4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Die Linke párt az Antifa-ügyek miatt az EP-ben felszólította az uniós országokat, hogy ne teljesítsenek magyar kiadatási kérelmeket.

A radikális baloldali német Die Linke párt szerint az Antifa-szcéna elleni eljárás során sérültek a jogállamiság alapelvei, ezért az Európai Parlamentben felszólították az uniós országokat, hogy állítsák le Magyarországra irányuló kiadatásokat, többek között Maja T. ügyére hivatkozva, erről a Frankfurter Rundschau írt.

„Magyarországon politikai igazságszolgáltatás működik, amely előre elítéli a vádlottakat” – jelentette ki Martin Schirdewan frakcióvezető szerdán Brüsszelben arra kérve az uniós tagállamok igazságügyi minisztériumait, hogy tagadják meg Magyarország kiadatási kérelmeit.

A Die Linke különösen aggasztónak tartja az Antifa-szcénához kapcsolódó személyek elleni eljárásokat. Példaként említették Maja T. esetét, akit júniusban Németország Magyarországra adott ki.

A nem bináris Maja T.-t és más vádlottakat azzal gyanúsítanak, hogy 2023-ban állítólagos szélsőjobboldaliakat támadtak meg fémrudakkal és más fegyverekkel Budapesten, egyeseket súlyosan megsebesítve. Az eset röviddel a „Becsület Napja” nevű szélsőjobboldali esemény előtt történt, áldozataikat a hírek alapján ruházatuk alapján választották ki.

A Türingiából származó Maja T.-t decemberben tartóztatták le Berlinben, majd fél évig Drezdában tartották fogva. Júniusban a Berlini Tartományi Bíróság helyt adott a magyar hatóságok kiadatási kérelmének, és Budapestre szállították. Ügyvédje ugyan azonnal panaszt nyújtott a német Szövetségi Alkotmánybírósághoz, amely elfogadta azt, de addigra Maja T. már Magyarországon volt.

„A fogvatartási körülményei megalázóak és embertelenek” – mondta Maja apja, Wolfgang Jarosch a Die Linke brüsszeli sajtótájékoztatóján. „A gyermekem csaknem fél éve 24 órás izolációs fogságban van, amelyben minden kapcsolat a többi fogvatartottal tilos.” Az ilyen izolációs fogságot „pszichológiai kínzásnak” nevezte. Továbbá elmondta, hogy a cellát kártevők lepik el. „Szégyen, hogy Maját egy éjszakai akcióban ilyen körülmények közé vitték” – fogalmazott Jarosch, aki Annalena Baerbock német külügyminisztert szólította fel: „Hozza vissza a gyermekemet, Maját Németországba!”

Jarosch szerint a Berlini Tartományi Bíróság az ítélet meghozatala előtt a magyar igazságügyi minisztériumtól garanciát kért az emberi méltóságot tiszteletben tartó fogvatartási körülmények biztosítására, de ez nem teljesült. Martin Schirdewan EP-képviselő kijelentette: „Tisztességes eljárások német antifasiszták számára csak Németországban, és nem Magyarországon lehetségesek.”

Tobie E., Ilaria Salis 

A lap emlékeztet, hogy Maja T. nem az egyetlen vádlott az ügyben. Sajtóértesülések szerint körülbelül 20 ember ellen folyik nyomozás, közülük két személyt Magyarországon tartóztattak le. A berlini Tobi E. beismerte a vádakat, és három év börtönbüntetésre ítélték, amit másodfokon 22 hónapra csökkentettek. Az olasz Ilaria Salist szabadon engedték, miután a baloldali-zöld szövetség jelöltjeként beválasztották az Európai Parlamentbe, és mentelmi jogot szerzett. Salis a fogva tartási körülményeket hasonlóan súlyosnak írta le, mint Maja T.

Salist kéz- és lábbilincsben vitték a tárgyalásra, ami heves tiltakozást váltott ki, az olasz kormány is megszólalt az ügyben. Egy másik személy, Gabriele Marchesi ügyében a milánói igazságügyi hatóság úgy döntött, hogy ideiglenesen nem adják ki Magyarországnak, mivel aggályosnak tartják az alapvető jogok betartását.

Novemberben Rexhino „Gino” Abazajt európai elfogatóparancs alapján, a magyar hatóságok kiadatási kérelmére Párizsban tartóztatták le. Az albán férfit, aki évek óta Olaszországban él, jelenleg a Párizs közeli Fresnes börtönében tartják fogva, első meghallgatása jövő héten lesz. Az ügyvédje szerint a magyar hatóságok eddig nem részletezték, milyen konkrét vádakkal illetik.

„Csak remélhetjük, hogy a francia hatóságok nem teljesítik ezt a kiadatási kérelmet, mert kételkednek Magyarország jogállamiságában” – mondta Ilaria Salis EP-képviselő. Véleménye szerint Viktor Orbán kormánya „nem az igazságszolgáltatásra törekszik, hanem politikai bosszúra”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!