3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mivel a koronavírus-járvány miatt az egészségügy több szolgáltatása is átmenetileg leállt, most úgy döntöttek, hogy a kényszerű csúszás után a 45. életévüket betöltött nők is igénybe vehetik a meddőségi kezeléseket a veszélyhelyzet végéig – némi feltétellel.

Reménysugár lehet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapján megjelent hír azoknak a gyermekre vágyó nőknek, akik a 2020. március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet időtartama alatt töltötték vagy töltik be a meddőségi kezelések szempontjából fontos korhatárt, a 45. életévüket, és a járvány miatt nem tudták vagy várhatóan nem fogják tudni a szükséges beavatkozásokat ezen életkor betöltése előtt megkezdeni vagy új ciklust indítani.

Egy friss döntés szerint ugyanis most a 45. életévüket betöltött nők is igénybe vehetik a meddőségi kezeléseket, egészen a veszélyhelyzet végéig.

Vajon számszerűleg hányan lehetnek? Fotó: Pixabay
Vajon számszerűleg hányan lehetnek? Fotó: Pixabay

Fontos azonban tudni, hogy csak azok vehetnek részt a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásban, akiknél már a 45. életévük betöltése előtt megkezdődött vagy megkezdődik a terápia, és a kezelő intézmény a pácienst legalább egyszer regisztrációs listára vette.

Ők azok a ritka kivételek, akik a kezeléseket a hatályos szabályok szerint, de korhatártól függetlenül igénybe vehetik.

Más kérdés, hogy sajnos a 40 év feletti nők esetében a meddőségi kezelések jóval ritkábban hozzák meg az eredményt, aminek a legfőbb oka az, hogy a szervezetben termelődő - egészséges kromoszóma állománnyal rendelkező - ivarsejtek aránya az életkorral előre haladva folyamatosan gyengül. Ennek ellenére Magyarországon a 38 éven felüli gyermekre váró nők aránya több mint 50 százalék. Hazánkban minden ötödik pár küzd meddőségi problémával, ezért meddőségi beavatkozás segítségével évente 4000 gyermek jön a világra, ez a teljes születésszám 4-5 százaléka.

A nemzetközi statisztikai adatok szerint 35-37 év alatt a kezelés sikerességi mutatója akár 40-50 százalék is lehet, 40 év felett már csak 5-10 százalék, míg 42 év felett alig 1-3 százalék.

Fontos különbség a nők és férfiak között, hogy a férfiak hímivarsejtjei folyamatosan termelődnek akár egész életükben, a nők petesejteinek száma azonban az évekkel fokozatosan csökken. Egy nőnek 30 éves koráig tízből 7-8 egészséges petesejtje van, ami nagyban megkönnyíti a fogantatást. 35 évesen a petesejtjeinek genetikailag már csak a fele egészséges, 40 évesen pedig tízből csupán három. 45 év felett már csak elvétve találni egy-egy ép petesejtet.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!