5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Százmilliárd forintos vállalati hitelprogramot indít a legnagyobb hazai bank, melynek keretében elsősorban a középvállalati szektort célozzák meg - hangzott el a cég keddi sajtótájékoztatóján. A legnagyobb hazai pénzintézet elsősorban a vállalati szerveződéseket (klasztereket) kívánja finanszírozni, bíznak abban, hogy az átlagos hitelösszeg elérni majd a 300-400 millió forintot. Mfor.hu-tudósítás.

Az elmúlt két évben a magyar bankrendszer vállalati hitelállománya fokozatosan csökkent, közben viszont az OTP növelni tudta állományát, így 2010 végére ebben a szegmensben 8,4 százalékra emelkedett a bank piaci részesedése. Ezt szeretnék most tovább javítani a meghirdetett Széchenyi 500 Vállalati Hitelprogrammal, melynek keretében összesen 30 féle terméket kínálnak majd fel az érintett vállalatoknak.

Túlvagyunk a nehezén

"Mostanra kijelenthető, hogy Magyarország már túlvan a nehezén, újra elindult a gazdasági növekedés, de ez a szokottól eltérő szerkezetű, alapvetően a külső kereslet húzza, a belső kereslet továbbra is rendkívül gyenge" - mondta az OTP keddi sajtótájékoztatóján Tardos Gergely makrogazdasági elemző. Szerinte a következő időszak két legfontosabb kérdése az lesz, hogy a kormánynak sikerül-e végrehajtania a bejelentett strukturális reformokat és, hogy beindul-e a belső fogyasztás.

Tardos Gergely szerint talán a reformok folyamata lesz a fontosabb kérdés, hiszen hazánkban magas az államadósság, a költségvetés hitelessége pedig rossz, miközben a befektetők éppen ezt a két mutatót figyelik leginkább napjainkban. "Ha a Széll Kálmán Terv és a konvergencia program végrehajtásra kerül, akkor azzal a magyar költségvetés minden problémája megoldódik, a bejelentett csomag összetétele jelenleg a régióban egyedülállóan jónak minősíthető" - tette hozzá az elemző.

A belső fogyasztással kapcsolatban Tardos elmondta: jelenleg mindenki a fordulatra vár, de legjobb esetben is stagnálásról beszélhetünk. A szakember szerint az idén jelentősen nőtt a háztartások rendelkezésre álló jövedelme az adóváltozásoknak köszönhetően, azonban egyelőre ódzkodnak a hitelfelvételtől, sorozatosan nettó törlesztő a háztartási szektor. Szerinte akkor indulhat be a belső fogyasztás, ha a háztartások azt tapasztalják, hogy a kedvező változások tartósak, megmarad az elkölthető jövedelem.

A vállalati hitelezéssel kapcsolatban az OTP makroelemzője kiemelte: a kkv-szektor hitelezése fokozatosan csökkent, ami kedvezőtlen. Az elemző szerint a feldolgozóiparban itthon még mindig az a nézet uralkodik, hogy a kisebb cégek gyengébben teljesítenek, azonban ez nem igaz. Az elemző kiemelte, hogy a kkv-szektor lemaradásának felszámolását segítheti az újrainduló hitelezés és az adóváltozások következtében végbe menő fehéredés.

A bank keresi meg az ügyfeleket

"2009-ben a bankrendszer vállalati hitelállománya 10 százalékkal esett vissza, miközben az OTP növelni tudta állományát, hasonló volt megfigyelhető 2010-ben is, amikor a piac tovább zsugorodott, de az OTP ismét növelte a kihelyezést" - mondta a sajtótájékoztatón Wolf László, az OTP Kereskedelmi Banki Divíziójának vezetője. Hozzátette: tavaly 230 milliárd forintnyi új vállalati hitelt folyósított a bank, ezzel részesedése a vállalati piacon 8,4 százalékra emelkedett.

Wolf kiemelte, hogy az Új Széchenyi Terv keretében több mint 400 milliárd forintnyi forrás áll a vállalkozások rendelkezésére, azonban ehhez 30-80 százalékos önerőre van szükség. "Ezt az OTP kész részben megfinanszírozni, illetve a beruházásokra előfinanszírozást nyújtani" - hangsúlyozta. Az OTP százmilliárd forint keretösszegű vállalati hitelprogramot indít, melyet az Új Széchenyi Terv mellett más tevékenységre is fel lehet használni - tette hozzá.

A Széchenyi 500 hitelprogram esetében a bank keresi meg a hitelképes ügyfeleket, akik több mint 30 termékből választhatnak. A hitel odaítélésekor automatikusan felajánlásra kerül egyhavi árbevételnek vagy számlaforgalomnak megfelelő folyószámla hitel és 40 százalékos, két éven túli kötelezettség, ami lehet például beruházási hitel, forgóeszköz hitel vagy bankgarancia. Ezzel tehát a megítélt keret jelentős részére azonnal ajánlatot tesz a bank.

Az új hitel keretében 50-500 millió forint közötti összeghez juthatnak a vállalkozások. Wolf László az mfor.hu kérdésére hozzátette: bíznak abban, hogy 300-400 millió forint körül lesz az átlagos hitelösszeg, azaz a 100 milliárdos keret nagyjából 300 ügyfelet érinthet. Az OTP azzal számol, hogy ezeknek 35-40 százaléka lesz új ügyfél, amivel tovább növelhetik piaci részesedésüket.

A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a bank elsősorban a vállalatcsoportok, klaszterek finanszírozására helyezné a hangsúlyt, részben ezért is számítanak új ügyfelekre, mert ha a klaszter egy tagja OTP-ügyfél, akkor a hitel miatt a többi társvállalkozás új ügyfélként jelenhet meg. Wolf László kiemelte, hogy a 2011-2013 közötti hitelprogramra a 100 milliárd forintos forrás rendelkezésre áll, csak a hitelképes ügyfelek száma lehet korlátja a hitelezésnek.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!