2p

Évek óta hangoztatott cél az ipar részarányának 30 százalékra történő növelése a GDP-n belül. Az ipar tavalyi gyengélkedése azonban némileg visszább vetette a cél teljesülését.

Orbán Viktor miniszterelnök bizonyos időközönként rendszeresen hangsúlyozza hosszú évekkel ezelőtt megfogalmazott célját, miszerint szeretné, ha az ipar GDP-n belüli részaránya elérje a 30 százalékot. Egyelőre közelében sem vagyunk még ennek, noha a céldátum korábban 2020 volt, viszont 2010 óta 2013-at leszámítva szinte zökkenőmentesen haladtunk a cél felé. Tavaly azonban elakadt a folyamat és visszaléptünk egyet.

Tavaly szinte egész évben gyengélkedett az ipari termelés, ami a végső statisztikában is megmutatta hatását, hiszen a GDP növekedéséhez mindössze 0,2 százalékponttal tudott hozzájárulni az ágazat. A termelés 7970 milliárd forintot tett ki, ami mindössze 0,7 százalékkal haladja meg a 2015-ös értéket és ennyire alacsony növekedésre 2009-ig visszamenőleg egyszer sem volt példa. Igaz, akkor a válság komolyan befolyásolta a gazdasági teljesítményt és 5,3 százalékkal csökkent a termelés értéke. Viszont ennek fényében is 1996 óta a második legrosszabb évnek tekinthető a tavalyi a termelés változásának szempontjából.

Mivel ezzel párhuzamosan a bruttó hazai termék értéke nominálisan 3 százalékkal emelkedett, vagyis az ipari termelésnél jobban, az ágazat részaránya a növekedés helyett szignifikánsan csökkent. Tavaly ugyanis 22,8 százaléka volt az ipar részaránya, ami 0,5 százalékponttal kevesebb a 2015-ösnél. Igaz, nagyobb rekordról nem beszélhetünk, hiszen még 2014-ben is ennél alacsonyabb, 22,4 százalék volt a részarány.

Az elmúlt 6 évet nézve egyáltalán nem mondhatnánk, hogy öles léptekkel haladtunk volna Orbánék célja felé, a kormányváltás évében ugyanis 21,9 százalékát tette ki az ipar a GDP-nek, ahonnan még 2 teljes százalékpontot sem sikerült előrébb lépni. A helyzetet tovább árnyékolja az a tény, miszerint 1998-ban 24 százalék volt az ipar aránya, ami abszolút rekordnak tekinthető. Vagyis történelmi viszonylatban álltunk ennél már sokkal jobban is.

Ráadásul, Orbánék 2020-as céldátuma egyre feszesebbé teszi a tempót, sőt lassan megkérdőjelezi a terv sikerét, hiszen az elmúlt közel akkora növekedés kellene az ipari termelés értékében, mint amekkorát összesen a 6 év alatt bővült az ágazat kibocsátása.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!