3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jócskán megemeli a magyar kormány az erre szánt uniós kerethez való hozzájárulást.

A kedd hajnalra virradóan megjelent Magyar Közlönyben Orbán Viktor aláírásával jelent meg kormányhatározat "az Európai Békekeret Magyarországot érintő feladatainak ellátásáról szóló 1714/2021. (X. 12.) Korm. határozat módosításáról" címmel.

A határozat kimondja, hogy a kormány

"egyetért az Európai Unió tevékenységei finanszírozásának reformja keretében a Külügyek Tanácsa 2021. március 22-i ülésén jóváhagyott, az Európai Békekeret létrehozásáról szóló döntése kapcsán a tagállamok hozzájárulásán alapuló finanszírozással kapcsolatos feladatok ellátásával",

illetve

"megerősíti a Külügyek Tanácsa 2023. március 13-i és 2023. június 26-i ülésén jóváhagyott, az Európai
Békekeret többéves költségvetésének növeléséről szóló döntését".

Ennek érdekében pedig módosítják a korábbi, 1714/2021. (X. 12.) jelzésű kormányhatározat 2. pontjának c) alpontjában foglalt összegeket, mégpedig a következőképpen:

a) cb) pontjában a „7 700 000” szövegrész helyébe a „32 100 000” szöveg,
b) cc) pontjában a „8 500 000” szövegrész helyébe a „28 000 000” szöveg,
c) cd) pontjában a „8 700 000” szövegrész helyébe a „28 500 000” szöveg és
d) ce) pontjában a „10 000 000” szövegrész helyébe a „29 200 000” szöveg

lép.

Az eredeti határozatot megnézve kiderül, hogy a cb-ce pontok sorrendben a 2024-2027-es éveket jelölik, az összegeket pedig euróban kell érteni.

Tehát jelentősen, a következő években 24,4, 19,5, 19,8, illetve 19,2 millió euróval, összesen 82,9 millió euróval, azaz mai árfolyamon több mint 32 milliárd forinttal emeli meg a magyar kormány az ország hozzájárulását az Európai Bekerethez.

Ez azért különösen érdekes, mert a kicsit megtévesztő nevű keret valójában elsősorban az Ukrajnának szánt fegyvervásárlások finanszírozására szolgál, mivel e célra az Unió saját költségvetéséből nem költhet.

Szijjártó Péter legutóbb arról beszélt, hogy Magyarország "konstruktívan tartózkodott" a Békekeret összegének 5 milliárd euróval történő megemeléséről szóló szavazásnál, és garanciát kapott arra, hogy " semmiféle terhet nem kell vállalnia az ukrajnai fegyverszállítás finanszírozásából".

Nem tudjuk, a háttérben milyen alku született pontosan, de könnyen belátható, hogy ha egy közös alapba befizet pénzt Magyarország, amelyből a fegyvervásárlást is finanszírozzák, akkor még úgy is hozzájárul ehhez, ha konkrétan a magyar befizetésekből a Békekeret más céljait, például a migrációval szembeni küzdelmet finanszírozzák is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!