- Az orosz hadsereg hiperszonikus rakétákkal támadta a legnagyobb ukrán katonai repülőteret az ország nyugati részén eredménytelenül. Az ukrán légvédelem két Kinzsal rakéta lelövéséről számolt be. Az orosz rakétatámadásoknak három civil halálos áldozatuk volt hétfőn. Az egyik ballisztikus rakéta eltalált egy palaui zászló alatt közlekedő hajót az odesszai kikötőben. A legnagyobb krími olajtárolót ér ukrán légi csapás nyomán hétfőn egész nap lángoltak az olajtartályok.
Figyelembe véve az ukrán és az orosz oldal gondjait a háború folytatásában megkockáztathatunk egy előrejelzést – írta Mark Geleotti brit történész, Kelet-Európa szakértő a Sunday Timeson megjelent cikkében. E szerint Vlagyimir Putyin orosz államfő menedzselni tudja a következő évet. Nagyot kockáztatna azonban az, aki arra fogadna, hogy el tudja érni háborús céljait, mielőtt Oroszország belső feszültségei összeroppantják rezsimjét. Magyarán az orosz társadalom eróziója nem húzódhat két évtizeden át, mint a Szovjetunió összeomlását megelőzőt stagnálás. A Nyugat vélhetően nem csupán azért tartózkodik attól, hogy megadja az engedélyt az ukránoknak az oroszországi katonai célpontok támadására nyugati fegyverekkel, mert atomfegyver bevetésétől tart – folytatta a szakértő. Inkább azt akarják elkerülni, hogy az oroszok még durvábban támadják az ukrajnai civil célpontokat és elszaporodjanak az Európában elkövetett szabotázsakciók.
- A Duma elé terjesztett szövetségi költségvetés a vártnál magasabb inflációt eredményezhet – vélik az orosz Renaissance Capital (RenCap) tőketársaság elemzői. A közüzemi kiadások inflációhoz kötése önmagában 0,5 százalékpontos pluszt hozhat a pénzromlás ütemében. A központi és a helyi költségvetési kiadások összesen 80 ezer milliárd rubelre nőhetnek 2025-ben, ami magasabb annál a 77 ezer milliárd rubelnél, ami a RenCap szerint nem növelné az inflációt. Ezek tükrében 5,4 százalékos inflációt várnak 2025-ben, amire válaszul a jegybank 19 százalékról 20 százalékra emelheti alapkamatát.
- Egy moszkvai bíróság nyolc év börtönbüntetésre ítélte az 59 éves Olga Mensih nővért, mert néhány posztjában a Vkontekte közösségi portálon elítélte az Ukrajna elleni orosz agressziót. Írt a civilek elleni támadásokról és a bucsai vérengzésről is. A bíróság „hamis hírek terjesztésében” találta bűnösnek. Mensih a független Mediazna hírportál értesülése szerint munkahelyén a Pirogov kórházban Ukrajnában megsérült orosz katonákat is ápolt.
- Visszatért az „üzleti életbe” Viktor Bout orosz fegyverkereskedő, akinek beceneve „A halál kereskedője” – írta a Wall Street Journal. Az 57 éves Bout amerikai fogságból jutott vissza Oroszországba, miután 2022-ben elcserélték Brittney Griner kosárlabdasztárra. Két évtizedes bűnözői karrierje alatt az orosz „üzletember” egyszerre szállított fegyvereket a kormányoknak és az azok ellen lázadóknak Afganisztánban, Jemenben és a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Most a lapértesülés szerint vörös-tengeri hajózást akadályozó jemeni húszikat akarja ellátni kézifegyverekkel.
- Megköttetett a béke az oroszok és az ukránok között – mármint a montenegrói tengerparton, ahol a két ország lakói egymás mellett napoztak a nyáron. Pontosabban az ukrán menekültek és az orosz emigránsok keresik fel szívesen a balkáni országot. Montenegróban 200 ezer ukrán keresett menedéket, amivel egy lakójára vetítve ez az ország adott otthont a legtöbb rászorulónak.
Források: BBC, Guardian, Moscow Times, Times Radio