3p

3 százalékos cél alatt várják a múlt havi magyarországi inflációt londoni feltörekvő piaci elemzők, akik közül nem mindenki zárja ki - a forint stabilizálódása esetére - a magyar jegybank (MNB) kamatcsökkentési kurzusának későbbi folytatódását, többségi vélemény azonban, hogy a belátható pénzügypolitikai távlatban folytatódik a kamattartás.

A pénteken esedékes március havi inflációs adatsor előtt megjelent első citybeli előrejelzések közül a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoporté 2,7 százalékos, tizenkét hónapra és teljes kosárra számolt drágulási ütemet valószínűsít a februári 3 százalék után. A ház prognózisa szerint a magyar hazai össztermék-érték (GDP) az idén 4,5 százalékkal csökken, ami gyorsítani fogja az alapszintű dezinflációs folyamatot.

A pénzügypolitikai kilátásokat ugyan "bonyolultabbá tette" a forint gyengülése, a cég londoni elemzői szerint azonban az árfolyam stabilizálódása vagy visszaerősödése esetén az MNB áprilisban vagy májusban újrakezdheti az enyhítési ciklust.

A Bank of America-Merrill Lynch közölte: alapeseti forgatókönyve 6,75 százalékos magyarországi jegybanki kamatszintet valószínűsít 2009 végén.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési elemzői szintén 2,7 százalékos márciusi magyarországi éves inflációt jósolnak. A ház szerint a kosár élelmiszer- és üzemanyag-összetevőjében megjelenő komoly mértékű bázishatás várhatóan túltesz a forintgyengülés inflációs átszűrődő hatásán. A JP Morgan szerint azonban az MNB döntéseinek fő befolyásoló tényezője jelenleg a forintárfolyam, és már a kamatcsökkentési folyamat februári leállítását is az árfolyamvolatilitás okozta. Mindemellett az egy hónappal ezelőtti inflációs adatsor már jelezte a forintgyengülés gyors átszűrődését a mélyülő recesszió ellenére is.

A JP Morgan londoni elemzői ezért a következő 3-6 hónapra a jelenlegi, 9,50 százalékos MNB-kamatszint fenntartását jósolják, azzal az indokkal, hogy szerintük a magyar jegybank egyelőre a forint gyengeségéből a pénzügyi stabilitásra ható kockázatokat tartja szem előtt.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői nagyobb mértékűnek tartják az árfolyamgyengülés átszűrődésének nettó hatását, ezért minimális mértékben, 2,9 százalékra csökkenő inflációt jósolnak márciusra. A GS szakértői szerint a gyenge forint jórészt ellensúlyozta a múlt hónapban a gazdasági visszaesésből az árakra ható, lefelé mutató nyomást.

A Goldman Sachs a következő tizenkét hónapra sem vár kamatmódosítást, kamatemelést azonban csak arra az esetre valószínűsít, ha az MNB-nek más eszközökkel nem sikerülne kivédenie egy esetleges újabb forinteladási hullámot.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!