4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Aki lemaradt a határidőről, annak májustól nem folyósítják az ellátást az elfogadott törvény értelmében. Mfor.hu-háttér.

16 ezren nem kérik a rokkantnyugdíjat?

Múlt péntekig az érintett 196 ezer ember közül 179 427-en jelentkeztek a nyugdíjbiztosítási igazgatóság területi kirendeltségein kötelező felülvizsgálatra. A határidő szombaton lejárt, azonban a jelentkezéseket levélben is vissza lehetett küldeni, így a hatóság még nem összesítette a létszámot. Azonban a részadatok alapján biztos, hogy több mint tízezer ember nem kérte a felülvizsgálatot.

A január elsejétől érvényes jogszabály-módosítás értelmében március 31-ig az 57 évesnél fiatalabb, korábban 3-as kategóriájú rokkantnyugdíjasoknak kell bejelentkezniük felülvizsgálatra a nyugdíjbiztosítási igazgatóság területi kirendeltségeihez.

A vizsgálatokra most csak jelentkezni kell, az újraminősítést 2013 végéig végzik el. A felülvizsgálat eredményeképpen lesznek, akik tovább kapják majd a mostani ellátást, lesznek, akik csökkentett ellátást kapnak, és lesznek olyanok is, akikről azt állapítják meg, hogy rehabilitálhatóak; nekik a rehabilitáció után, míg azoknak, akikről kiderül, hogy munkaképesek, haladéktalanul vissza kell térniük a munkaerőpiacra.

"A jelentkezést elmulasztók nagy száma miatt az LMP szerint meg kell hosszabbítani a határidőt vagy törölni kell az értelmetlen adminisztrációs feltételt. A kormány intézkedéseiből eddig csak az ellátások összegét csökkentő és a hozzáférést szigorító elemek valósultak meg" - írja keddi közleményében az LMP két parlamenti képviselője.

Miért van szükség a felülvizsgálatra?

A tavaly márciusban meghirdetett Széll Kálmán Tervben a kormány egyik kiemelt célja volt a rokkantnyugdíjazás szigorítása és a meglévő ellátások felülvizsgálata. A szigorítás megtörtént, hiszen idén januártól a korábbinál keményebb feltételekkel minősíthetnek csak valakit rokkantnak. A felülvizsgálatra azért van szükség, mert a kormány szerint hazánkban kiugróan magas a rokkantnyugdíjasok aránya a környező országokhoz képest.

Érdekesség, hogy a lépéstől már az idén 88 milliárd forintos megtakarítást vár a kormány, miközben a felülvizsgálatok csak 2013 végére fejeződnek be. Az MTI információi szerint a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal 2012 első két hónapjában 6676 vizsgálatot végzett el; 1224 embert minősítettek "nem megváltozott munkaképességűnek", további 1194-et rehabilitálhatónak.

A fentiekből kiindulva ezzel a tempóval idén összesen mintegy 40 ezer vizsgálatot végezhet el az NRSZH, vagyis a 180 ezer embert megvizsgálni sokáig fog tartani, ha csak nem gyorsítják fel a tempót. Ez pedig azért probléma, mert az átlagos 73 059 forintos havi ellátással számolva már az idén 100 ezer rokkantnyugdíjast kellene visszaterelni a munkaerőpiacra ahhoz, hogy megvalósuljon a 88 milliárd forintos kiadáscsökkentés. Viszont ha valóban két évig tartanak a felülvizsgálatok, akkor a teljes hatás legkorábban 2014-ban jelentkezhet.

Mit bukik az, aki nem jelentkezett?

Mint már említettük, azok, akik nem jelentkeztek önként felülvizsgálatra, májustól nem kapják a jelenlegi ellátásukat. Aki jelentkezett felülvizsgálatra az rehabilitációs vagy rokkantsági ellátást kaphat a jövőben attól függően, hogy az orvosi szakvélemény szerint alkalmas-e munkavégzésre. A vizsgálat elvégzéséig mindenki kapná folyamatosan a jelenlegi ellátást.

A rehabilitációs ellátást a jövőben legfeljebb három évre lehet megállapítani, annyi ideje lenne a hatóságnak arra, hogy munkát találjon az érintetteknek. Az ellátás havi összege azok esetében, akiknek a foglalkoztatása rehabilitációval helyreállítható, a korábbi havi átlagjövedelem 35 százaléka, de legalább a minimálbér 30, legfeljebb pedig 40 százaléka lesz. Ennek alapján legalább 27 600, legfeljebb pedig 37 200 forintra számíthatnak majd ezek az emberek a jövő évre tervezett 99 ezer forintos minimálbér függvényében. Aki tartós foglalkoztatási rehabilitációt igényel, az a korábbi átlagjövedelme 45 százalékára, de legalább a minimálbér 40, legfeljebb pedig 50 százalékára lehet majd jogosult. Vagyis ők 37 200 és 46 500 forint közötti összegre lehetnek jogosultak

A fentiek alapján akinél nem rokkantsági, hanem rehabilitációs járadékot állapítanak meg, az a jelenlegi átlagos rokkantsági nyugdíjjal számolva havi 30-40 ezer forintot veszít, és nem is kapja majd élete végig automatikusan az ellátást.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!