Szokatlan lépésre szánta el magát Lengyelország, hiszen egy nagykövet hazarendelése radikális lépésnek számít a diplomáciában, és különösen szokatlan, ha egy szövetségi rendszeren belül történik – kezdi cikkét laptársunk, a szintén a Klasszis Média által kiadott Privátbankár.
A cikk kiemelte, Lengyelország mégis megtette ezt tavaly decemberben Magyarországgal szemben, és a héten gyakorlatilag kiderült, hogy a döntés hosszabb távra szól. De mi történt pontosan?
Laptársunk emlékeztetett, két ország kapcsolatának romlása kormányzati szinten 2023 második felére nyúlik vissza, amikor a Fidesz szövetségese, a konzervatív-eurószkeptikus Jog és Igazságosság (PiS) nyolc év kormányzás után ellenzékbe szorult. A kormányrudat így a centrista, EU-barát Polgári Platform köré épült koalíció vette át, amely politikailag – a migrációs kérdést leszámítva – élesen szembenáll a PiS-szel és így értelemszerűen a Fidesszel is.
Fotó: Depositphotos
Az új lengyel kormány és az Orbán-kabinet kapcsolata tavaly decemberben süllyedt igazi mélypontra, amikor Magyarország politikai menedékjogot adott Marcin Romanovszkinak, a PiS politikusának, korábbi igazságügyminiszter-helyettesnek, akit hazájában köröznek hivatali idejében elkövetett korrupció gyanújával.
A cikk kiemelte, a politikusnak nyújtott magyar menedékjog nagyon feldühítette Varsót: Radoszlav Szikorszki lengyel külügyminiszterhelyettes a „Lengyel Köztársasággal és az EU elveivel szemben ellenséges” lépésről beszélt, és „határozatlan idejű konzultációra” hazarendelte magyarországi nagykövetét, Sebastian Kęcieket, akit 2022 tavaszán még a PiS-kormány nevezett ki posztjára.
A lengyel kormány szerint azóta nem történt változás az ügyben, a lengyel nagykövet magyarországi megbízatása pedig július 15-én lejárt – fogalmazott cikkében laptársunk. A nagykövetséget jelenleg Jacek Sladewski ügyvivő vezeti. A lengyel külügyminiszter a lengyel köztelevíziónak azt mondta, hogy a mostani döntés csupán a „fennálló állapot megerősítése”. Megismételte, hogy „Magyarország ellenséges lépést tett Lengyelországgal szemben” a menedékjog megadásával, hiszen azzal gyakorlatilag azt mondta, hogy nem bízik a lengyel ügyészségben és a lengyel bíróságokban.