2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína gazdasága 10,3 százalékkal bővült 2010-ben, az infláció 3,3 százalék volt - jelentette a kínai központi statisztikai hivatal csütörtökön. 2010 negyedik negyedévében 9,8 százalékkal nőtt a gazdaság a várt 9,4 százalékkal szemben, míg a fogyasztói árak decemberi növekedésének üteme 4,6 százalékra szelídült a novemberi 5,1-ről.

A világ második legnagyobb gazdasága 2009-ben 9,2 százalékkal nőtt, s a GDP 2010-es növekedésének előirányzata 8 százalék volt.

Az amerikai és a német adatok egyelőre nem ismertek

A kínai fogyasztói árindex 2010 decemberben 4,6 százalékkal nőtt az előző év decemberéhez képest, az éves infláció pedig 3,3 százalék volt, magasabb a tervezett 3 százaléknál. Novemberben az elmúlt két év legmagasabb értékét, 5,1 százalékos inflációt mértek.

A jelentés szerint az infláció utóbbi hónapokban tapasztalt gyorsulásáért az élelmiszerárak emelkedése a felelős, ezek egyharmadát adják az index számításához használt kosárnak. Az élelmiszerek ára tavaly 7,2 százalékkal emelkedett Kínában.

Kínai elemzők egy része szerint az országnak tovább kell szigorítania fiskális politikáját, hogy mederben tartsa az inflációt, és nem csak a kötelező banki tartalékráta mértékének szabályozásával kell élnie. Szerintük a központi banknak kamatpolitikájával kellene változtatnia az infláció következtében előállt helyzeten, amit jelenleg még mindig "negatív kamat" jellemez.

A nagymértékű gazdasági növekedés mellékhatása nemcsak az infláció, de a "vagyonbuborék" növekedése és a gazdaság kiegyensúlyozatlansága is Kínában. Szakértők a túlzott gazdaságélénkítő intézkedéseknek - köztük a hatalmas hitelkiáramlásnak - tudják be, hogy megállíthatatlanul nőnek az ingatlanárak, felgyorsult az infláció. Tavaly éves összehasonlításban 33,2 százalékkal nőtt az ingatlanfejlesztésekbe fektetett pénz, meghaladta a 4,8 ezer milliárd jüant.

A központi korlátozó intézkedések ellenére a kihelyezett új hitelállomány tervszámát tavaly nem sikerül tartani, 7,5 ezer milliárd jüan helyett elérte a 7,95 ezer milliárdot. 2011-ben a kínai gazdaságirányítás ezt az összeget 10 százalékkal szeretné csökkenteni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!