4p

Kos szerint a csatlakozási folyamat jelenlegi rendszere nem felel meg a mai követelményeknek.

Marta Kos bővítési biztos szerint az Európai Unió bővítési folyamata jelentősen megváltozott az elmúlt hónapokban. A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak és a Le Monde-nak adott interjúban úgy fogalmazott: „Ma azt mondhatom, hogy a bővítés más, mint decemberben.”

Kos szerint az Egyesült Államok új kormányzata miatt kialakult bizonytalanság következtében ma minden Európa biztonsága körül forog, és ez a dinamika pozitívan hat a Nyugat-Balkánra. A biztos lehetségesnek tartja Montenegró csatlakozását 2028-ban, valamint azt, hogy Albániával addigra lezáruljanak a csatlakozási tárgyalások. Ukrajna esetében ezzel szemben romló kilátásokról beszél.

Ukrajna másfél évvel ezelőtt kezdhette meg a csatlakozási folyamatot, miután az Európai Tanács jóváhagyta a tárgyalások megindítását – akkor Orbán Viktor a szavazás idején elhagyta a termet. A magyar miniszterelnök azonban március elején újabb akadályt emelt: népszavazást hirdetett arról, hogy a magyarok támogatják-e Ukrajna uniós tagságát, még mielőtt a tárgyalások ténylegesen megkezdődhettek volna. Erről korábbi cikkünkben bővebben is olvashat:

„Megértem, hogy minden egyes tagállam a saját érdekeiért küzd. De ezt jóhiszeműen kellene tenni, a kompromisszumkészség szándékával” – fogalmazott Kos, aki szerint Budapestnek tárgyalnia kellene Kijevvel ahelyett, hogy népszavazást szervez. Hozzátette: a magyar lépés vélhetően nem a választók valódi akaratának feltérképezését szolgálja, hanem inkább a mozgósítást politikai célok érdekében.

Véletlen lett volna az időzítés?
Véletlen lett volna az időzítés?
Fotó: Facebook

A biztos szerint személyesen is közvetített a magyar és az ukrán kormány között, hogy elősegítse a csatlakozási tárgyalások megindításához szükséges kompromisszumot. A magyar kormány azt követelte, hogy a mintegy 150 ezres kárpátaljai magyar közösség szabadon használhassa a magyar állami jelképeket, valamint hogy saját képviselőt küldhessen az ukrán parlamentbe. Kos elmondása szerint ezek „keserű pirulák” voltak, de az ukrán kormány hajlandó volt elfogadni őket, hogy megnyíljon az út a tárgyalások előtt.

„Amikor időpontot akartam egyeztetni az aláíráshoz, Orbán bejelentette a népszavazást” – mondta. Kos szerint senki nem gondolja, hogy ez véletlen lett volna. A bejelentés nyomán meghiúsult a kompromisszum hivatalos rögzítése, és ezzel újabb akadály gördült a csatlakozási folyamat elé.

Kos azon a véleményen van, hogy a jelenlegi geopolitikai környezetben az EU-nak nem lenne szabad leállítania a bővítést. Arra biztatja az ukrán kormányt, hogy folytassa a reformokat, és tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a tárgyalási fejezetek megnyithatók legyenek.

A biztos a bővítési eljárás szerkezeti problémáira is felhívta a figyelmet. Azt mondta: „Az EU-szerződés csak két egyhangú döntést ír elő a csatlakozási folyamatban, a tárgyalások megnyitásáról és lezárásáról.” A gyakorlatban azonban szerinte a tagállamoknak mintegy 150 további egyhangú döntést kell meghozniuk, egyenként a 31 tárgyalási fejezethez kapcsolódva. „Ez a folyamat már nem felel meg a mai követelményeknek” – fogalmazott. Kos olyan javaslatokat készít elő, amelyek csökkentenék a vétólehetőségek számát a jelenlegi rendszer keretein belül, de szükségesnek tart egy mélyreható reformot is. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Parlament már régóta szorgalmaz ilyen változásokat.

Elismerte, hogy még egy ilyen reform sem oldaná meg az Ukrajnával kapcsolatos problémákat, mivel a jelenlegi eljárás és maga az EU-szerződés is csak a tagállamok – így Magyarország – egyhangú beleegyezésével módosítható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!