- Az orosz légvédelmi rendszerek hétfő hajnalban megsemmisítettek két Ukrajnából indított drónt Belgorod térsége felett – közölte az orosz védelmi minisztérium a Telegram üzenetküldő alkalmazáson keresztül. Vjacseszlav Gladkov, az Ukrajnával határos Belgorod régió kormányzója közleményében azt mondta, hogy nem történtek személyi sérülések, és dróntörmelék hullott egy útra a Jakovlevszkij körzetben.
- A román külügyminisztérium felhívta Oroszország bukaresti missziójának vezetőjét, hogy panaszt tegyen egy orosz drón újabb töredékeinek felfedezése miatt, amelyeket az Ukrajna elleni támadáshoz használtak. Ez már a második ilyen alkalom volt egy héten belül. A román kormány minisztere, Iulian Fota tiltakozását fejezte ki Románia légterének nyilvánvaló megsértése miatt.
- Victoria Nuland szerint Washingtont „lenyűgözte” az ukrán ellentámadás. Az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese hozzátette: „Ha Ukrajna nem nyer, ha Putyin sikerrel jár, ez a fajta gonosz normalizálódik az egész világon. Ukrajna a demokrácia jobb oldalán áll, és szüksége van a támogatásunkra.”
- Ukrajna újonnan kinevezett védelmi minisztere, Rusztem Umerov felszólította Kijev partnereit, hogy növeljék a nehézfegyver-szállításokat az orosz erők elleni hosszú és nehéz ellentámadás közepette.
- Lakosok és ukrán aktivisták azt állították, hogy az orosz közvéleménykutatási dolgozók felfegyverzett katonákkal házhoz mentek, és őrizetbe vetették azokat, akik nem voltak hajlandók szavazni azokon a színlelt választásokon, amelyeket Oroszország Ukrajna megszállt régióiban tart ki. Az emberekre nyomás nehezedik, hogy írjanak „magyarázó nyilatkozatokat”, amelyek egy büntetőeljárás alapjául szolgálhatnak.
- Oroszország eközben azt közölte, hogy kísérletek történtek az illegitim választások szabotálására – többek között egy drón elpusztított az egyik szavazóhelyiséget Zaporizzsja tartományban a szavazóhelyiségek vasárnapi megnyitása előtti órákban.
- Vlagyimir Putyin a letartóztatástól való félelem nélkül részt vehet a G20-ak jövő évi Rio de Janeirói csúcstalálkozóján – mondta Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök, amikor átvette a fórum vezetését. Putyint háborús bűnökkel vádolják a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) előtt. Lula – aki ellentmondásosan próbálta magát Moszkva és Kijev béketeremtőjeként pozícionálni – azt mondta: „Amit elmondhatok, az az, hogy ha én leszek Brazília elnöke, és ha Brazíliába érkezik, akkor nincs ok arra, hogy letartóztassák.” Brazília az ICC tagja.
- Egy kitüntetett ukrán parancsnok felszólította Volodimir Zelenszkijt, hogy lépjen közbe egy brit katona, a 21 éves Alexander Garms-Rizzi ügyében, akit 12 hónapos börtönbüntetésre ítéltek, miután elhagyta az ezredét, miközben azt Észtországban bevetették, és csatlakozott az ukrán idegenlégióhoz. Hat hónapot töltött a fronton a déli Mikolajiv város közelében, mielőtt visszatért az Egyesült Királyságba. Júliusban ő volt az első brit katona, akit bebörtönöztek dezertálás miatt. A bírósági indoklása szerint megszegte a parancsot, és „biztonsági kockázatot” teremtett. Roman Kostenko politikus, a különleges erők ezredese elmondta, hogy Garms-Rizzi személyes parancsnoksága alatt szolgált Ukrajnában. Most azt kérte levélben Zelenszkijtől, hogy járjon közben Garms-Rizzi börtönbüntetésének enyhítéséért.
(The Guardian)