3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tizenegy havi mélypontra süllyedt a kínai feldolgozóipari szektor teljesítménye márciusban az HSBC bank felmérése szerint. Ez további aggodalmakat kelt a világ második legnagyobb gazdaságának növekedését illetően, és valószínűleg újabb érveket szolgáltat a növekedést támogató intézkedéseket szorgalmazók hadának.

Az előzetes adatok szerint márciusban 49,2 pontra csökkent a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a februári 50,7 pontról. Ennél alacsonyabb szintet tavaly áprilisban mértek, akkor 48,1 ponton állt a mutató. Elemzők 50,5 pontra számítottak márciusra. Januárban 49,7, decemberben pedig 49,6 pontot mértek, azt megelőzően júniusig folyamatosan a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb felett állt a mutató értéke.

Az HSBC a kis- és középvállalatok teljesítményét méri. A feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexének almutatói közül a márciusi előzetes adatok szerint csökkentek az új belföldi és külföldi megrendelések, valamint a foglalkoztatottság is a deflációs kockázatok közepette. A munkaerőpiaci feszültséget jól jelzi, hogy a foglalkoztatottsági alindex a 17. egymást követő hónapban, ráadásul immár a pénzügyi világválság óta a legmélyebb szintre süllyedt márciusban.

Gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtva Kína vezetői most azt hirdetik, nem baj, hogy lassul a gazdasági növekedés, amíg a munkaerőpiac ellenálló marad, azaz munkát tudnak biztosítani a lakosságnak. Egyes elemzők szerint azonban az idei első negyedévben a gazdasági növekedés nem fogja elérni a kormány által egész éves célnak kitűzött 7 százalékot, amelyet a foglalkoztatás stabilitását biztosító szintnek tekintenek széles körben.

Vasárnap kiadott jelentésében egy kínai kormányzati "agytröszt", a kínai társadalomtudományi akadémia azt jósolta, hogy január-márciusban 6,85 százalékkal növekedhet a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi negyedik negyedéves 7,3 százalék után. A második negyedévre már csak 6,8 százalékos bővülést valószínűsít az intézmény. Az Ázsiai Fejlesztési Bank viszont kedden jelezte, hogy továbbra is 7,2 százalékos gazdasági növekedést vár Kínától az idei évre.

A legnagyobb kínai beruházási bank, a China International Capital Corporation (CICC) közgazdászai szerint a gyengébb BMI-adatsor növelheti a nyomást a monetáris politika lazításának irányába. Arra számítanak, hogy a kínai központi bank az újabb kamatvágások mellett tovább csökkenti a bankok kötelező tartalékrátájának mértékét. Csou Hsziao-csuan, a központi bank kormányzója ugyanakkor óva intett a monetáris politika minden átmenet nélküli lazításától, mondván, az alááshatná a szerkezeti reformokat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!