettese szerint politikai üldöztetés áldozata hazájában, emiatt Magyarországra menekült, ahol politikai menedéket kapott. Romanowskit korrupcióval és szervezett bűnözői csoportban való részvétellel vádolják, nemzetközi elfogatóparancs van ellene érvényben.A PiS politikusa ahelyett, hogy megjelent volna egy korábbi meghallgatásán, Magyarországra utazott.
A lengyel közvélemény nagyrészt elutasítja Romanowski döntését. Az Ibris közvélemény-kutató intézet a Radio Zet kérésére készült felmérése szerint a lengyelek 69,9 százaléka negatívan ítéli meg, hogy Romanowski Magyarországon kért menedéket, ezt az Index írta meg az Otnet lengyel híroldal cikke alapján. A válaszadók 55,5 százaléka határozottan rossz ötletnek, 14,4 százalékuk inkább rossz ötletnek tartja a menekülést, míg mindössze 12,9 százalék véli úgy, hogy helyes döntést hozott a korrupcióval vádolt politikus.
A pártszimpátiák jelentősen befolyásolták a véleményeket. A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) szavazóinak 26 százaléka támogatja Romanowski döntését, azonban 37 százalékuk elítéli azt. A Donald Tusk vezette Polgári Koalíció (KO) és a Lewica szavazói egyöntetűen ellenzik a politikus lépését. A Harmadik Út szavazóinak többsége (69 százalék) szintén nagyon rossz véleménnyel van a menekülésről.
Fotó: Marcin Romanowski / YouTube
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető azzal indokolta a menedékjog megadását, hogy Romanowski letartóztatása során megsértették mentelmi jogát, amely az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjaként illette meg. A kormány szerint a lengyel hatóságok eljárása bizonyítja a tisztességes eljárás hiányát.
A menedékkérelem ügye miatt a lengyel kormány bekérette Magyarország varsói nagykövetét, Íjgyártó Istvánt, és az Európai Bizottsághoz fordult, hogy eljárást kezdeményezzen Magyarországgal szemben. Donald Tusk kormánya szerint a PiS illiberális rendszerének hibáit próbálják helyrehozni.