Az önfinanszírozási koncepció keretében innentől kezdve kéthetente tart csütörtökönként 3 és 5 éves futamidőkön kamatcsere tendereket a jegybank. Ezeknek az új eszközöknek az a célja, hogy a csökkentsék a kereskedelmi bankok kamatkockázatait, ami akkor érné őket, ha a kéthetes jegybanki kötvény helyett hosszabb állampapírokat tartanak. A jegybanki kötvények futamideje ugyanis 2 hét, így az ott parkíroztatott pénzeken elérhető kamat gyorsan le tudja követni a kamatmozgásokat. Viszont egy 5 éves fix kamatot nyújtó állampapír az 5 év alatt egy fillérrel sem fog több kamatot fizetni a tulajdonosának, még akkor sem, ha az alapkamat jelentősen nőne. Ez pedig veszteséget okozna a kereskedelmi bankoknak is.
Ahogy Nagy Márton ügyvezető igazgató a kéthetes kötvények bejelentésekor fogalmazott, az MNB nemcsak kilökni, hanem az állampapírpiac felé is kívánja terelni azokat a pénzeket, amilyen most a jegybanki kötvényekben vannak, és jelentős kamatveszteséget okoznak a jegybanknak. Ennek a terelésnek a legfőbb eszköze pedig a ma debütált kamatcsere ügyletek.
A 3 és 5 éves futamidő alatt a jegybank fix kamatot kap a csereüzlet másik oldalán álló kereskedelmi banktól, és a 6 hónapos BUBOR-nak (bankközi kamatláb) megfelelő összeget fizeti nekik. Az ügylet kamatperiódusa 6 hónap, vagyis ha nőnek a bankközi kamatok, akkor 6 havonta beépül abba az összegbe, amit az MNB a kereskedelmi banknak fizet. Mivel a rövid BUBOR és a jegybanki alapkamat az esetek többségében nem távolodik el nagyon egymástól, így a kereskedelmi bank jelentősen csökkenteni tudja kamatkockázatát, miközben a pénzét nem a jegybankban, hanem a magyar állampapírokban tartja. Ezzel az eszközzel a jegybanki mérleg összehúzódhat, csökkenhet a kamatveszteség, de csökkenhet az államháztartásnak a külföldi pénzekre történő ráutaltsága is. Veszteség akkor éri a jegybankot, ha kamatot kell emelni, hiszen akkor folyamatosan több pénzt kell a kereskedelmi bankoknak fizetnie. De ez megtörténne az alapkamat emelés esetén akkor is, ha nem lennének változások.
A mai nap folyamán tehát megtörténtek az első kamatswap ügyletek: a 20-20 milliárd forint értékben meghirdetett keretre a 3 éves futamidő esetén 60,6, az 5 évesnél pedig 133 milliárd összegben érkeztek ajánlatok. A jegybank ebből 30, illetve 100 milliárdot fogadott el 2,27, illetve 2,45 százalékos fix kamatláb mellett. Az MNB a bankoknak az első 6 hónapos kamatperiódusban 2,34, illetve 2,35 százalék kamatot fizet.
A kereskedelmi bankok egyébként a mai ÁKK aukción 3,18, illetve 3,47 százalékos hozam mellett tudtak állampapírt venni. Ebből tehát 2,27 - 2,45 százalékot cseréltek el változó kamatra.
A cél már kipipálva
A finanszírozási koncepció árpilisi bejelentése során Nagy Márton próbálta elkerülni, hogy konkrét számokat mondjon arra vonatkozóan, mikor tekintenék sikeresnek az önfinanszírozási koncepciót. Kérdésekre válaszolva azonban elmondta, véleményük szerint 600-1000 milliárd forinttal csökkenhet a kéthetes kötvényállomány az augusztus elsejei betétesítést követően. A legfrissebb jegybanki adatok szerint azonban a zsugorodás már mostanra, vagyis bő egy hónappal a betétesítés előtt megtörtént, hiszen a kéthetes állomány 5708,8 milliárdos április közepi értéke tegnapra 4639,7 milliárdra csökkent.
mfor.hu